Pineal Bez (Epifiz Bezi): Nedir ve Ne İşe Yarar

Mart 2, 2021
Pineal Bez (Epifiz Bezi): Nedir ve Ne İşe Yarar

Pineal bez, kısaca beyinde bulunan bezelye şeklindeki küçük bir bez demektir, ancak işlevi henüz tam olarak bilinmemektedir. Araştırmacılar, pineal bezin melatonin dahil bazı hormonları ürettiğini ve düzenlediğini biliyorlar. Melatonin, uyku kalitesini düzenlemede oynadığı rolle bilinir.

Pineal bez ayrıca kadınlık hormonu seviyelerinin düzenlenmesinde rol oynar, doğurganlığı ve adet döngüsünü etkileyebilir. Bunun nedeni kısmen pineal bez tarafından üretilen ve atılan melatonindir. 2016’da yapılan bir çalışma melatoninin ateroskleroz ve hipertansiyon gibi kardiyovasküler sorunlara karşı korunmaya da yardımcı olabileceğine dair bazı ihtimalleri ortaya çıkardı. Bununla birlikte, melatoninin potansiyel işlevleri hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Pineal bezinin işlevleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin.

Pineal Bezin Etkileşimleri ve Görevleri

1. Pineal ve Melatonin

Uyku bozukluğunuz varsa bu, epifiz bezinizin doğru miktarda melatonin üretmediğinin bir işareti olabilir. Bazı alternatif tıp pratisyenleri, uykunuzu iyileştirmek ve üçüncü gözünüzü açmak için pineal bezinizi detoks edip aktivasyonunu sağlayabileceklerine inanırlar. Ancak bu iddiaları destekleyecek bilimsel bir araştırma yok.

Vücudunuzdaki melatonini kontrol etmenin yollarından biri, melatonin takviyeleri kullanmaktır. Bunlar tipik olarak sizi yorgun hissettirir ve bu şekilde daha kolay uykuya dalmanızı sağlar. Farklı bir saat dilimine seyahat ediyorsanız (Jet Lag) veya gece vardiyasında çalışıyorsanız, sirkadiyen ritminizi yeniden düzenlemenize yardımcı olabilirler. Takviyeler ayrıca daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Çoğu insan için, düşük dozlu melatonin takviyeleri hem kısa hem de uzun süreli kullanım için güvenlidir. Tipik olarak, dozajlar 0,2 miligram (mg) ila 20 mg arasında değişir, ancak doğru doz insanlar arasında değişir. Melatoninin sizin için uygun olup olmadığını ve hangi dozajın en iyi olduğunu öğrenmek için bir doktorla konuşun.

Melatonin takviyeleri aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

 • uyku hali ve uyuşukluk
 • sabah sersemliği
 • yoğun, canlı rüyalar
 • kan basıncında hafif artış
 • vücut ısısında hafif düşüş
 • kaygı
 • bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Hamileyseniz, hamile kalmaya çalışıyorsanız veya emziriyorsanız, melatonin takviyeleri kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeniz gereklidir. Ek olarak, melatonin aşağıdaki ilaçlar ve ilaç grupları ile etkileşime girebilir:

 • fluvoksamin (Luvox)
 • nifedipin (Adalat CC)
 • Doğum kontrol hapları
 • antikoagülan olarak da bilinen kan incelticiler
 • kan şekerini düşüren diyabet ilaçları
 • bağışıklık sisteminin aktivitesini azaltan immünsüpresanlar

“dusge.com, sağlık alanındaki son gelişmeleri, analizleri, kılavuzları ve incelemeleri akademik çerçevede ziyaretçilerine sunan bir sitedir. dusge.com’da paylaşılan bilgiler tamamen insanlara kapsamlı bilgi sunabilmek içindir. Paylaştığımız bilgiler sonucunda yapacağınız eylemler tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Meydana gelebilecek sonuçların sorumluluğu okura aittir. Tıbbi bir durumunuz, semptomunuz, kistiniz, yan etkiniz veya herhangi bir probleminiz varsa; ilaç kullanmayı veya bırakmayı düşünüyorsanız, hasta olduğunuzu veya hastalanacağınızı düşünüyorsanız derhal doktorunuza danışmalısınız. Tıbbi durumlarda kendi başınıza veya uzman hekim olmayan insanların tavsiyeleri ile hareket etmek tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu nedenlerle, dusge.com olarak tıbbi içeriklere dair tüm sorumlulukları reddediyoruz. Ayrıntılı Bilgi İçin: Tıbbi Sorumluluk Reddi

2. Pineal Bez ve Kardiyovasküler Sağlık

2016 tarihli bir çalışma melatonin ve kardiyovasküler sağlık arasındaki bağlantı üzerine geçmiş araştırmaları gözden geçirdi. Araştırmacılar, Pineal (epifiz) bez tarafından üretilen melatoninin kalbiniz ve kan basıncınız üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğine dair kanıt buldular. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, melatoninin kardiyovasküler hastalıkları tedavi etmek için kullanılabileceği sonucuna vardılar.

3. Pineal Bez ve Kadınlık Hormonları

Işığa maruz kalma ve ilgili melatonin seviyelerinin bir kadının adet döngüsü üzerinde etkileri olabilir. Melatoninin yetersiz seviyede olması, kadınlarda düzensiz adet döngülerinin gelişiminde de rol oynayabilir. Ancak konuya dair yapılan araştırmalar oldukça sınırlıdır ve bu nedenle daha yeni araştırmalara ihtiyaç vardır.

4. Pineal Bez ve Duygu-durum Dengeleme

Pineal Bezi Uyandırma

Epifiz bezinizin boyutu, belirli duygudurum bozuklukları için risk altında olup olmadığınıza dair bilgiler sunabilir. Yapılan bir çalışma daha düşük bir epifiz bezi hacminin şizofreni ve diğer ruhsal bozuklukları geliştirme riskinizi artırabileceğini düşündürmektedir.

5. Pineal Bez ve Kanser

Bazı araştırmalar, epifiz bezi işlevinin bozulması ile kanser riski arasında bir bağlantı olabileceğini ortaya koyuyor. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, farelerin ışığa çok fazla maruz kalması epifiz bezi fonksiyonunu düşüren hücresel bir hasara yol açtığını ve bunun da kolon kanseri riskini artırdığı ortaya çıkarıldı.

Melatoninin tümörlerin üretimini ve bloke edilmesini nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Tamamlayıcı bir tedavi olarak nasıl bir dozaj uygulanması gerektiği de belirsizdir.

Pineal Bezde İşlev Bozukluğu

Pineal bez bozulursa, vücudunuzdaki diğer sistemleri etkileyebilecek bir hormon dengesizliğine yol açabilir. Örneğin, uyku düzeni genellikle bozulur ve jet lag gibi uykusuzluk rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Ek olarak, melatonin kadın hormonlarıyla etkileşime girdiğinden, komplikasyonlar adet döngüsünü ve doğurganlığı etkileyebilir. Doktora danışmakta fayda vardır.

Epifiz bezi diğer birçok önemli yapının yakınında bulunur ve kan ve diğer sıvılarla yoğun bir şekilde etkileşime girer. Bir epifiz bezi tümörü ortaya çıktığı takdirde, vücudunuzdaki diğer birçok şeyi etkileyebilir. Bir tümör söz konusuysa ortaya çıkabilecek ilk belirtiler şu şekildedir:

 • nöbetler
 • hafızada bozulmalar, hafif ancak zamanla artan unutkanlıklar
 • baş ağrısı
 • mide bulantısı
 • görme ve diğer duyularda zayıflama

Uyku bozukluğunuz varsa veya melatonin takviyeleri almakla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız doktorunuzla görüşmeniz ilk adım olmalıdır.

Araştırmacılar hala pineal bezi ve melatonini tam olarak tanımlayamıyor. Melatoninin gündüz-gece döngüleri ile uyku düzeninin belirlenmesinde rol oynadığını biliyoruz. Diğer araştırmalar, adet döngüsünü düzenlemek gibi başka şekillerde yardımcı olduğunu gösteriyor.

Melatonin takviyeleri, jet lag gibi uyku bozukluklarını yönetmede ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Özellikle belirli ilaçları kullanıyorsanız, melatonin kullanmadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

İyi Bir Uyku İçin İpuçları

Daha iyi bir gece uykusuna ihtiyaç duyuyorsanız, uyku kalitenizi artırmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor.

Daha erken yatın. Her gece 7-8 saat uyumayı hedefleyin. Uykuya dalmanın biraz zaman aldığını az çok bilirsiniz, bu sebeple daha erken gevşemeye başlayın ve uyuma vaktinden biraz önce yatağa girin. Belirli bir saatte yatmaya hazırlanmanızı hatırlatması için bir alarm kurabilirsiniz.

Erteleme düğmesinden kaçının. Alarmınızdaki erteleme düğmesini kullanmaktan kaçının. Ertelemeler arasındaki uyku kalitesi daha düşüktür. Bunun yerine, alarmınızı yataktan kalkmanız gereken saate ayarlayın.

Doğru zamanda düzenli egzersiz yapın. Düzenli egzersiz yapmak anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur ve uyku kalitesini iyileştirir. Hızlı bir tempoda 15 dakikalık bir yürüyüş bile fark yaratabilir. Yine de yatma vaktine çok yakın vakitlerde egzersiz yapmaktan kaçının. Bunun yerine antrenmanınızı, egzersiz ile yatma zamanı arasında en az birkaç saat olacak şekilde planlayın.

Yoga ve meditasyonu deneyin. Hem yoga hem de meditasyon, uykudan hemen önce stresi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bir günlük tutun. Zihninizdeki düşünceler sizi uyanık tutuyorsa, duygularınızı bir günlüğe yazmayı düşünün. Mantığa aykırı görünse de, bu aslında kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Sigara içmeyi bırakın. Tütünde bulunan nikotin uyarıcıdır. Tütün kullanmak uyumayı zorlaştırabilir. Sigara içenlerin de uyandıklarında kendilerini yorgun hissetme olasılıkları daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Salgın Hastalık: Tarihteki En Kötü 10 Salgın

Dünya tarihi boyunca, çeşitli virüsler ve bakteriler insan popülasyonunu enfekte ederek, yalnızc…

Röntgencilik Suçu Nedir: İşte Röntgencilik Hastalığı

Röntgencilik Nedir Röntgencilik, çıplak olan veya cinsel faaliyette bulunan insanları gizlice…

Mirtazapin: Etki Mekanizması ve İçeren İlaçlar Hakkında Bilgi

Mirtazapin İçin Önemli Noktalar Mirtazapin oral tabletleri markalı ilaçlar ve jenerik ilaçlar…

İmplant Diş ve Köprü İmplant Fiyatları 2021

İmplant fiyatları; Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından 2021 yılı için hazırlanan rehber tarfif…

Nem Aşısı Kimler İçin Uygundur?

Cilt kuruluğu ya da yaşlanma belirtilerinden muzdaripseniz, cildi nemlendiren bakımları rutinini…

Beyin Yiyen Amip: Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir

Beyin Yiyen Amip Nedir? Beyin yiyen amip terimini duymuş olabilirsiniz, ama tam olarak nedir …

Limbik Sistem: Nedir, Anatomisi ve Davranışa Etkisi

Limbik Sistem Nedir? Limbik sistem, duygu, hafıza ve homeostatik süreçlerle ilişkilendirilen …

Artık Gülmek Yok: Palyaço Fobisi (Koulrofobi) Nedir?

İnsanlara neye fobisi olduğunu veya neden korktuklarını sorduğunuzda, birkaç ortak cevap ortaya …

Psödoefedrin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Psödoefedrin, tipik olarak burun tıkanıklığını, sinüs tıkanıklığını ve burun akıntısını&nbs…

Conn Sendromu (Birincil Aldosteronizm)

Conn Sendromu Nedir? Conn sendromu (aynı zamanda Birincil aldosteronizm olarak da adlandırılı…

Copy link
Powered by Social Snap