Roma Mitolojisi Tanrıları ve Gezegenler

Mayıs 7, 2021

Roma Mitolojisine göre incelemeden önce, gezegenler ve güneş sistemi; çoğu insanın okulda öğrendiği ve daha sonra bu bilgiyi zihinlerinin arkasına ittiği şeylerdir. Tabii astronomi üzerine okuyan ve bu konulara ilgili arkadaşları bunun biraz dışında tutalım. Öyle olsa bile, çoğumuz muhtemelen güneş sistemimizin 8 gezegeninin isimlerini sayabiliriz. Peki, gezegenlerin Roma Mitolojisinin tanrıları ve tanrıçalarının hikayelerine göre isimlendirildiğini biliyor muydunuz?

Roma Mitolojisine Göre Gezegenlerin Adlandırılması

Roma Mitolojisine Göre Gezegenlerin Adlandırılması

Gök cisimlerinin isimlendirilmesi günümüzde Uluslararası Astronomi Birliği’nin görevidir ve geleneksel olarak bu cisimlerin isimleri, antik çağda yapılan gözlemlere dayanarak Roma ve Yunan mitolojisinin arasındaki ilişkilere bağlanarak yapılır.

Yalnız bizim güneş sistemimizde, neredeyse 700.000 tanınmış gökcismi vardır ve bunların sadece küçük bir kısmı isimlendirilmiş olsa da, kullanılabilecek sınırlı sayıda Yunan ve Roma mitolojik isimleri vardır. Bu nedenle, son yıllarda diğer mitolojik isimler, Shakespeare karakterleri ve popüler kültürden isimler kullanılmıştır.

Merkür

Merkür

Merkür gezegeni, Roma’nın yükselişinden yüzlerce yıl önce Babil astronomları tarafından biliniyordu, ancak İngilizce’de Roma tanrısının adını alacaktı. Muhtemelen, hızlı olması sebebiyle gezegene merkür adı verildi.

Antik Roma’da Merkür, Merkür bir Pscyhopomp ve aynı zamanda ticaret ve iletişim tanrısı ile en büyük tanrılardan biriydi. Roma mitolojisinde Merkür, Jüpiter ve Maia’nın oğlu olarak kabul edildi ve tanrının mitolojisi, Athena gibi bir Yunan tanrısı olan Hermes’inkinden büyük ölçüde etkilenmişti.

Venüs

Güneş sistemimizin ikinci gezegeni, eski Babilliler tarafından tanımlanan gezegenlerden bir diğeridir. Bu ikinci gezegen İngilizce’de Roma panteonunun tanrıçası “Venüs” olarak bilinmeye başlayacaktı. Adının olası bir nedeni, gezegenin güzelliği ve parlaklığından kaynaklanmaktadır.

Roma Mitolojisi tanrı ve tanrıçaları arasında Venüs, güzellik ve aşk tanrıçası olarak kabul edildi. Satürn hadım edildiğinde doğan Venüs, Vulcan’ın karısı, Mars‘ın sevgilisi ve Cupid’in annesiydi. Venüs, genellikle Yunan tanrıçası Afrodit ile özdeştir.

Dünya

Dünya

Antik çağda bile birçok matematikçi ve bilim insanı bilinen güneş sistemini doğru bir şekilde organize etmesine rağmen, Dünya’nın MS 16. yüzyıla ve Nicolas Copernicus’a kadar bir gezegen olarak kabul edilmediği düşünülmektedir.

Dünya, güneş sistemimizin Roma tanrısı olarak adlandırılmayan tek gezegenidir. Ancak bazen gezegenimiz, bir Yunan tanrıçası olan Gaia olarak anılır. Dünya (Earth) adı, Orta İngilizcenin Germen dilinden gelir ve genellikle Roma kelimesinin terra çevirisine yönelik bir girişim olarak kabul edilir.

Mars

4. gezegenimiz, Romalılar zamanından önce de bilinen bir başka gezegen olmasına rağmen bir Roma tanrısının adını aldı; Güneş sisteminin 4. gezegeni de Mars olarak adlandırılıyor.

Mars, ünlü bir Roma savaş tanrısı olarak biliniyordu ve genellikle Jüpiter’den sonra Roma panteonunun ikinci en önemli tanrısı olarak kabul edildi; Mars tabii ki Roma Lejyonlarının tanrılarından biri. Benzer mitolojilerde Yunan tanrısı Ares ile bağlantılı idi, ancak Roma mitolojisinin ilk dönemlerinde, Satürn gibi bir tarım tanrısı olarak da saygı görüyordu.

Jüpiter

Jüpiter

Güneş sistemindeki en büyük gezegen, Jüpiter olarak tanıdığımız ve 5. sırada yer alan gezegendir. Gezegenin büyüklüğü, güçlü bir Roma tanrısıyla ilişkilendirilmesini sağladı. Roma panteonunun baş tanrısı Jüpiter’den daha güçlü bir tanrı yoktu. Jüpiter, Yunan panteonundaki Zeus’un Roma Mitolojisi karşılığıdır.

Satürn

Satürn, güneş sistemindeki gezegenlerden bir diğeridir ve Jüpiter’den sonra en büyük ikinci gezegen olarak bilinir. Gezegenin isimlendirmesi için Jüpiter’in babasından daha iyi olan, diğer “güçlü” tanrılardan birinin adı gerekecekti. Bu tanrı Satürn olarak adlandırıldı ve Roma mitolojisi içinde İtalya’ya tarımı getiren tanrıydı, ama aynı zamanda oğlu Jüpiter / Zeus tarafından devrilen bir Titan olan Yunan Cronus’a bağlanacak bir tanrıydı.

Uranüs

Güneş sistemimizin 7. gezegeni, 1781’de William Herschel tarafından keşfedilen bir gezegen olan Uranüs’tür.

Bugün, 7. sıradaki bu gezegen Roma gök tanrısı Uranüs’ün adıyla biliniyor; Yunan mitolojisindeki eşdeğeri Ouranus’tür. Bu gezegen bir zamanlar kozmosun baskın tanrısı olan Uranüs, Antik Yunan ve Antik Roma mitolojilerinin ne zaman iç içe geçtiğini anlatan Satürn tarafından yıkılacaktı.

Gezegenin adı diğer gezegenlerle uyumlu olsa da Herschel, İngiltere Kralı III.George’un tanınması için orijinal olarak Georgium Sidus veya George’s Star olarak adlandırılmasını istedi. İsim Büyük Britanya dışında popüler değildi ve Johann Bode, Uranüs ismini, Jüpiter’in babası Satürn’ün babası olduğu için önerdi.

Neptün

1846 yılında keşfedilen bu gezegenin adının bir Roma tanrısı olacağı henüz kesinlik kazanmamıştı ve ilk etapta, kısaca Le Verrier olarak adlandırılması fikri ileri sürülmüştü. Sonunda, iki başlı Roma tanrısı Janus ve nehri çevreleyen yeryüzü tanrısı Oceanus da dahil olmak üzere çeşitli mitolojik isimler öne sürüldü.

Nihayetinde, Roma deniz tanrısı Neptün’ün adı kararlaştırıldı; Neptün, Poseidon’un Roma’daki karşılığıdır; gezegenin mavimsi rengi bu düşünceyi ön plana atmıştır.

Cüce Gezegenler

Elbette 20. yüzyılın çoğunda güneş sistemimizde 9 gezegen olduğu düşünülüyordu, ancak 21. yüzyılın başında Plüton bir cüce gezegen olarak değerlendirilmeye başlandı.

Güneş sistemimizde birkaç yüz cüce gezegen olabilir ve şimdiye kadar 70 kadarının gözlemlendiği düşünülmekte olsa da yalnızca 5 tanesi tanımlandı.

Ceres: En yakın cüce gezegen, Mars ve Jüpiter arasındaki Asteroid Kuşağında bulunan Ceres’tir. Ceres ilk olarak 1801’de keşfedildi ve adını normalde Yunan tanrıçası Demeter ile ilişkilendirilen Roma Tarım Tanrıçası Ceres’den alıyor.

Plüton: Kuiper Kuşağı’nda bulunan Pluto, 1930’da keşfedildi ve adını Yunan mitolojisinde Hades olarak adlandırılan Yeraltı’nın Roma tanrısından almıştır.

Haumea: Haumea, Kuiper Kuşağı’nda 2004 yılında keşfedildi ve adını bir Roma veya Yunan tanrısından değil, Hawaii’nin doğum tanrıçası Haumea’dan aldı.

Makemake: 2005 yılında Kuiper Kuşağı’nda başka bir cüce gezegen tanımlandı, Paskalya Adası mitolojisindeki yaratılış tanrısı Makemake’nin adını aldı.

Eris: 2003 yılında bu gök cisiminin keşfi, Plüton ve diğer “asteroidlerin” yeniden sınıflandırılmasına neden oldu. Eris, Yunan mitolojisindeki çekişme tanrıçasıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Paradoks: Nedir, Örnekleri ve Hakkındaki Her Şey!

Paradoks… Hayat boyu, yaşadığımız bazı şeyler gerçekle çelişkilidir. İmkansız gibi görünseler …

90.000 Yıllık Neandertal ve Denisovan Melezi İnsan Bulundu

Nature dergisinde yayınlanan makaleye göre, bulunan bir fosil üzerinde yapılan genetik testler, …

Gestalt Terapisi Nedir: Faydaları, Beklentiler ve Dahası

Gestalt terapisi, danışanların geçmiş deneyime dayalı olarak algıladıklarından ziyade şimdi…

En İyi Belgeseller Listesi (200+ Öneri)

En iyi belgeseller listesi ile farklı yaşamlara ve hikayelere tanık olabileceğiniz belgeselleri …

Japon Eğitim Sisteminde Diğer Ülkelere Göre Farklı Olan 6 Şey

Japonya’da okul, hayat için oldukça önemli bir basamak olarak kabul ediliyor. Yılda tam 210 gün …

Stoacılık: Kısaca Tanımı ve Felsefesi

Stoacılık (Stoisizm), MÖ 3. yüzyılın başlarında Atina’da Zeno of Citium tarafından kurulan bir f…

Kadın Okyanus Kürekçisi’nden Rekor Kıracak Solo Geçiş Girişimi

17 Haziranda okyanus kürekçisi Lia Ditton, San Fransisco’dan Hawaii’ye 6.5 metre uzunluğunda bir…

Kimyanın Babası Kimdir? Birden Çok Cevabı Var!

Kimyanın babası kimdir? İşte bu soruya verilebilecek cevaplar farklılık gösterir. Kime sord…

En Nadir Göz Rengi Hangisidir? Çeşitleri ve Özellikleri

En nadir göz rengi hangisidir, çeşitleri ve özellikleri nedir sorusu kolay bir cevabı olması ger…

19 Yıl Önce Bugün: 11 Eylül Saldırısı ve Komplo Teorileri

Terör örgütü El Kaide, 11 Eylül 2001 gününde New York’ta bulunan İkiz Kulelere (Dünya Ticaret Me…

Copy link
Powered by Social Snap