1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Paul Erdös: Erdös Sayısı Nedir?

Paul Erdös: Erdös Sayısı Nedir?

Paul Erdös- Erdös Sayısı Nedir?

Paul Erdös kimdir diye soracak olursanız hemen özetleyelim; Paul Erdös, ağırlıklı olarak sayı teorisi ve kombinatorik alanlarında çalışan Macar bir matematikçiydi.

Erdös, 1913’te iki lise matematik öğretmeninin oğlu olarak Macaristan’ın Budapeşte kentinde doğdu. Erdös, küçük bir çocukken ebeveynlerinin matematik kitaplarını okuyarak çok zaman harcadı ve hayatının erken dönemlerinde sayılara karşı bir aşk geliştirdi.

Genç yaşta sayılara aşık oldum. Onlar benim arkadaşlarımdı. Her zaman orada olmalarına ve her zaman aynı şekilde davranmalarına güvenebilirdim.

-Paul Erdös

Erdős genç yaşlardan itibaren büyük matematiksel yetenek gösterdi. Üç yaşında, üç haneli sayıları kafasında çarpıyor ve dört yaşında negatif sayılarla çalışıyordu.

Budapeşte’deki Péter Pázmány Üniversitesi’ne 17 yaşından itibaren (Yahudi kökenine ve o sırada üniversitelerde Yahudilere karşı Macar kısıtlamalarına rağmen) katıldı ve sadece dört yıl sonra doktora derecesi ile mezun oldu.

Bu noktada Erdös, antisemitizm nedeniyle etkili bir şekilde Macaristan’ı terk etmek zorunda kaldı ve Manchester, Birleşik Krallık’ta dört yıllık bir doktora sonrası burs aldı. Bunu 1938’de New Jersey, Princeton’da bir yıllık bir süre için ABD’ye taşınmak izledi. Bu yılın sonunda bursları yenilenmemiş ve Erdös bugün sık sık hatırladığı seyahatlere başlamıştır.

1940’lardan itibaren, Erdös göçebe bir yaşam tarzı yaşadı, dünyayı dolaşmak için prestijli üniversitelerde tam zamanlı iş tekliflerini geri çevirdi, çoğu zaman diğer matematikçilerin kapılarına habersiz geldiler ve matematik kağıtları üzerinde işbirliği yaparken onlarla birlikte kaldılar.

1996’da kalp krizinden ölene kadar matematik üzerine çalışmaya devam etti. 83 yaşındaydı.

Erdös hayatı boyunca 1500’den fazla makale yayınladı ve 509 ortak yazarla işbirliği yaptı. ‘Erdös Numarası’nın yaratılmasına yol açan bu inanılmaz sayıda işbirlikçidir.

Erdös Sayısı

Erdös ve onun yayınlanmış inanılmaz koleksiyonuna bir övgü olarak, Erdös numarası oluşturuldu. Bu şu şekilde hesaplanır:

  • Erdös’un kendisinde Erdös sayısı 0’dır.
  • Erdös ile birlikte bir makale yazan herkesin Erdös sayısı 1’dir. (Erdös ile birlikte makale yazmış bilinen 485 kişi vardır.)
  • Erdös numarası 1 olan biriyle (ancak doğrudan Erdös ile değil) bir makale yazan herkesin Erdös sayısı 2’dir.
  • İşbirliği yapan kişi bir adım daha uzaklaştığında, Erdös sayısı 1 artar.

Bir Erdös numarasıyla hiç kimseyle işbirliği yapmamış bir kişinin Erdös sayısı sonsuzdur.

Erdös sayısı 1 olan bir Türk matematikçi yok ama 2 sayısına kadar varabilmiş aralarında Mete Soner,  Haluk Oral, Ahmet Alkan, Murat Sertel, Cem Yalçın Yıldırım ve Selda Küçükçifçi’nin de bulunduğu epeyce isim var.

40.000’den fazla insanın Erdös sayısı 3 veya daha düşüktür ve şu anki en yüksek Erdös sayısı 15’tir (matematikçiler gelecekte birlikte çalışmaya devam ettikçe artması neredeyse kesindir).

Erdös-Bacon Sayısı

Erdös sayısı fikrinin eğlenceli bir uzantısı Erdös-Bacon sayısıdır.

Bacon sayısı, Erdös sayısıyla hemen hemen aynı şekilde hesaplanıyor, ancak bu sefer bağlantı ABD’li aktör Kevin Bacon ile filmlerde rol alıyor.

  • Kevin Bacon’un kendisi de Bacon sayısı 0’dır.
  • Kevin Bacon ile bir filmde rol alan herkesin Bacon sayısı 1’dir.
  • Bacon sayısı 1 olan biriyle bir filmde yer alan (ancak kendisi Kevin Bacon ile bir filmde görünmeyen) herkesin Bacon sayısı 2’dir ve bu böyle devam eder.

Örneğin Colin Firth, Where the Truth Lies with Kevin Bacon’da yer aldı ve Bacon sayısı da 1’dir. Hugh Grant, Bridget Jones’s Diary with Colin Firth’da yer aldı, ancak Kevin Bacon ile hiçbir şeye çıkmadı ve Bacon sayısı da 2.

Bazı insanlar hem filmlerde yer aldı hem de makalelerde yer aldı, bu nedenle hem bir Erdös numarası hem de bir Bacon numarası var. Erdös-Bacon numarası bunların birbirine eklenmesiyle oluşturulur.

Erdös-Bacon sayılarına sahip ünlülerden bazı örnekler:

Colin Firth: Erdős sayısı = 6, Bacon sayısı = 1, yani Erdős-Bacon sayısı = 7.

Stephen Hawking: Erdös sayısı = 4, Bacon sayısı = 2, yani Erdös-Bacon sayısı = 6.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap