Procrastination Erteleme Hastalığı: Her Şeyi Ötelemek

Aralık 13, 2020

Procrastination, görevleri son teslim tarihleri geçene kadar erteleme eylemi demektir. Peki Procrastination ne demek? Bazı araştırmacılar, Procrastination (erteleme) terimini “potansiyel olarak olumsuz sonuçlara rağmen görevlerin irrasyonel gecikmesi ile karakterize edilen bir öz düzenleme başarısızlığı biçimi” olarak tanımlar. 

Chicago’daki DePaul Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve “Still Procrastination: The No Regret Guide to Getting It Done” kitabının yazarı Joseph Ferrari’ye göre, ABD’li yetişkinlerin yaklaşık %20’si kronik olarak Procrastination hastalığına sahiptir.

Ne kadar iyi organize olmuş ve kararlı olursanız olun, zamanınızı işte veya okulla ilgili olarak geçirmeniz gerekirken, kendinizi önemsiz uğraşlarda (TV seyretmek, Tweet atmak, çevrimiçi alışveriş yapmak) saatlerce boşa vakit harcarken bulmuş olabilirsiniz.

İster iş için bir projeyi bitirmeyi erteliyor olun, ister ev ödevlerinden kaçınıyor olun veya ev işlerini görmezden geliyor olun, ertelemenin işiniz, notlarınız ve hayatınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Çoğu durumda, procrastination ciddi bir sorunun işareti değildir. Çoğu insanın bir noktada teslim olduğu yaygın bir eğilimdir.

Procrastination (Erteleme) Nedir?

Procrastination (Erteleme) Nedir?

Gerçekten ertesi gün teslim edilmesi gereken bir projeyi bitirmek için bir haftanız kaldığını düşündüğünüz zamanı hatırlıyor musunuz? “Şu anda yapmak istemediğin için” daireni temizlememeye karar verdiğin zamana ne dersin?

Genellikle projelerin tamamlanmasının gerçekten gerektiği kadar uzun sürmeyeceğini varsayıyoruz, bu da bu görevleri tamamlamak için hala bolca vaktimiz olduğuna inandığımız yanlış bir güvenlik duygusuna yol açıyor.

Procrastination’a katkıda bulunan en büyük faktörlerden biri, belirli bir anda bir görev üzerinde çalışmak için ilham almış veya motive olmuş hissetmemiz gerektiğidir.

Gerçek şu ki, belirli görevleri (özellikle istenmeyen görevleri) yapmak için doğru zihin çerçevesine gelene kadar beklerseniz, muhtemelen doğru zamanın asla gelmediğini ve görevin asla tamamlanmadığını göreceksiniz.

Aşağıdakiler, Procrastination nedeni olarak görülen diğer birkaç faktördür.

Akademisyenler

Araştırmacılar, ertelemenin özellikle öğrenciler arasında telaffuz edilebileceğini öne sürüyorlar. Psychological Bulletin’da yayınlanan 2007 taarihli bir analiz , üniversite öğrencilerinin %80 ila %95’inin, özellikle ödevleri ve kursları tamamlamaya gelince, bu görevlerini düzenli olarak ertelediklerini buldu. 

Araştırmacılara göre, akademik ertelemeye yol açan bazı büyük bilişsel çarpıtmalar var. Öğrenciler şunlara eğilimlidir:

 • Görevleri yerine getirmek için ne kadar zamanları kaldığını abartır.
 • Gelecekte ne kadar motive olacaklarını abartır.
 • Belirli faaliyetlerin tamamlanmasının ne kadar süreceğini küçümser.
 • Yanlışlıkla bir proje üzerinde çalışmak için doğru zihin çerçevesinde olmaları gerektiğini varsayar.

Depresyon

Procrastination ayrıca depresyon sonucu da olabilir. Umutsuzluk, çaresizlik ve enerji eksikliği duyguları, en basit göreve başlamayı (ve bitirmeyi) zorlaştırabilir. Depresyon aynı zamanda kendinden şüphe duymaya da yol açabilir. Bir projeyi nasıl ele alacağınızı çözemediğinizde veya yetenekleriniz konusunda güvensiz hissettiğinizde, onu ertelemeyi ve diğer görevler üzerinde çalışmayı daha kolay bulabilirsiniz

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB)

Obsesif kompulsif bozukluk yaşayan kişilerde Procrastination oldukça yaygındır. Bunun bir nedeni, OKB’nin genellikle uyumsuz, sağlıksız mükemmeliyetçilikle bağlantılı olmasıdır; bu, yeni hatalar yapma korkusuna, bir şeyi doğru yapıp yapmadığınız konusunda şüphelere ve başkalarının sizden beklentileri konusunda endişelenmenize neden olur.

OKB’si olan kişiler genellikle kararsızlık eğilimindedir ve bu da onların karar vermek yerine ertelemelerine neden olur.

Dikkat eksikliği / Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) 

Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan birçok yetişkin de Procrastination ile mücadele eder. İçsel düşüncelerin yanı sıra dış uyaranlardan da bu kadar rahatsız olduğunuzda, bir göreve başlamak zor olabilir, özellikle bu görev sizin için zorsa veya ilginizi çekmiyorsa.

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Ertelememiz İçin Daha Fazla Neden

Neden ertelememizin nedenlerine ek olarak, genellikle davranışımızı haklı çıkarmak için bir dizi mazeret veya rasyonalizasyon buluyoruz. Araştırmacılara göre, insanların ertelemek için 15 nedeni vardır:

 • Ne yapılması gerektiğini bilmemek
 • Bir şeyin nasıl yapılacağını bilmemek
 • Bir şey yapmak istememek
 • Yapılıp yapılmaması umrunda değil
 • Bir şey yapıldığında umursamama
 • Bir şeyi yapmak için havasında hissetmemek
 • Son dakikaya kadar bekleme alışkanlığı içinde olmak
 • Baskı altında daha iyi çalışacağına inanmak
 • Son dakikada bitirebileceğini düşünüyorum
 • Başlamak için inisiyatif eksikliği
 • Unutmak
 • Hastalığı veya kötü sağlığı suçlamak
 • Doğru anı bekliyorum
 • Görev hakkında düşünmek için zamana ihtiyacım var
 • Bir görevi diğerinde çalışmak lehine ertelemek

Procrastinator Türleri

Bazı araştırmacılar ertelemeyi iki ana tipte sınıflandırır: pasif ve aktif Procrastination.

 • Pasif Procrastinator : Karar vermekte ve onlara göre hareket etmekte zorlandıkları için görevi erteler.
 • Etkin Procrastinator : Görevi kasıtlı olarak erteler çünkü baskı altında çalışmak onların “zorlanmış ve motive olmuş hissetmelerini” sağlar.

Diğerleri, Procrastination türlerini farklı erteleme davranışlarına göre tanımlar:

 • Mükemmeliyetçi: Bir görevi mükemmel bir şekilde tamamlayamama korkusuyla görevleri erteliyor
 • Hayalperest: Detaylara dikkat etmekte iyi olmadıkları için görevleri erteliyor
 • Meydan okuyan: Birinin zaman çizelgesini dikte etmesi gerektiğine inanmıyor
 • Endişe verici: Değişiklik korkusundan veya “bilinen” rahatlığından vazgeçerek görevleri erteliyor
 • Kriz yaratan: Baskı altında çalışmayı sevdikleri için görevleri erteliyor
 • Aşırı çalışan: Çok fazla uğraşıyor ve göreve başlamak ve tamamlamak için zaman bulmakta zorlanıyor

Erteleyenler ve Ertelemeyenler

Psikolog Piers Steel’e göre, ertelemeyen insanlar, Beş Büyük kişilik teorisi tarafından tanımlanan geniş eğilimlerden biri olan vicdanlılık olarak bilinen kişilik özelliğine yüksek derecede sahip olma eğilimindedir. Vicdanlılığı yüksek olan insanlar, öz disiplin, sebat ve kişisel sorumluluk gibi diğer alanlarda da yüksek olma eğilimindedir.

Procrastination ve Olumsuz Etkisi

Procrastination erteleme hastalığı, kronik hale geldiği ve kişinin günlük yaşamını ciddi şekilde etkilemeye başladığı durumlarda daha ciddi bir sorun haline gelir. Bu gibi durumlarda, sorun sadece zaman yönetimi becerilerinin zayıf olması meselesi değil, yaşam tarzlarının önemli bir parçasıdır.

Belki faturalarını geç ödüyorlar, son teslim tarihinden önceki geceye kadar büyük projeler üzerinde çalışmaya başlamıyorlar, hediye alışverişini doğum gününden önceki güne erteliyorlar ve hatta gelir vergisi beyannamelerini geç veriyorlar.

Ne yazık ki, procrastinating, kişinin ruh sağlığı ve sosyal, profesyonel ve finansal refahı dahil olmak üzere birçok yaşam alanında ciddi bir etkiye sahip olabilir:

 • Daha yüksek stres ve hastalık seviyeleri
 • Sosyal ilişkilere artan yük
 • Arkadaşlardan, aileden, iş arkadaşlarından ve diğer öğrencilerden gelen kızgınlık
 • Ödenmemiş faturaların ve gelir vergisi beyannamelerinin sonuçları

Procrastination Erteleme Hastalığı İçin İpuçları

Neyse ki, ertelemeyle mücadele etmek ve işleri zamanında halletmeye başlamak için yapabileceğiniz birçok farklı şey var. İşte Procrastination erteleme hastalığı çözümü diyebileceğimiz 5 madde:

 • Bir yapılacaklar listesi yapın: İşinizi takip etmenize yardımcı olması için her öğenin yanına bir son tarih koymayı düşünün.
 • Küçük adımlar atın: Listenizdeki öğeleri küçük, yönetilebilir adımlara ayırın, böylece görevleriniz çok zor görünmesin.
 • Uyarı işaretlerini tanıyın: Herhangi bir erteleme düşüncesine dikkat edin ve dürtüye direnmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Ertelemeyi düşünmeye başlarsanız, kendinizi göreviniz üzerinde çalışmak için birkaç dakika harcamaya zorlayın.
 • Dikkat dağınıklığını ortadan kaldırın: Dikkatinizi en çok neyin uzaklaştırdığını kendinize sorun (Instagram, Twitter, Facebook güncellemeleri veya yerel haberler) ve bu dikkat dağıtıcı kaynakları kapatın.
 • Kendinizi geride bırakın: Yapılacaklar listenizdeki bir öğeyi zamanında bitirdiğinizde, kendinizi tebrik edin ve eğlenceli bulduğunuz bir şeye kendinizi kaptırarak kendinizi ödüllendirin.    
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

G Noktası Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Nedir ve Nerededir

G noktası, 1950’de Alman jinekolog Ernst Gräfenberg tarafından vajinanın iç üst duvarında yer al…

Bağımlı Kişilik Bozukluğu: Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Bağımlı kişilik bozukluğu, yalnız kalamama ile karakterize endişe duygularıyla tanımlanan bir ki…

Şeker Hastalığı (Diyabet): Nedir, Türleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle diyabet olarak bilinen şeker hastalığı, kan şekerinin yükselmesine sebep olan metabol…

Nedir Bu Prefrontal Korteks: Görevleri ve Geliştirme Yolları

Beyin kendini değiştirmek ve geliştirmeye yarayan birçok yeteneğe sahiptir ve gelişiminin zirves…

Diskalkuli Nedir? Matematik Öğrenme Engelliliğine Genel Bakış

Bu makalemize “Diskalkuli ne demek” sorusuyla başlayalım. Diskalkuli, matematiği anlamlandırma y…

Kişilik Bozukluğu Nedir? Nedenleri Tedavisi

Bu makale borderline gibi kişilik bozuklukları hakkında derin bilgiler verirken tedavisi ve nede…

Psikolojik Hastalıklar: Türleri, Tanısı ve Tedavisi

Psikolojik hastalıklar ve türlerine geçmeden önce, dengeli bir ruh sağlığına sahip olmak, duygus…

Cinsiyet Disforisi Nedir?

Cinsiyet Disfori, daha çok kişinin gerçek cinsiyetinin doğumunda sahip olduğu biyolojik cinsiyet…

Metamfetamin: Bilmeniz Gerekenler Nedir, Etkileri ve Zararları

Breakin Bad dizisinin yıldızı olan metamfetaminin etkisi kokainden daha uzun sürer, daha ucuzdur…

Salgın Hastalık: Tarihteki En Kötü 10 Salgın

Dünya tarihi boyunca, çeşitli virüsler ve bakteriler insan popülasyonunu enfekte ederek, yalnızc…

Copy link
Powered by Social Snap