Really Simple SSL Ayarları Nasıl Yapılır?

Mayıs 2, 2022

Really Simple SSL ne işe yarar, Really Simple SSL ayarları nasıl yapılır ve eklentinin SEO açısından önemi nedir?

Arama motorlarının, özellikle de Google’ın dikkate aldığı en önemli konuların başında güvenlik geliyor. Siteniz, kullanıcıların verileri için güvenli bir ortam sağlamıyorsa arama motorları size sonuç sıralamasında pek de şans vermiyor. Biz de SEO çalışmalarında son derece önemli bir yeri olan SSL konusunda yardımcı olacak harika bir WordPress eklentisini tanıtacağız: Really Simple SSL.

Sonuç sıralamasında iyi bir yer edinmek ya da sıralamadaki yerinizi link hataları yüzünden kaybetmemek istiyorsanız mutlaka SSL Sertifikası’na sahip olmalısınız. Bu içeriğimizde site ziyaretçilerinizin güvenliği açısından çok önemli olan SSL Sertifikası’nı açıklayarak bağlantılarınızı sorunsuz bir şekilde http’den https’e yönlendirmek için çok kullanışlı bir eklenti olan Really Simple SSL eklentisini anlatacağız. Daha sonra da Really Simple SSL ayarları nasıl yapılır sorusuna cevap verip WordPress panelinde yapmanız gereken değişiklikleri de açıklayacağız.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası, SSL protokolü kullanılarak sunucuyla kurulan iletişimde verilerin şifrelenerek aktarılmasını sağlayan, aynı zamanda web sitesinin kimliğini doğrulayan dijital bir belgedir. Detaylı bilgi için SSL Sertifikası Nedir ve Ne İşe Yarar? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

SSL Sertifikası’nı ücretli ya da ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ücretsiz bir SSL Sertifikası sizin için yeterli olmayacaktır. Ancak bir blog siteniz varsa ZeroSSL tarafından sağlanan ücretsiz ve güvenilir SSL Sertifikası’nı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Standart SSL’in ücretsiz hale gelmesiyle birlikte zaten pek çok sunucu müşterilerine ücretsiz sertifika imkanı sağlıyor. Detaylı bilgi için Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Kurulur? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

UYARI: Really Simple SSL eklentisini kullanabilmek için öncelikle sunucunuz üzerinden SSL Sertifikası kurulumu yapmanız gerekiyor. Eğer SSL Sertifikası kurmadan linklerinizi https olarak açmaya çalışırsanız sitenize erişmeye çalıştığınızda “Bağlantınız gizli değil” gibi bir hatayla karşılaşırsınız. SSL Sertifikası kurulumu yapmadan Really Simple SSL eklentisini kurup etkinleştirdiyseniz Eklentiler sayfasının üst bölümünde “Olası sertifika sorunları tespit edildi” şeklinde bir hata görürsünüz. Sunucunuzda SSL Sertifikası kurulumu yaptıktan sonra hata giderilir ve eklenti ayarlarını yapabilirsiniz.

NOT: SSL kurulumu yaptığınız halde “Olası sertifika sorunları tespit edildi” gibi bir hatayla karşılaşırsanız önce “https üzerinden yeniden yükle” butonuna tıklayın, sorun giderilmezse SSL Sertifikası problemli olabilir. Buradan sertifikanızı test edebilirsiniz. Sitenizi taradığınızda en az B derecesi almazsanız bu geçerli bir sertifikanız olmadığı anlamına gelir. Really Simple SSL’in çalışabilmesi için geçerli bir SSL Sertifikası gerekir.

Really Simple SSL Nedir?

Really Simple SSL, SSL kurulumu yaptıktan sonra site linklerinizde oluşacak http / https sorunlarını otomatik olarak gideren, kurulumu, ayarları ve kullanımı çok kolay bir eklenti. Really Simple SSL, linklerinizi her zaman https olarak açmaya zorlayarak olası “404 Not Found” problemlerinin önüne geçiyor. Böylelikle ziyaretçileriniz sitenize erişim problemleri yaşamıyor.

Really Simple SSL Neden Gerekli?

SSL Sertifikası kurulumu yapmadan önce site URL’leriniz http:// şeklinde başlarken kurulumu tamamladıktan sonra https:// şeklinde başlayacaktır. Bu da link yapınızın değişmesi anlamına gelir. Kullanıcılar, halihazırda arama motorlarının dizinlerine eklenmiş, sonuç sıralamalarında yer alan içeriklerinize tıkladığında 404 Not Found (404 Hatası) sayfasına ulaşır. Ziyaretçilerinizin içeriğinize ulaşamaması bir yana bu durum sitenizin sıralamadaki yerine önemli ölçüde zarar verir. Arama motorları sitelerin SEO puanlarını hesaplarken kullanıcı davranışlarına özellikle dikkat ediyor.

Hepimizin tahmin edebileceği gibi 404 Not Found (404 Hatası) sayfasıyla karşılaşan bir ziyaretçi, o sayfada bir saniye bile kalmadan kapatıp sonuç sıralamasına geri döner. Bunu çok fazla sayıda kullanıcı yaptığında da arama motorları sayfanızdan olumsuz sinyal almaya başlar. Tabii bu da sitenizin ciddi anlamda otorite ve sıralama kaybetmesine neden olur. Bu noktada SSL’e geçtikten sonra yapmanız gereken ilk şey de 301 yönlendirmesi ile otomatik bir şekilde eski linkleri yeni linklere yönlendirmek olmalı. Bu işlem için en yaygın kullanılan ve çok iyi çalışan eklenti de Really Simple SSL.

UYARI: Bütün bu https geçiş işlemini .htaccess ve config.php dosyalarına eklenecek kodlarla da yapabilirsiniz; ancak bu işi otomatik, hızlıca ve sorunsuz çözen Really Simple SSL gibi bir eklentiyi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

UYARI: Link yönlendirme işlemini hızlı bir şekilde hallettikten sonra sitenizin https:// versiyonunu da Google Search Console gibi web yönetici araçlarına tanıtmalısınız (mülk eklemek). Bu sayede arama motoru botları sitenizi taramaya ve yeni içeriklerinizi dizine eklemeye devam eder, aksaklık yaşamazsınız.

UYARI: Really Simple SSL ayarlarını yapmaya başlamadan önce kullandığınız güvenlik eklentisinin dosya yazma izinlerini kontrol edin. Eklenti .htaccess dosyasına kod ekleyeceği için dosya yazma izinleri açık olmalı.

http’den https’e geçiş sürecinde hata yapmamak için SEO kaybetmeden SSL’e nasıl geçebileceğinizi anlattığımız içeriğe göz atabilirsiniz. Şimdi Really Simple SSL ayarları nasıl yapılır bakalım:

Really Simple SSL Ayarları Nasıl Yapılır?

Really Simple SSL ayarları nasıl yapılır sorunun cevabına geçmeden önce önemli bir uyarı daha: Kurulumdan önce, herhangi bir problem çıktığında kolaylıkla geri dönebilmek için yedek almanızı öneririz. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız WP Yedek Alma İşlemi Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimize bakabilirsiniz. Şimdi Really Simple SSL ayarları nasıl yapılır adım adım anlatalım:

Hızlı açıklama: Eklentiler > Yeni Ekle > Really Simple SSL > Şimdi Kur > Etkinleştir > Eklenti sayfası > Devam et, SSL’i etkinleştir > Eklenti Ayarları

Really Simple SSL ne işe yarar
Really Simple SSL Ayarları Nasıl Yapılır

Öncelikle WP yönetici panelinin sol kısmında bulunan menüden Eklentiler başlığına tıklayın. Sayfanın başında yer alan Yeni Ekle butonuna tıklayın.

Really Simple SSL Ayarları Nasıl Yapılır

Sağ tarafta bulunan arama çubuğuna Really Simple SSL yazın. Açılan eklenti listesinde Really Simple SSL’i bulun ve Şimdi Kur butonuna tıklayın.

Really Simple SSL ne işe yarar
Really Simple SSL Ayarları Nasıl Yapılır

Kurulum tamamlandığında Etkinleştir butonuna tıklayın. Daha sonra otomatik olarak aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz.

Really Simple SSL ayarları nasıl yapılır
Really Simple SSL Ayarları Nasıl Yapılır

Eklentiler sayfasının üst bölümünde açılan yeni ekranda Devam et, SSL’i etkinleştir butonuna tıklayın. Bu işlemden sonra Really Simple SSL ayarları büyük ölçüde tamamlandı ve web sitenizin bütün http olan linkleri otomatik olarak https’e yönlendirilecek.

Şimdi Really Simple SSL eklentisi aktif durumda. Yeni açılan Really Simple SSL ayarları sayfasında size 3 başlık sunuluyor: Yapılandırma, Seçenekler, Hata Çözümleme (Bu sayfaya Yönetici Paneli > Ayarlar > SSL yolunu izleyerek de ulaşabilirsiniz).

Really Simple SSL ayarları nasıl yapılır
Really Simple SSL Ayarları Nasıl Yapılır

Yapılandırma başlığına tıklayın. Burada yeşil tik’ler ve sarı ünlem işaretleri görüyoruz. Really Simple SSL’in bazı özelliklerine ücret ödeyerek erişebiliyorsunuz; ancak ücretsiz versiyonun özellikleri de gayet önemli ve yeterli.

Burada “WordPress 301 yönlendirmesi etkin. Özel kurulumunuzdaki 301 .htaccess yeniden yönlendirme seçeneğini etkinleştirmenizi öneririz” seçeneğini isterseniz aktif edebilirsiniz. Bu yöntem daha hızlı yönlendirme sağlamakla birlikte yeniden yönlendirme döngüsü oluşması gibi bazı hatalara da sebep olabilir. Bu içerikte eklentinin neden varsayılan olarak seçeneği aktif etmediği açıklanmış. Aktif edebilirsiniz, ancak olumsuz durumlarla karşılaşırsanız iptal etmek için izlemeniz gereken adımlar şöyle:

UYARI: Her ihtimale karşı .htaccess ve wp-config.php dosyalarının yedeklerini alın.

Sitenizin kök dizinine ulaşın: Filezilla gibi bir yazılım üzerinden FTP ile sitenizin kök dizinine bağlanabilirsiniz. Ya da cpanel üzerinden public_html klasörüne ulaşın, sağ üstten Ayarlar diyerek “Gizli dosyaları göster” seçeneğini aktif edin. Listede .htaccess dosyasını bulun.

.htaccess dosyasının yedeğini alın (bilgisayarınıza indirin). Dosyanın üzerine tıklayıp seçin ve üst menüden Düzenle butonuna tıklayın. Ya da bilgisayarınıza indirip Notepad++ yardımı ile düzenleyip yeniden public_html klasörüne yükleyebilirsiniz. .htaccess dosyasında Really Simple SSL # BEGIN ve # END etiketlerini bulun ve aradaki bütün satırları silerek kaydedin.

Aynı şekilde wp-config.php dosyasını bulun ve düzenle diyerek en baştaki “<?php” etiketinin altına, noktalı virgül dahil olmak üzere şu kodu yapıştırın:

define( 'RLRSSSL_DO_NOT_EDIT_HTACCESS', TRUE );

Tekrar Really Simple SSL ayarlarına dönecek olursak Seçenekler başlığında eklentinin sizin için ne yapmasını istediğinizi seçiyorsunuz.

Really Simple SSL ayarları nasıl yapılır
Really Simple SSL Ayarları Nasıl Yapılır

Burada “Karışık içerik düzenleyici” mutlaka tik’li olmalı. Eğer SSL kurulumundan sonra sitenizde açılmayan görseller gibi sorunlarla karşılaşırsanız görsellerin http olarak yüklenmeye çalışılıyor olmasından kaynaklıdır. Bu tür problemler yaşamamak için seçeneğin aktif olduğundan emin olun. Aynı şekilde “WordPress 301 redirection SSL’i etkinleştir” seçeneği de aktif olmalıdır. “301 .htaccess yeniden yönlendirmeyi etkinleştirin” seçeneğini isteğe bağlı olarak aktif edebilirsiniz. Az önce açıkladığımız mesele. Son olarak “Hata çözümle” seçeneğini de aktif etmenizi öneririz. Daha sonra üst sekmelerden Hata Çözümle’ye tıklayarak eklentinin sitenizde algıladığı hataları görebilirsiniz.

UYARI: Cache (önbellekleme) eklentisi kullanıyorsanız yaptığınız değişiklikleri görebilmek için önbellek temizleme işlemi yapmayı unutmayın.

Really Simple SSL ayarları nasıl yapılır sorunun cevabı bu şekilde. SSL Sertifikası’nın aktif olup olmadığını, doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için site URL’inize bakabilirsiniz. Aşağıdaki görseldeki gibi kilit ikonu görüyor ve linke tıkladığınızda https:// şeklinde başlıyorsa sorun yok demektir.

Really Simple SSL Kurulumu

UYARI: Linke tıkladığınızda https:// şeklinde başlıyor ancak kilit ikonu görünmüyorsa WordPress tarafında sorun yaşıyorsunuz demektir. Kurulumu doğru yapıp yapmadığınızı denetlemelisiniz.

WordPress SSL Ayarları Nasıl Yapılır?

Really Simple SSL ayarları yapıldıktan sonra yapılması gereken bir işlem daha kalıyor. WordPress’te site URL yapımızı düzenlemek. WordPress yönetici panelindeki sol menüden Ayarlar başlığı altındaki Genel sekmesine tıklayın. WordPress adresi (URL) ve Site adresi (URL) bilgilerinin ikisine de site adresinizin https:// versiyonunu yazın ve değişiklikleri kaydedin.

Really Simple SSL Kurulumu

Eğer sıfırdan yeni bir web sitesi kuruyorsanız https’e geçmek oldukça kolay bir süreç. Ancak halihazırda çalışan bir web siteniz varsa SEO kaybı yaşamamak için hiçbir adımı atlamadan dikkatli bir şekilde https’e geçmelisiniz. Tekrar SEO Kaybetmeden SSL’e Geçiş rehberimize göz atmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla WordPress

WordPress Admin Paneli Adresi Nasıl Değiştirilir?

WordPress sitenizi kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de WordPress admin …

FTP ile Site Yedeği Nasıl Alınır?

Düzenli olarak web sitesi yedeği almanın siteniz için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri …

WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde yeni başlayanlar için WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır, WordPress eklenti…

cPanel Üzerinden Site Yedeği Alma

Düzenli olarak web sitesi yedeği almanın ne kadar önemli olduğundan WordPress Site Yedeği Nasıl …

Robots.txt Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir web sitesi sahibiyseniz arama motorlarıyla iletişim kurmanızı sağlayan en önemli dosyalardan…

FileZilla Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bu içeriğimizde size sunucunuz ile bilgisayarınız arasında bağlantı kurmanızı sağlayan FileZilla…

Site Haritası Nedir, Sitemap Ne İşe Yarar?

Arama motorlarının web sayfalarınızı bulabilmesi için URL’lerini bilmesi gerekir. Site Haritası …

WP Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ücretsiz SSL Sertifikası kurulumu nasıl yapılır? Görsellerle ZeroSSL (Let’s Encrypt) üzerinden ü…

En İyi WordPress Yedek Alma Eklentileri: 5 Öneri

Düzenli olarak web sitesi yedeği almanın ne kadar önemli olduğundan WordPress Site Yedeği Nasıl …

Copy link
Powered by Social Snap