1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Orman İnsanı: Orangutan Nedir? Çiftleşmesi Ve 10 Gerçek!

Orman İnsanı: Orangutan Nedir? Çiftleşmesi Ve 10 Gerçek!

orangutan nedir orangutan çiftleşmesi

Malaycada orangutan kelimesi “ormanın insanı” anlamına gelir. Yalnızca Sumatra ve Borneo Adasında bulunan bu uzun saçlı, turuncumsu primatlar oldukça zekidir ve insanların yakın akrabalarıdır. Sizler için bu zeki hayvanlar hakkında genel bilgilerin ardından, 10 maddeden oluşan ilginç bilgiler bölümü hazırladık; gelin onları yakından tanıyalım.

Orangutanların Boyutları ve Günlük Yaşamı

Orangutanların kolları, vakitlerinin yüzde 90’ını ağaçlarda asılarak geçirebilecek kadar güçlüdür.

Orangutanlar muazzam bir kol açıklığına sahiptir, bir erkek kollarını bir parmak ucundan diğer parmak ucuna kadar yaklaşık 2,5 metre uzatabilir; kolları öylesine uzundur ki orangutanlar ayağa kalktığında, elleri neredeyse yere değiyor.

Orangutanların kolları, zamanlarının çoğunu (yaklaşık yüzde 90’ını) tropikal yağmurormanlarındaki evlerinin ağaçlarında geçirdikleri için yaşam tarzlarına çok uygun. Hatta yapraklı dalların yuvalarında uyurlar. Kendilerini sıradan yağmurlardan korumak için büyük yaprakları şemsiyeve barınak olarak kullanırlar.

Orangutanlar Ne İle Beslenir

Bu serebral primatlar gündüz saatlerinde yiyecek ararlar, beslenme alışkanlıklarının çoğu meyve ve yağmur ormanlarındaki ağaçlardan toplanan yapraklardan oluşur. Ayrıca kabuk, böcek ve nadiren de et yerler.

Orangutanlar diğer maymunlardan daha yalnızdır. Erkekler yalnızdır ve ormanda ilerledikçe, birbirlerinin yolundan çekilmelerini sağlamak için bol bol gürleyen, uluyan çağrılar yaparlar. Orangutanların bu garip sesi 3 kilometre uzaktan duyulabilir.

Orangutanların Çiftleşmesi

Anneler ve yavru orangutanlar arasında ise oldukça güçlü bir bağ var. Orangutan yavrusu, kendi başlarına hayatta kalma becerilerini geliştirene kadar yaklaşık altı veya yedi yıl annelerinin yanında kalırlar. Dişi orangutanlar, birçok hayvana göre en uzun dönem olan olan sekiz yılda bir doğum yapar. Bu canlılar oldukça uzun ömürlüdür ve 60 yıla kadar yaşayabilirler.

Orangutanlar Hakkında İlginç Gerçekler

Orangutanların nesilleri habitatları günden güne yok olduğu için tükenme tehlikesi altındadır.

1. Resmi Olarak Bilinen 3 Orangutan Türü Vardır

Borneo ve Sumatra orangutanları yakın zamanda onaylanan yeni orangutan türleri (2017 itibariyle). Bu büyük maymunlar vahşi doğada sadece Borneo ve Sumatra adalarında bulunur. Üç tür de kritik tehlike altında, 100.000’den fazla Borneo orangutanı, 14.000’den az Sumatra ve 800’den az Tapanuli orangutanı kaldı. Kabarık kürkleriyle oldukça benzer görünseler de, Borneo orangutanlarının Sumatran kuzenlerinden daha albino koyu kırmızı paltoları ve daha yuvarlak yüzleri vardır.

2. Orangutanlar Ağaçlarda Yaşayan En Büyük Hayvandır

Hayatlarının çoğunu gölgeliklerde sallanarak geçirirler ve yeterli yiyecek ve eş bulmak için geniş ormanlık alanlara ihtiyaç duyarlar. Orangutanlar için en büyük tehditler ormansızlaşma ve avlanma. Yalnızca borneo orangutanlarının 2020 ile 2030 arasında 220.000 km2’lik ormanlık yaşam alanın kaybedeceği tahmin edilmektedir (bu, toplam yaşam alanının neredeyse % 30’udur). Bunun sebebi büyük ölçüde tarım ve altyapı yatırımlarından kaynaklanıyor. Ayrıca orman yangınları da iklim değişikliğiyle birlikte daha sık gerçekleşmeye başladı ve bu da orangutanların yaşam alanlarını ciddi ölçüde tehdit ediyor. İyi haber şu ki araştırmalar Borneo’da ormansızlaşmanın yavaşladığını gösteriyor.

3. Orangutanların Çok Uzun Kolları Bulunur

Orangutanlar, bir parmaktan bir diğerine 2,5 metrelik bir kol açıklığına sahiptir. Boylarının 1,5 metre civarında olduğu düşünüldüğünde, bu etkileyici bir uzunluktur. Kolları bacaklarından bir buçuk kat daha uzundur ve ayakta durduklarında ayak bileklerine kadar uzanırlar.

4. Orangutanlar Hem Ellerini Hem Ayaklarını Kullanırlar

Orangutanlar inanılmaz derecede beceriklidirler ve yiyecek toplarken ve ağaçların arasında dolaşırken hem ellerini hem de ayaklarını kullanırlar. Bizler gibi orangutanların da dört parmağı, bir başparmağı ve tırnakları vardır. Ayakları neredeyse elleriyle aynı görünür ve çevik şekilde ağaçlara tırmanmalarına yardımcı olur.

5. Orangutanlar Bilmek İstedikleri Her Şeyi Anneden Öğrenirler

Genç orangutanlar 7 yaşına gelene kadar anneleriyle birlikte kalırlar. Bu zamanı annelerinden her şeyi öğrenerek geçirirler. Yavrular annelerine o kadar bağlıdır ki kendi başlarına hayatta kalmak için kendi becerilerini geliştirene kadar yuvadan ayrılmazlar. Bu uzun öğrenme süresi sebebiyle, orangutanlar yalnızca her 7-9 yılda bir doğururlar, bu süre karada yaşayan memelilerde en uzun süre olarak biliniyor.

6. Orangutanlar Uykularına Çok Düşkündür

Orangutanlar rahat olmayı sever ve her gece bir uyku platformu veya yuva yaparlar. Bir orangutan, birkaç büyük dalı bir araya çekerek ve yatak için daha küçük dalları kullanarak dokumalar yaparlar. Yuvalarını veya yataklarını yapmaları en fazla 10 dakika sürer. Yağışlı havalarda bazen bir çatı eklemeyi tercih edebilirler. Orangutanlar her gece uyumak için yeni bir yuva yaptığı için, herhangi bir bölgedeki orangutan nüfusunu tahmin etmek için yuvalar kullanılır. Araştırmacılar yuvaları hem yerden hem de havadan sayar ve bunu kayıt altına alır, bunu sebebi yuvaları görmenin orangutanları görmekten çok daha kolay olmasıdır.

7. Orangutanlar Birçok Alet Kullanır

Özellikle bazı Sumatra orangutanları ağaç deliklerinden termit, karıncalar veya arılar çıkarmak için çubuk gibi aletler kullanır. Bu zeki yaratıkların dikenli meyveler veya dikenli dalları tutabilmek için yapraklardan bir ‘eldiven’ yaptıkları da gözlemlenmiştir.

8. Genelde Meyvelerle Beslenirler

Meyveler bir orangutanın beslenmesinin yaklaşık % 60’ını oluşturur, ancak meyveler yetersiz olduğu zaman, toprak ve ağaç kabuğu gibi kulağa tuhaf gelen bazı şeyleri de yiyebilirler. Durian adı verilen büyük dikenli meyve, orangutanların en sevdiği meyvedir.

9. Orangutanların Nesli Yüksek Tehdit Altında

1999 ve 2015 yılları arasında 100.000’den fazla Borne orangutanının yok olduğu tahmin ediliyor. Asıl tehdit, kereste malzemeleri için ağaç kesimi, orman yangınları ve palmiye yağı plantasyonları için orman habitatının yok olmasıdır. Yağlı palmiye ağaçları, diş macunundan pizzaya kadar birçok üründe kullanılan yenilebilir bir bitkisel yağ olan palmiye yağı üretir. Endonezya ve Malezya, küresel palmiye yağı üretiminin % 85’inden fazlasını oluşturmaktadır ve yok oluş devam ederse, orangutanları gelecekte ancak “rüyada görmek” mümkün olacak.

Ancak iyi haber şu ki, orangutan gibi türleri koruyarak sürdürülebilir bir şekilde palmiye yağını üretmek oldukça mümkün. Bu, ormanı palmiye yağı için yok etmek yerine ağaçsız arazılere ekim yapmak suretiyle uygulanabilir. Palmiye ağaçları, zeytinyağı veya ayçiçek yağı gibi diğer mahsullerden çok daha fazla yağ verir (bu nedenle aynı miktarda yağı üretmek için çok daha az toprağa ihtiyaç duyar).

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap