1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Polonya’daki Eğri Orman’ın Gizemi!

Polonya’daki Eğri Orman’ın Gizemi!

eğri orman1

Eğri Orman, Polonya’nın batısında bulunan Gryfino kasabası yakınlarında bulunan 400 adet garip şekilli çam ağacından adını alan bölgedir. 1930’larda dikilen bu çam ağaçları ilginç şekilleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Ağaçlar, köklerinden 90 derecelik keskin bir viraj ile yamuk bir şekilde büyüyor. İlginç şekilde ağaçların sağlıklarında da herhangi bir sorun yok, 15 metrelik uzunluğa ulaşabiliyorlar.

Eğri Orman Hakkında Ortaya Atılan Teoriler

Bu gizem üzerine birçok teori mevcut, ancak bunları destekleyen çok az kanıt var. Yani söylenenler tamamen iddiadan ibaret. Bazıları bölgedeki benzersiz çekim kuvvetinin ağaçların kuzeye doğru eğimli şekilde büyümesine sebep olduğunu varsaymaktadır, ancak bu teori, yerçekiminin aşağıya doğru olması sebebiyle pek de mantıklı değil. 

Bir diğer grup da bölgedeki yoğun kar yağışının ağaçlar üzerinde yaptığı ağırlık sebebiyle bu şekilde filizlendiğini düşünüyor, ancak bu teori doğru olsaydı bölgedeki birçok bitki de benzer bir durumla karşı karşıya olmalıydı. Yani bu teoriyi de rahatlıkla çürütebiliyoruz.

En yaygın ve en olası teori ise şu; ağaçlar 1930’lu yıllarda dikildiğinde, ağaçlara büyük bir kuvvet uygulayarak yamuk büyümelerine sebep olunduğu düşüncesi. Tabi bunun olabilmesi için ağaçlar çok küçük yaştayken uygulanması gerekiyor, bu teorinin gerçek olma ihtimali diğerlerine nazaran daha yüksek. 

Geçmişte Issız Bir Ormanken, Şimdi Turistik Alan

Ağaçlar bölgedeki çiftçiler tarafından kasten mi bu şekilde eğildi? Tamamen doğal bir şekilde çekim kuvveti mi buna sebep oldu? Henüz hangisi gerçek kesin bir cevap yok. İkinci dünya savaşından 1970’lere kadar geçen zamanda bölge terk edildi ve bu süreçte burada kimse yaşamıyordu, bu gizemin cevabına sahip olan insanlar ve Eğri Orman’ın büyük bir kısmı da bu süreçte yok oldu. 

Bölge günümüzde ülkemizden de olmak üzere birçok turiste ev sahipliği yapıyor, oluşumunun sebebi nedir henüz tam bilinmese de, hiç yoktan bölge ekonomisine can veriyor denebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap