Örümcek Ağı: Sağlamlığı ve İyileştirici Etkisiyle Eşsiz Bir Malzeme

Eylül 21, 2020

Örümcek ağı naylondan esnek, saçtan ince ve ağırlığına göre çelikten çok daha güçlü, doğa harikası bir malzemedir. Örümcek ağı maskesi, kremi ve serumu günümüzde cilt bakımında git gide yaygınlaşıyor. Ayrıca örümcek ağı estetiği ile ameliyatsız yüz germe işlemleri bile yapılıyor. Peki, örümceklerin aslen ev yapma ve avlarını yakalamak amacıyla kullandığı örümcek ağının faydalarını, üretimini ve kullanılabileceği potansiyel alanları incelemeye ne dersiniz? 

Bir İnovasyon “Ağı

Saf örümcek ağının faydaları yüzyıllardır biliniyor, Antik Yunanlılar ve Romalılar yaraları bal ve sirke ile temizledikten hemen sonra, kanamayı durdurmak için örümcek ağından ürettikleri bezler önemli kullanım alanlarından biriydi. 

Günümüzde örümcek ağı birçok mühendislik alanında, tekstil ve uçak üretiminde devrim yaratabilecek “çevre dostu” bir malzeme olarak araştırılıyor. İlaç ve doku rejenerasyonu işlemleri için ise yeni yeni hayatımıza girmeye başlayan örümcek ağları, yapay bağlarda, cerrahi dikişlerde ve doku onarımı için vücudun birçok bölümünde kullanılabilecek kadar esnek ve güçlü bir madde. 

Ancak tüm bu alanlarda kullanmak için, yeterince örümcek ağı üretmek büyük bir zorluğu beraberinde getiriyor. Örümcekler yamyamlık özellikleriyle bilinirler ve ipek böcekleri gibi onları toplu şekilde yetiştirmek biraz zordur. 

Bir araştırma grubu geçtiğimiz yıllarda, bu üretimi artırabilmek için örümcek genlerini bir E. Coli bakterisine enjekte etti. İlginç şekilde başarılı oldu bakterilerden (normal örümcek ağından biraz daha zayıf da olsa) işe yarayabilecek bir “örümcek ağı” üretebildiler. 

Bunun dışında Utah Eyalet Üniversitesi’nin çalışması sonucunda bir keçinin genlerinde, sütüyle örümcek ağı üretecek şekilde bir değişiklik yapma fikri ortaya atıldı. Üzerinde çalışmalar sürüyor ve bu yolla üretim henüz yapılmamış olsa da gelecekte birçok tıbbi jel, yapıştırıcı ve kaplama üretiminde kullanılması planlanıyor.  

Örümcek Ağını Eğirmek ve Örmek

Eğirme (ağı iplik durumuna getirmek) işlemi, örümcek ağından yapay ipek üretme konusunda en büyük zorluktur. Örümcekler doğaları gereği, örümcek ağını eğirme şekillerine göre yedi farklı türde ağ üretirler. Günümüzde insanlar bu süreci taklit etme girişimlerinde bulunsa da, henüz bu konuda örümceklerle yarışacak bir durumda değiliz. Bu işlemlerde kullanılan kimyasallar, örümcek ağındaki polimerleri tıbbi alanda kullanılamaz hale getirebilir.

İsveç’ten bir üniversitenin ekibi, üç farklı türde yapay örümcek ağı oluşturmak için; mikroskobik silikon sütunların üzerinde damlacıklar yerleştirdi ve biyoaktif örümcek ağı proteini yaratmayı başardı. Bununla kanser tedavisinde kullanılmak üzere nanoteller, biyobelirteçleri tespit etmek için kaplamalar ve hücre büyümesini teşvik etmek için kullanılacak malzemeler üretmeyi amaçlıyorlar.  

Dragline İpi (İpeği)

Japon bilim insanları, örümceklerin üzerinde durduğu “dragline ipeği” adı da verilen bu maddeyi, insan yapımı olarak üretmek için mor bakterileri (rhodovulum sulfidophilum) kullanma fikrini ortaya attılar. Bakterileri deniz suyu, tuz, nitrojen, maya ve ışık kullanarak ipek üretmek için genetik olarak değiştirdiler. 

Dragline ipeği, aslında bir başka tıbbi teknoloji olan biyolenslerin (insan vücudunu görüntülemek için kullanılır) de bileşeni. Araştırmacılar, Daddy-Long-Leg adıyla bilinen örümcek türünden ağ örneği aldılar ve reçine işlemi uyguladılar. İşlemin sonucunda yüksek hassasiyetli bir optik lens oluşturmayı başardılar. 

Gelecekte bu teknik, birçok biyolojik dokunun ve insan vücudunun görüntülenmesi için birçok malzemenin üretilmesinde kullanılabilir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Google Search Console’a Site Ekleme Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım

Google tarafından sunulan Search Console (Arama Konsolu), Google arama sonuçlarında sitenizin na…

Kabadayı Filmi Replikleri

Etkileyici hikayesiyle Kabadayı replikleri… Yavuz Turgul’un yazdığı, Ömer Vargı’nın yönetti…

90.000 Yıllık Neandertal ve Denisovan Melezi İnsan Bulundu

Nature dergisinde yayınlanan makaleye göre, bulunan bir fosil üzerinde yapılan genetik testler, …

Yanılmadılar: Mayalar Kimdir? İmparatorlukları Nasıl Yok Oldu?

Guatemala’nın tropikal ovalarında yer alan Maya Uygarlığı, milattan sonra altıncı yüzyılda gücün…

Bağımlılık Yapan Maddeler Top 10 Sıralaması

The Lancet Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışma, her ilacın ve maddenin zararlarını belirl…

En İyi Aamir Khan Filmleri Top 20 – Amir Khan Filmleri İzle 2022

Hazırladığımız, bugüne kadar yapılmış en iyi izlenmesi gereken Aamir Khan filmleri tavsiyeleri l…

Duyusal Pazarlama: Nedir, Örnekleri ve Gelişimi

Duyusal pazarlama, kısaca bir fırına girdiğinizde, fırından çıkan kokunun sizi tatlı (veya benze…

Bisiklet İcadından Günümüze Gelinceye Kadar Hangi Değişimlere Uğramıştır?

Bisikletin Tarihi ve Doğuşu: Laufmaschine Bisiklet icadından günümüze gelinceye kadar hangi d…

Kadın Okyanus Kürekçisi’nden Rekor Kıracak Solo Geçiş Girişimi

17 Haziranda okyanus kürekçisi Lia Ditton, San Fransisco’dan Hawaii’ye 6.5 metre uzunluğunda bir…

SEO Uyumlu Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İçeriklerinizi arama motorları için optimize etmeye çalışırken dikkate almanız gereken en önemli…

Copy link
Powered by Social Snap