1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Rigel Yıldızı: Orion’un En Parlak Yıldızının Özellikleri

Rigel Yıldızı: Orion’un En Parlak Yıldızının Özellikleri

Rigel Yıldızı Orion'un En Parlak Yıldızının Özellikleri

Rigel Yıldızı, Orion takım yıldızındaki en parlak yıldız olan bir mavi süper devdir. Astrolojik olarak ölçülen boyutu ve sahip olduğu parlaklığı gibi özellikleri nedeniyle yakın bir dönemde (milyonlarca yıl sonra) süpernova geçirip yok olması bekleniyor. Aynı zamanda bu yıldızın bilinen iki arkadaşı daha var: Rigel B ve Rigel C.

Encyclopedia Britannica‘ya göre Rigel Yıldızı, güneşten yaklaşık 870 ışıkyılı uzaklıkta ve sebebi nedir bilinmez, tam 47.000 kat daha parlak. Aynı zamanda Rigel Yıldızı değişken bir yıldızdır (görünen parlaklığı devamlı olarak değişir) ve Alpha Cygni tipi bir yıldız olarak kabul edilir. Alpha Cygni, bu tür parlaklık değişkenliğinin prototip yıldızı Deneb’in bilimsel adıdır.

Rigel Yıldızı Hakkında

Rigel’in adı bilim kurgu filmlerinde de oldukça popüler. “Star Trek” evrenindeki birkaç gezegenin adı olarak ve “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” (Otostopçunun Galaksi Rehberi) kitabında da bahsediliyor, bunun dışında birçok başka roman, bilgisayar oyunu ve çizgi romanlarda da kendine yer buluyor.

Richard Hinckley Allen’ın “Star Names: Their Lore and Anlamı” (Dover Publications, 2013) adlı kitabına göre bu isim Arapça bir cümle olan “Rijl Jauzah al Yusrā” dan gelir, anlamı ise “Jauzah’ın sol ayağı” şeklinde açıklanıyor. Bu ifade bazen Rigel Yıldızının da parçası olduğu Orion takım yıldızına atıfta bulunarak “devin sol ayağı” olarak çevrilir. Ayrıca Rigel Yıldızı gökbilimciler tarafından Beta Orionis olarak bilinir.

Rigel Yıldızı Nerededir? Yerini Belirlemek

Yıldızların İsimleri: Rigel Yıldızı

Rigel sabit yıldızı, Dünyamızın gökyüzünde oldukça küçük ve normalde görünecek bir büyüklüğe sahip değil. Ancak o denli parlak bir yıldız ki kış aylarında Kuzey yarımkürede rahatlıkla görülebilir. Rigel’in konumu:

Sağ açıklık: 5 saat 14 dakika 32,3 saniye
Sapma: -8 derece 12 dakika 6 saniye

Rigel’in iki uzak yıldız arkadaşı vardır, Rigel B ve Rigel C’den oluşan ikili yıldız sistemi. Birçok uzay teleskobu tarafından rahatlıkla gözlenebilen bu yıldızlar, birbirlerine oldukça yakın görünürler.

NASA, “Cadı Başı Bulutsusu’nu ve Rigel’i çevreleyen tozun mavi rengi, yalnızca Rigel’in yoğun mavi yıldız ışığından değil, aynı zamanda toz taneciklerinin mavi ışığı kırmızıdan daha verimli bir şekilde saçmasından kaynaklanıyor” diye yazdı. “Aynı fiziksel süreç, Dünya’da gündüz vakti gökyüzünün mavi görünmesine neden olur, ancak Dünya atmosferindeki saçılmalar nitrojen ve oksijen molekülleri şeklindedir.”

İlgili Makale
Orion Takım Yıldızı’nın Hikayesi ve Kehanetleri

Gökbilimciler son yıllarda Rigel Yıldızı hakkında birkaç ek gözlemde bulundular. Örneğin, 2014 yılında yapılan bir çalışma, birkaç yıl boyunca Rigel’den gelen yıldız rüzgarlarının değişkenliğini inceledi. Gökbilimciler, gözlemlerin yüksek uzaysal ve spektral çözünürlükte yapıldığını belirttiler. Ve 2017 yılında yapılan bir çalışmada, Rigel ve diğer iki yıldız Aldebaran ve Fomalhaut’un yıldız akışı yoğunluğu ölçüldü. Yıldız akışını açıklayacak olursak, bir yıldızın ne kadar radyasyon enerjisi yaydığını ifade eder. Çalışmayı yürüten grup, yıldız akışı yoğunluğunun bir yıldızın dış yüzeyinde minimum seviyede, iç kısmında ise maksimum düzeyde olduğunu keşfetti.

Rigel Yıldızı, yakın bir yıldız olmasından dolayı, Avrupa Astronomi Topluluğu tarafından yayınlanan 2013 tarihli bir incelemede ve Uluslararası Astronomi Birliği Bildirilerinde yayınlanan 2014 çalışmasında tartışıldığı gibi, büyük yıldızların nasıl evrimleşebileceğinin bir örneği olarak da kullanılıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap