1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Patilerini Donma Sebebiyle Kaybeden Kediye Titanyum Protez

Patilerini Donma Sebebiyle Kaybeden Kediye Titanyum Protez

Ricky

Rusya’da aşırı soğuktan donma tehlikesi geçiren bir kedi, bu sebeple ayaklarını kaybetmişti. Ancak veterinerlerin yüksek gayreti ile titanyumdan yapılmış üç boyutlu ayak protezleri sayesinde tekrar yürüyebilecek, koşabilecek ve hatta merdivenleri bile tırmanabilecek. İşte Rus veterinerlerin, Dymka’nın (kedimizin adı) ayaklarına tekrar kavuşması için gösterdiği özveri. 

Dymka adlı dişi kedi, gri renkte ve dört yaşındaydı. Rusya’da yayın yapan bir haber sitesinin bildirdiğine göre, bir sürücü onu Aralık 2018’de Novokuznetsk’te karların üzerinde buldu ve en yakın veteriner kliniğine getirdi. 

Aynı haberin devamında anlatıldığına göre Dymka’nın ayakları, kulakları ve kuyruğu donmuştu. Donmuş durumdaki bu uzuvlar kesilmeliydi ve veteriner hekimler Dymka’nın ayaklarını, kulaklarını ve kuyruğunu kestiler.

Sibirya Soğuğu Kedilerin Kabusu

Veteriner Sergei Gorshkov, The Moscow Times’a verdiği demeçte, aşırı soğuk Sibirya kışı boyunca, ayaklarında, kulak ve burunlarında donmalar yaşayan birçok kediyi tedavi ettiklerini belirtti. Açıklamalarının devamında ise donan uzuvlarda durum ağırsa, dokunun öldüğünü ve ampütasyon (uzvu kesme) işlemi uygulanması gerektiğini söyledi. 

Gorshkov ve klinikteki diğer meslektaşları, Dymka için dört ayaktan oluşan bir protez seti oluşturmak için Rusya’nın Tomsk kentindeki Tomsk Polytechnic University (TPU)’den araştırmacılarla birlikte bir çalışma yaptı. TPU temsilcilerinin yaptığı açıklamaya göre, titanyum, kalsiyum ve fosfat yapılı bir bacak protezi geliştirip kediye bu protezi uyguladılar. 

Araştırmacılar, titanyum çubukları modellemek ve 3 boyutlu olarak 3D yazıcıdan çıkarmak için, öncelikle Dymka’nın bacaklarının X-ışınlı bilgisayar tomografisini çektiler. Protezlerin ölçüleri tomografi sonuçlarına göre belirlendi ve başarılı bir operasyonla bacak kemiklerine yerleştirildi. Yaşadığı kazadan tam 7 ay sonra protez ayaklarına kavuşan Dymka, artık rahatlıkla hareket edebilecekti.

Dymka, yeni ayaklarının takılmasının ardından yürüyebilmenin, koşup oynayabilmenin tadını bolca çıkarıyor ve muayene odasının her bir köşesini turluyordu. Dymka, dünyada şu ana kadar bilinen dört metal protez takılmış olan ikinci kedi. 2016 yılında yine Novosibirsk kliniği, Ryzhik (rusça: kırmızı) adlı bir kediye benzer bir tedavi uygulayarak titanyum protez takmıştı. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap