Projektif Testler Nedir, Türleri Nelerdir?

Mart 12, 2021

Projektif Testler Nedir?

Projektif testler, belirsiz sahnelere, kelimelere veya görüntülere yanıtlar verilmesi ile yürütülen bir tür kişilik değerlendirme testleri dizisidir. Bu tür testlerin amacı, ruhsal sorunların daha sonra psikoterapi veya diğer uygun tedavilerle çözülebilmesi için teste yansıtılan içsel çatışmaları veya duyguları ortaya çıkarmaktır.

Projektif Testlerin Kökenleri

Psikomatik hastalıklarda uygulanan projektif testler, insanların bilinçsiz düşünceleri veya dürtüleri olduğunu öne süren psikanalitik düşünce kurumlarından ortaya çıktı. Projektif testler bilinçli farkındalıktan gizlenmiş duyguları, arzuları ve çatışmaları ortaya çıkarmayı amaçlar.

Psikanalistler, belirsiz ipuçlarına verilen yanıtları yorumlayarak, bireylerin hayatında sorunlara neden olabilecek bilinçsiz duyguları ortaya çıkarmayı umarlar.

Alanının uzmanları tarafından yapılan projektif test eğitimi son on yılda hızla azaldı ve bu test tekniklerinin kullanımları konusundaki tartışmalara rağmen, projektif testler hala popülaritesini koruyor. Hem klinik hem de adli ortamlarda yaygın olarak kullanılıyor.

Projektif Testler Nasıl Uygulanır?

Projektif Testler Nasıl Uygulanır?

Birçok projektif testte, insanlara belirsiz bir görüntü gösterilir ve ardından akıllarına gelen ilk yanıtı vermeleri istenir. Yansıtmalı testlerin anahtarı, uyaranların belirsizliğidir.

Bu tür testlerin arkasındaki teoriye göre, açıkça tanımlanmış soruların kullanılması, bilinçli bir zihin tarafından özenle hazırlanmış yanıtlarla sonuçlanabilir. Belirli bir konu hakkında size basit bir soru sorulduğunda, bilinçli olarak bir cevap oluşturmak için zaman harcamalısınız.

Bu, testi yapan uzmanı aldatmaya çalışsanız da, çalışmasanız da bazı önyargılar ve hatta yanlışlar ortaya çıkarabilir. Örneğin, bir katılımcı oldukça sosyal ve ikili ilişkileri kuvvetli olabilir, ancak test esnasında verdiği yanıtlar bazen kişiyi tam yansıtmayabilir ve onu asosyal gibi gösterebilir.

Size net olmayan bir soru veya uyaran sağlayarak, temelde yatan ve bilinçsiz motivasyonlarınız veya tutumlarınız ortaya çıkar.

Projektif Test Çeşitleri

Birkaç farklı projektif test türü vardır. Birbirlerine göre ciddi farkları bulunan bu test çeşitlerinin en iyi bilinen örneklerinden bazıları şunlardır:

Rorschach Inkblot Testi

Bu test, geliştirilen ilk projektif testlerden biriydi ve en çok bilinen ve en yaygın kullanılanlardan biri olmaya devam ediyor. İsviçreli psikiyatrist Hermann Rorschach tarafından 1921’de geliştirilen test, belirsiz bir mürekkep lekesini tasvir eden 10 farklı karttan oluşuyor.

Bireylere her seferinde bir kart gösterilir ve resimde gördüklerini açıklamaları istenir. Cevaplar, test uzmanı tarafından kelimesi kelimesine kaydedilir. Ek olarak hareketler, ses tonu ve diğer tepkiler de not edilir.

Testin sonuçları, sınav görevlisinin kullandığı mevcut birçok puanlama sisteminden hangisine bağlı olarak değişebilir.

Tematik Algılama Testi (TAT)

Tematik algı testi, bireylerin bazı belirsiz sahneleri izleyip bu sahneyi hikayeleştirme yoluyla bir kitap okur gibi anlatması şeklinde uygulanan bir testtir. Bu, neler olduğunu, karakterlerin nasıl hissettiğini ve hikayenin nasıl biteceğine dair tahminler yürütmekle de olabilir.

Sınav görevlisi daha sonra ana karakterin ihtiyaçlarına, motivasyonlarına ve endişelerine ve hikayenin nihayetinde nasıl sonuçlanacağına göre testi puanlar.

Draw A Person (Bir İnsan Çiz) Testi

Bu tarz bir projektif test, tam olarak hayal edebileceğiniz şeyleri içerir. Bireyin bir kişiyi çizmesi istenir ve ortaya çıkan görüntünün ne demek olduğu ve anlamı daha sonra denetçi tarafından değerlendirilir.

Testi puanlamak için, test yorumlayıcısı bir dizi faktörü göz önünde bulundurabilir. Bunlar, gövdenin veya özelliklerin belirli bölümlerinin boyutunu, şekle verilen ayrıntı düzeyini ve ayrıca çizimin genel şeklini içerebilir. 

Diğer projektif testler gibi, Draw A Person testi de geçerliliği olmadığı için eleştirildi.

Bir test tercümanı, çizimin belirli yönlerinin belirli psikolojik eğilimlerin göstergesi olduğunu öne sürebilir. Bununla birlikte, bireyin çizim becerilerinin zayıf olduğu anlamına gelebilir. 

Ev / Ağaç / Birey Testi

Bu projektif test türüne göre, insanlardan bir ev, bir ağaç ve bir kişi çizmeleri istenir. Çizim tamamlandıktan sonra, çizdikleri görüntülerle ilgili bir dizi soru sorulur. 

Test, başlangıçta John Buck tarafından tasarlandı ve yanıtlayana sormak için 60 sorudan oluşan bir dizi içeriyordu, ancak test yöneticileri, konunun yanıtlarını daha ayrıntılı incelemek için kendi sorularını veya takip sorgularını da belirleyebilir. Örneğin, test yöneticisi bu resimle ilgili şu soruları sorabilir:

  • Burada kim yaşıyor?
  • Burada yaşayan kişiyi kim ziyaret eder?
  • Burada yaşayan kişi mutlu mu?

Projektif Testlerin Eksileri

Projektif testler en sık terapötik ortamlarda kullanılır. Çoğu durumda, terapistler bireyler hakkında nitel bilgileri öğrenmek için bu testlere başvurur.

Bazı terapistler, insanları sorunları tartışmaya veya düşüncelerini ve duygularını incelemeye teşvik etmek için projektif testleri bir tür “buz kırıcı” olarak kullanabilir.

Projektif testlerin bazı faydaları olsa da, aşağıdakiler dahil bir takım zayıf yönleri ve sınırlamaları da vardır:

  • Standart derecelendirme skalaları yoktur ve bu da güvenilirlik konusunda bazı şüpheleri beraberinde getirir. Geçerlilik, bir testin ölçmek istediği şeyi ölçüp ölçmediğini ifade ederken, güvenilirlik, test sonuçlarının tutarlılığını ifade eder.
  • Yansıtmalı testleri puanlamak oldukça özneldir, bu nedenle cevapların yorumları, bir denetçiden diğerine ciddi ölçüde değişebilir ve objektif değildir.
  • Katılımcının cevapları, denetçinin tutumlarından veya test ortamından büyük ölçüde etkilenebilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Kişisel Gelişim

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir? Testi ve Tedavisi

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), normalin üzerinde hiperaktif ve dürtüsel davran…

Egosantrik Düşünmek Ne Demektir: Egosantrizm

Egosantrik düşünce terimi, Piaget’in çocukluk gelişimi teorisi ile birlikte ortaya atılmış bir k…

Ters Psikoloji Nedir? En Popüler Tekniklerin 6’sı

Küçük kardeşinize veya çocuğunuza peynir, zeytin yedirmek veya onları tabletlerinden biraz uzakl…

Peter İlkesi Teorisi Nedir? Şirket Yönetiminde Etkileri

Sık sık Parkinson Kanunu ile birlikte anılan Peter İlkesi, şirketler arasında oldukça yaygındır …

Benjamin Franklin Etkisi: İyilik İstemenin Önemi

Benjamin Franklin, fakir bir şamdan üreticisinin 17 çocuğundan 8’iydi. Doğal olarak ABD’nin kuru…

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri İçin 5 İpucu!

Evelyn Wood’un adı birçok ülkede hızlı okuma teknikleri ve hızlı öğrenme ile eşanlamlı olarak an…

Rüya Kontrolü: Lucid Rüya Nedir?

Hiç uyurken, rüya gördüğünüzü daha doğrusu rüyanın içerisinde olduğunuzu fark ettiniz mi? Hatta …

En Hızlı Öğrenme Yöntemi: Feynman Tekniği Nedir

Halk arasında “en kolay öğrenme şekli” olarak tanınan Feynman tekniğini uygulama yöntemleri, aşa…

Oyun Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Dijital Oyun bağımlılığı, günümüzde çok basit görülen video oyunlarının tanıtılmasından başlayar…

Düşünmek İçin Dile İhtiyacımız Var mı?

Dil, birbirimizle iletişim kurmamızı sağlar. İnsan olarak tüm ilerlememizi iletişimle elde …

Copy link
Powered by Social Snap