Peter Pan Sendromu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Temmuz 8, 2021

Peter Pan’ın hikayesini ya da neyi anlattığını az çok hepimiz biliyoruz. Peter Pan, asla büyümek istemeyen bir çocuk ve sonsuza kadar genç kaldığı Neverland’de yaşıyor. Karakter kurgusal olsa da, Peter Pan Sendromu gerçektir ve bu durumla uğraşıyorsanız, üstesinden gelmeyi öğrenebilirsiniz.

Peter Pan Sendromu Nedir

Peter Pan Sendromu, tahmin edebileceğiniz gibi, bir yetişkinin olgunlaşmak istememesi ve kendi yaşındaki birinin sorumluluklarını üstlenmemesidir. 

Peter Pan Sendromu, herhangi bir teşhis kılavuzunda listelenmemiş bir pop psikoloji sendromudur ve Peter Pan Sendromunun kendini gösterme şekli kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte tipik acı çeken kişi, yetişkin yaşamına girmek istemeyen (genellikle bir erkek) kişidir. Çalışmayabilirler veya herhangi bir sorumluluk almayabilirler ve çevrelerindeki herkesin yaşam tarzlarını desteklemesini isterler. Farkına varmanızı kolaylaştırmak için bu makalenin geri kalanında Peter Pan Sendromu ile ilgili daha fazla ayrıntıya değineceğiz.

Bu sendrom resmi olmadığından kimin muzdarip olduğunu söylemek zor. Birisinin merak, mizah duygusu veya bir çocukla ilişkili belirli şeylere sevgi gibi çocuksu eğilimleri olması, Peter Pan Sendromu olduğu anlamına gelmez.

Peter Pan Sendromu Nedeni

Birinin büyümeye karşı sorumluluklardan kaçınmak istemesine tam olarak neyin sebep olduğunu söylemek zor, ancak aşağıda bu sendromun ana nedenlerinden kabul edilen birkaç teori var.

Şımarık Bir Çocukluk

Hepimiz ebeveynleri asla “hayır” demeyen birisini tanıyoruzdur. Ebeveynler çocuklarını disipline edememiş veya onlara herhangi bir yaşam becerisi öğretmemiş olabilirler. Çocukların kendilerine ait bir çocukluk geçirmeleri gerekirken, çok şımarık bir çocukluk geçirmeleri sorumluluk almak istememelerine neden olabilir.

İstismarcı Bir Çocukluk 

Yelpazenin diğer ucunda çocukken istismara uğramış kişiler yer alıyor. Bu kişiler ebeveynlerinden uzaktırlar ve istediklerini yapabilirler, böylece kendilerini güvende hissetmek için zor zamanlarında bir çocuğa dönüşebilirler. 

Belki de en ünlü örnek Pop Kralı Michael Jackson‘dır. Jackson, kötü bir çocukluk yaşadı ve bir yıldız olmaya zorlandı. Büyüdükçe bir çocuk rolüne geri dönmek istedi. Malikanesine Neverland Çiftliği adını verdi ve Peter Pan olarak giyindi.

Nostalji Özlemi

Çocukluğunuz için nostaljik hissetmek, yalnızca Peter Pan Sendromu olanların değil, birçok insanın paylaştığı bir özelliktir. Büyürken eskilerden bir şeyler hatırlamakta ve istemekte rahatlatıcı bir şey var, kabul. Ancak, Peter Pan Sendromu olan biri için bu duygu takıntılı bir hal alabilir. 

Çocukken her şeyin nasıl daha iyi olduğuna dair paylaşımlar üzerine gönderiler görmeden sosyal medyayı kullanamazsınız. O dönemin şovlarını, müziklerini ve oyunlarını destekliyorlar ve birçok insan toplumun nasıl daha kötüye gittiğini tartışıyor. Nostaljik olmak sorun değil, ancak zamanınızı geçmişe çok fazla bakarak geçirdiğinizde, önünüzde ne olduğunu göremeyebilir veya dünyadaki değişiklikleri yakalamaktan korkabilirsiniz.

Ekonomik Umutsuzluk

Herkes dünyadaki en iyi işe sahip olamaz, ancak son yıllarda özellikle ülkemizde alt ve orta sınıf için işler ve maaşlar, işçilere zarar veriyor gibi görünüyor. Toplumun büyük bir kesimi uzun saatler boyunca az maaş ile çalışırken, yaşam hedeflerine ulaşma ve bunlara doğru ilerleme konularındaki yetersizliği ile karşı karşıya kalıyor. Kişi hedeflerine ilerleyemezse, gerileyebilirler. 

Bu insanların bu negatif dünyadaki hayatlarından ve gerçeklerinden bir kaçışa ihtiyaçları var, çocuklukları. Kaçmak bazen iyi bir şey olabilir, ancak herhangi bir sorumluluk almadığınızda büyük bir sorun haline gelebilir.

Yetişkin Becerileri Öğretilmiyor

Daha önce “yetişkinlik” terimini duymuş olabilirsiniz. Bu, temel yetişkin becerilerini ve yetişkin denemelerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bunun örnekleri arasında kendi doktorunuzdan randevu almak, vergilerinizi ve faturalarınızı ödemek gibi sorumluluklar yer alır. Terim çoğunlukla ironik bir şekilde kullanılır, ancak bazı insanlar bu konuda ciddidir. 

Çoğu okul, yetişkinlik becerilerini öğretmez. Eğitim sistemiyle ilgili bir başka trajikomik yan ise, bir kişiye vergilerini ödemesi ya da ipotek için başvurması öğretilmiyor, ancak mitokondrinin hücrenin güç kaynağı olduğu öğretiliyor. 

Fen öğrenmek elbette önemli olsa da, birçok okul çocuklara toplumun üretken bir üyesi olmayı öğretmeyi unutuyor gibi görünüyor. Bazı insanlar kendilerini yetişkin olmak için donanımlı hissetmediklerinden ve kendilerini bu becerilerden yoksun olarak gördüklerinden, yetişkin sorumluluklarını üstlenmemeyi tercih ediyor.

Bunlar, Peter Pan Sendromunun ortaya çıkmasının sadece birkaç nedeni. Söylediğimiz gibi, bu resmi olarak tanınan bir bozukluk değil, bu yüzden hepsi spekülatif.

Peter Pan Sendromu Belirtileri

Sizde veya bir başkasında Peter Pan Sendromu olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bunun klinik olarak sınıflandırılmış bir sendrom olmaması nedeniyle, bu rahatsızlığı olan bireyleri tanımlamak için resmi bir semptom listesi bulunmamaktadır.

Yani ne yazık ki Peter Pan Sendormu Testi diye bir şey yok (Evet Onedio, her şeyin testi olmaz). Birisinin merak, mizah duygusu ya da yetişkinlerden çok çocuklarla ilişkili belirli şeylere sevgi gibi çocuksu eğilimleri olması, Peter Pan Sendromu olduğu anlamına gelmez. Aşağıda birkaç belirti ve açıklamaları bulunmaktadır.

Kariyer İlgi Eksikliği

Çoğu iş ne yazık ki eğlenceli değil. Bir insanın her gün gelip saatlerce çalışmak istediği çok az iş var ve bunun da ötesinde, çoğu işin tatmin edici bir maaşı yok. Bir kişinin neden kariyer yapmakla ilgilenmeyeceği anlaşılabilir. Ancak bu hayatın bir parçasıdır. 

Peter Pan Sendromu olan bir kişi, iş bulmak için motive olamayabilir. Bir işleri olduğunda ise, tembellik edebilir ve kariyerlerini ilerletmek için hiçbir çaba sarf etmeyebilirler.

Durumlarla Başa Çıkamamak

Yetişkinler olarak hepimiz hayatın ansızın karşımıza çıkarttığı beklenmedik durumlarla karşı karşıyayız ve bunlarla nasıl başa çıkılacağını büyüme evresinde öğrenmeliyiz. Ancak, Peter Pan Sendromu olan biri bu durumlarla başa çıkmakta zorlanabilir. 

Bunun yerine çığlık atabilir ve bir öfke nöbeti geçirebilirler veya sorunu çözmek için uygun bir konuşma yapmak yerine karşılarındaki kişiye bağırabilirler. Herkesin ara sıra kafası atar elbette, bu yüzden birisi bunu bir kez yaptı diye, bu onların Peter Pan Sendromu grubuna dahil olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte bir kişi sürekli olarak sorunları çözmeyi reddediyorsa, bunun nedeni Peter Pan Sendromu olabilir.

Bağlılık ile Sorun

Peter Pan Sendromu olan biri ilişkilerle veya seksle ilgilenebilir, ancak bu ilişkiler uzun sürmez. Sıradan ilişkilere girebilirler veya bağlanacaklarına dair söz verebilirler, ancak kısa bir süre sonra partnerlerinden ayrılırlar. Bazı insanlar bağlı kalmakta zorlanır. 

Bazı insanlar gençliklerinde vahşi olmak ve daha sonra evlenip aile kurmak ister. Ancak kişi hayatı boyunca uzun vadeli bir ilişki yaşamak istemezse, Peter Pan Sendromu olabilir.

Uyuşturucu ve Alkol’ün Kötüye Kullanımı

Peter Pan Sendromu olan yetişkinler için alkolizm nadir değildir. Kaçmak istiyorlar ve kaçmanın biraz alkol almaktan daha iyi bir yolu olmadığını düşünüyorlar. Bu sendroma sahip bir kişinin gençliğinde ve erken yetişkinlik döneminde parti yapması, çok içki içmesi ve uyuşturucu kullanmaları yaygındır. 

Bununla birlikte, bu durum yetişkinlik dönemine kadar uzanıyorsa, o zaman kişinin ya bir bağımlılığı vardır ya da yetişkin sorumluluklarını üstlenmek istemiyordur.

Bu Başkalarının Hatası

Peter Pan Sendromu olan biri suçu asla kendi üzerine almaz. Bunun yerine, tüm kanıtlar Peter Pan Sendromlu kişiyi işaret etse bile, bu başka bir kişinin hatasıdır. Sorumluluk almak birçok insan için zor bir şeydir, ancak birisi asla sorumluluk almazsa, Peter Pan’ın gerçek hayattaki versiyonu olabilir.

Gelişmek İstemiyor

Son olarak, Peter Pan Sendromlu biri genellikle kendini geliştirmek istemez. Asla kendilerini düzeltmezler veya bir birey olarak büyümek istemezler. Bunun yerine sonsuza dek sorumsuz bir yetişkin olmak isterler.

Bunlar sadece birkaç örnektir. Bazı yetişkinler listede yer alan birkaç belirtiye sahip olabilir ancak yine de tam anlamıyla Peter Pan olmayabilir. Bunlar tanınmış birer semptom olmadığından, bir kişide varsa da yoksa da öznel olabilir. Bununla birlikte, bu semptomları aşırı derecede sergilerlerse, muhtemelen bu kişiler Peter Pan Sendromuna sahiptirler.

Peter Pan Sendromu Tedavisi

Bir kişi çocuksu olmaya bağlıysa, büyümesi zor olabilir. Bununla birlikte, doğru yönde hareket etmelerine yardımcı olmanın birkaç yolu vardır. İşte Peter Pan Sendromu tedavisi için kullanılan yöntemlerden bazıları;

  • Kişiyi desteklemeyi bırakın: Sizi desteklemedikleri sürece onlara bildiri veya destek vermeyin.
  • Yavaş yavaş yetişkin kavramlarını tanıtın: Örneğin yapılması gereken bir iş söz konusu olduğunda, kolay bir iş ile başlamalarını ve ardından daha zor işlere geçmelerini sağlayın.
  • Dikkat dağıtıcı şeyleri hayatlarından uzaklaştırın: Dikkat dağıtıcı şeyler ölçülü olmak için iyi olsa da, Peter Pan Sendromlu birinin sorumluluk almak yerine sürekli olarak sosyal medyada zaman geçirmesini veya video oyunları oynamasını istemezsiniz.

Birinin davranış bozukluğunu tedavi etmenin en iyi yollarından birisi danışmanlık almaktır. Çocuğunuz veya partneriniz büyümekte zorlanıyorsa, çözüm çift veya aile terapisi olabilir. Biraz zaman alabilir ama çevrenizdeki Peter Pan’ı bir yetişkine dönüştürebilirsiniz. Peter Pan Sendromundan muzdarip olan sizseniz, çocukluğunuzda sıkışıp kalmak zorunda değilsiniz. Büyümek için gerekli değişiklikleri yapmaya başlamak korkutucu görünebilir, ama hayat bundan ibarettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Kişisel Gelişim

Projektif Testler Nedir, Türleri Nelerdir?

Projektif Testler Nedir? Projektif testler, belirsiz sahnelere, kelimelere veya görüntülere y…

Diderot Etkisi Nedir? İhtiyaç Duymadığımız Şeyleri Almak!

Diderot etkisi, kısaca günümüz tüketim çılgınlığını açıklayan bir terim olarak kayıtlarda yer al…

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu: Nedir, Testi ve Tedavisi

Pasif agresif kişilik bozukluğu kısaca, insanların olumsuz duyguları doğrudan ele almak yerine, …

Halo (Hale) Etkisi Fenomeni Nedir? Örnekler ve İşleyiş

Hale etkisi olarak da tanınan Halo etkisi (halo effect) fenomeni, hayatımızın neredeyse her alan…

Evlilik Fobisi (Gamofobi) Nasıl Yenilir? Belirtileri ve Tedavisi

Evlilik Fobisi Nedir Fobi, genelde tehlike arz etmeyen şeylerdir, ancak çeşitli endişelere se…

Pozitif Psikoloji: Uygulamaları, Kavramları ve Kitap Önerileri

Pozitif psikoloji, ortaya çıkan en yeni psikoloji dallarından biridir. Bu öz…

Egosantrik Düşünmek Ne Demektir: Egosantrizm

Egosantrik düşünce terimi, Piaget’in çocukluk gelişimi teorisi ile birlikte ortaya atılmış bir k…

Psikolojide Farkındalık Ne Anlama Gelir?

Farkındalık Nedir ve Nasıl Kazanılır Psikolojide farkındalık kısaca tipik olarak kişinin düşü…

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Piramidi Nedir?

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi, en çok bilinen motivasyon teorilerinden birisidir. H…

Psikanalitik Kuram ve Psikanaliz: Nedir, Dönüm Noktaları ve Giriş

Psikanaliz, kökeni Sigmund Freud’un çalışmalarına ve teorilerine dayanan bir dizi psikolojik teo…

Copy link
Powered by Social Snap