1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Pareto Analizi ve 80/20 Kuralı: En Çok Etkiye Sahip Çözümü Seçme

Pareto Analizi ve 80/20 Kuralı: En Çok Etkiye Sahip Çözümü Seçme

Pareto Analizi ve 80-20 Kuralı- En Çok Etkiye Sahip Çözümü Seçme

Daha önce hiç Pareto Analizi ve 80/20 kuralı diye bir şey duymuş muydunuz? Dilerseniz bu makalemize basit bir varsayım ile başlayalım. Bölüm başkanlığına yeni atandığınızı hayal edin. Bir şeyleri nasıl iyileştireceğiniz konusunda fikirlerle dolup taşıyorsunuz, öyleyse nereden başlayacaksınız?

İdeal olarak, en büyük etkiye sahip sorunları çözmeye odaklanmak istersiniz. Ama önce hangisinin üstesinden geleceğinize nasıl karar verirsiniz?

Pareto Analizi Ne Demek?

Pareto Analizi, rekabet halindeki sorunları değerlendirmek ve bunları düzeltmenin etkisini ölçmek için basit bir karar verme tekniğidir. Bu, faydaları en yüksek sağlayacak çözümlere odaklanmanıza olanak tanır.

Bu makalede, size bir Pareto Analizinin nasıl yapılacağını göstereceğiz ve en büyük olumlu etkiyi sağlayacak görevleri önceliklendirmek için bulgularınızı nasıl kullanacağınızı açıklayacağız.

Pareto Analizi Nedir?

Pareto Analizi (80/20 kuralı) Nedir?

Pareto Analizi, İtalyan ekonomist Vilfredo Pareto’nun 1896 tarihli “Cours d’économie politique” adlı kitabında ortaya attığı “80/20 Kuralı” olarak da bilinen Pareto İlkesi’ni kullanır.

Pareto İlkesi, bir projenin faydasının yüzde 80’inin işin yüzde 20’sinden geldiğini belirtir. Ya da tersine, sorunların yüzde 80’inin nedenlerin yüzde 20’sine kadar izlenebilir. Pareto Analizi, en büyük getirisi olacak sorunlu alanları veya görevleri tanımlar. Aracın aşağıdakiler dahil çeşitli faydaları vardır:

  • Sorunları ve görevleri tanımlama ve önceliklendirme
  • İnsanların iş yüklerini daha etkili bir şekilde düzenlemelerine yardımcı oluyor
  • Üretkenliği artırmak
  • Karlılığı artırmak

Pareto Analiz Adımları

Şimdi, bir Pareto Analizinin adımlarını ele alarak nasıl gerçekleştirileceğine bir göz atacağız:

1. Sorunları Belirleyin ve Listeleyin

Çözmeniz gereken tüm sorunların bir listesini yazın. Mümkünse müşterilerden ve ekip üyelerinden geri bildirim alın. Bu, örneğin müşteri anketleri, resmi şikayetler veya yardım masası günlükleri şeklinde olabilir.

2. Her Sorunun Temel Nedenini Belirleyin

Ardından, her sorunun temel nedenine gelin. “5 Neden” gibi teknikler, “Neden ve Etki Analizi” ve “Kök Neden Analizi”  bunun için kullanışlı araçlardır.

3. Puan Sorunları

Şimdi, önem sırasına göre listelediğiniz her sorunu puanlayın. Kullandığınız puanlama yöntemi, çözmeye çalıştığınız sorunun türüne bağlı olacaktır.

Örneğin, kârı artırmak istiyorsanız, problemleri maliyetlerine göre puanlayabilirsiniz. Veya müşteri memnuniyetini artırmaya çalışıyorsanız, her biri hakkında aldığınız şikayetlerin sayısına göre onları puanlayabilirsiniz.

4. Sorunları Birlikte Gruplayın

Sorunları ortak nedene göre gruplamak için 3. Adımda gerçekleştirdiğiniz temel neden analizini kullanın. Örneğin, sorunlarınızdan üçü personel eksikliğinden kaynaklanıyorsa, bunları aynı gruba koyabilirsiniz.

5. Her Grup için Puanları Toplayın

Şimdi, tanımladığınız her grup için puanları toplayın. En yüksek puana sahip olan en yüksek önceliğiniz ve en düşük puana sahip olan grup en düşük önceliğiniz olmalıdır.

6. Harekete Geçin

Sonunda harekete geçme zamanı! En yüksek puanlama probleminiz, çözüldükten sonra muhtemelen en büyük getiriye sahip olacaktır, bu yüzden beyin fırtınasına başlayın Bu, ilk önce bunun nasıl çözüleceğine dair fikirler üretmenize yarar.

En düşük puanlı problemlerinizin, özellikle de düzeltilmesi çok maliyetliyse, uğraşmaya değmediğini fark edebilirsiniz. Enerjinizi ve kaynaklarınızı önemli olan şeylere korumak için Pareto Analizinizi kullanın!

Pareto Analizi Örnekleri

Dilerseniz konuyu tam olarak anlamak için bir Pareto Analizi örneği üzerinden bahsettiklerimizi uygulayalım. Deniz, çözülmesi gereken birçok sorunu olan arızalı bir bilgisayar servis merkezini devraldı. Amacı, genel müşteri memnuniyetini artırmaktır.

Merkezin karşı karşıya olduğu en büyük sorunları değerlendirmek ve önceliklendirmek için bir Pareto Analizi uygulamaya karar verir. Bunları listeleyerek başlar (aşağıdaki tablodaki Sorun sütununa bakın). Daha sonra her birinin ardında yatan nedenleri tanımlar (Nedenler sütunu). Son olarak, her bir öğeyi, her birinin aldığı müşteri şikayeti sayısına göre puanlar (Puan sütununa bakın).

ÖğelerSorunNedenlerPuan
1Telefonlar yeterince hızlı yanıtlanmıyor.Çok az müşteri hizmetleri personeli.15
2Personelin dikkati dağılmış ve baskı altında görünüyor.Çok az müşteri hizmetleri personeli.6
3Mühendisler iyi organize olmamışlardır ve genellikle fazladan parça getirmek için ikinci ziyaretler ayarlamaları gerekir.Zayıf organizasyon ve hazırlık.4
4Mühendisler ne zaman varacaklarını bilmiyorlar. Bu, müşterilerin bir mühendisin ziyaret etmesi için tüm gün içinde olması gerekebileceği anlamına gelir.Zayıf organizasyon ve hazırlık.2
5Müşteri hizmetleri personeli her zaman ne yaptıklarını bilmiyor gibi görünüyor.Eğitim eksikliği.30
6Müşteriler genellikle, yalnızca sorunun telefonda çözülebileceğini keşfetmek için bir mühendisle randevu için randevu alınır.Eğitim eksikliği.21
pareto analizi örneği excel

Jack, sorunları nedenlerine göre gruplamak için analizini kullanır ve ardından belirlenen her grup için puanları toplar. Şimdi, en çok müşteri şikayeti çeken olandan başlayarak, merkezi etkileyen ana nedenleri sipariş edebiliyor:

  1. Eğitim eksikliği (5. ve 6. maddeler) – 51 şikayet.
  2. Servis merkezi personeli çok az (1. ve 2. maddeler) – 21 şikayet.
  3. Zayıf organizasyon ve hazırlık (3. ve 4. maddeler) – 6 şikayet.

Yukarıdaki listeden de görebileceğiniz gibi, işletme en çok personele daha fazla eğitim vermekten fayda sağlayacaktır, bu nedenle Deniz ilk önce bu konuyu ele almalıdır. Çağrı merkezindeki personel sayısını da artırabilir. Ancak, bunun gerekli olmaması mümkündür. Daha fazla eğitim sağlanması, müşteri şikayetlerini azaltmaya ve personel verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Deniz’in Pareto Analizi, işin en büyük zorluklarla karşılaşan alanlarını hızlı bir şekilde belirlemesini sağladı, böylece çabalarını en çok ihtiyaç duyulan noktalara odaklayabilir ve işletmeye en büyük getiriyi sağlayacak konuları önceliklendirebilir. Bu muhtemelen ona, bazıları çok az fayda sağlamış olabilecek bir dizi farklı sorunu çözmeye çalışmak için harcayabileceği büyük bir zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap