Hayatınızı Kısayoldan Değiştirebilecek En İyi Online Eğitim Platformları

Eylül 25, 2021

Online eğitim platformları ile birlikte bilgiye ulaşmak artık çok kolay bir hal aldı. Her an elimizin altında olan internet eğitim ve öğretimi evimizin konforunda bizlere sunabiliyor. Yaşadığımız çağın giderek daha da dijital odaklı olması online eğitim platformları sayısını da artırdı.

İş-okul çıkışı kursa gitmek zor geliyor, zaman yetmiyorsa aynı eğitimleri farklı platformlardan evde de rahatlıkla alabilirsiniz. Böylelikle hem zamandan tasarruf sağlayabilir hem de çalışma alanınızı kendiniz belirleyeceğiniz için daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Öğrenmek için artık sınırlar yok. Online eğitim platformları ile mesleğinize ek olarak yeni yetenekler geliştirebileceğiniz gibi uzmanlık alanınızı değiştirmek ya da geliştirmek için de dersler alabilirsiniz. Sertifikalarınızı CV’nize ekleyerek iş olanaklarınızı da artırabilirsiniz.

Ayrıca bu tür kurslar içerisinde spor, meditasyon, doğru nefes teknikleri, ilk yardım, internet kullanımı ve dijital güvenlik gibi yaşamınıza aktif olarak etki edecek ders seçenekleri de mevcut. Kısacası kendinizi geliştirmek sizin elinizde ve hatta artık elinizin altında.

İstanbul Boğaziçi Enstitüsü

İstanbul Boğaziçi Enstitüsü, “nitelikli eğitimi tabana yaymak” mottosuyla çıktığı yolculukta mesleki uzmanlık ve kişisel gelişim alanlarında kapsamlı online eğitim sunan bir e-öğrenme platformu. Kategoriler arasında bilişim, sağlık, sanat, psikoloji, hukuk ve insan kaynakları alanlarında ücretli, ücretsiz, uzaktan ve örgün olmak üzere pek çok eğitim bulunuyor. Boğaziçi Enstitüsü, TÜBİTAK tarafından düzenlenen “2238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması” kapsamında finale kalmayı başarmış bir girişim.

Boğaziçi Enstitüsü, uzman eğitmenlerce hazırlanan eğitim videolarını, çevrim içi ortamda öğrenciler ile buluşturuyor. Eğitim sonunda alınan üniversite onaylı ve uluslararası geçerli sertifikalar sayesinde kişiler, mülakat ve işe alım süreçlerinde dikkat çekici bir pozisyona sahip oluyor.

Udemy

Merkezi San Francisco’da bulunan ve Eren Bali’nin girişimi ile hayata geçen Udemy, global ölçekteki online eğitim platformları arasında yer alıyor. Hem içerik çeşitliliği hem de kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük online eğitim platformlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Udemy’de pek çok farklı başlıkta ve dilde, ücretli ya da ücretsiz eğitim bulabilirsiniz. İlk yardım, meditasyon, SEO, dijital pazarlama, kodlama, yazılım, internet sitesi yapımı, program kullanımı aklımıza ilk gelenler. Kısacası sosyal bilimlerden sanata, dijital dünyadan yazlım geliştirmeye kadar yeni hobiler edinmek, mesleki ya da kişisel gelişim sağlamak için kullanılabilecek ideal bir mecra.

Udemy, kullanışlı bir arayüze sahip ve videolar dışında da pek çok ek doküman sisteme yüklenebiliyor. Eğitimlerin sonunda sertifika da veren Udemy’de aldığınız kurs paketlerini ömür boyu kullanabiliyorsunuz ve eğitmenler kurslarını güncelledikçe size de bildirim geliyor. Kurs hocasıyla birebir iletişim kurabiliyor, içerik taleplerinizi iletebiliyorsunuz. Oylama sistemi sayesinde kullanıcıların en verimli buldukları kursları seçme imkanınız da var.

Ek olarak herhangi bir konudaki uzmanlığınızı kullanarak siz de Udemy’de kurs açabilir ve satabilirsiniz. Ayrıca Udemy, sık sık indirim yapan ve çeşitli promosyonlar veren bir platform diye de ekleyelim.

Masterclass

Sanat odaklı eğitimler veren online eğitim platformu Masterclass’da müzik, resim, mimari gibi alanlarda ücretli dersleri bulabilir ve son derece prestijli sertifikalara sahip olabilirsiniz. Eğitim dili İngilizce. Kurs hocalarından bazıları ise şöyle; Martin Scorsese, Frank Gehry, Jodie Foster, Malcolm Gladwell, Helen Mirren, Natalie Portman, Neil Gaiman, Werner Herzog, Hans Zimmer, Dan Brown, Timbarland…

Coursera

Duke, Stanford, Illinos, Pennsylvania Üniversiteleri gibi köklü üniversitelerin de içerisinde yer aldığı 190’dan fazla üniversite ve şirketle işbirliği olan Coursera, ücretsiz bir online eğitim platformu. Eğitimde fırsat eşitliği ve herkesin kaliteli eğitim alabilmesi için Andrew Ng ve Daphne Koller tarafından kurulan platform, alanındaki en eski ve köklülerden biri. Kurs çeşitliliği o kadar fazla ki birçok farklı alanda dersler bulmanız mümkün.

Dersleri, akademisyenler verdiği için online eğitim platformları arasında daha akademik olmasıyla öne çıktığını söyleyebiliriz. Eğitimler ücretsiz; ancak sertifika almak isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor. Derslerin listelendiği sayfada dil filtresinden Türkçe seçeneğini işaretlediğinizde Türkçe ya da altyazı destekli dersler bulabilirsiniz.

edX

Harvard, MIT, Stanford gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden dersler almanızı sağlayan edX, 140 kurumdan 2500’den fazla ücretsiz online kurs seçeneği sunuyor. Sistem olarak Coursera’ya çok benziyor. Kurslar ücretsiz; ancak sertifika almak için ücret ödemeniz gerekiyor. Sertifikayı kursu aldığınız üniversiteden alıyorsunuz. Platformda şu an sadece 3 tane Türkçe ders bulunuyor: Girişimcilik 101, Girişimcilik 102, Kullanıcıdan Doğan Yenilikçilik.

Khan Academy

“Herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim…” sloganıyla hareket eden online eğitim platformu Khan Academy, sistemde halen ders vermeye devam eden Salman Khan tarafından 2005 yılında kuruldu. Eğitim sistemini özgürleştirmeyi ve eğitimde eşitlik sağlamayı hedefleyen platform, isteyen herkesin dünya standartlarında ücretsiz olarak eğitime ulaşabilmesini amaçlıyor.

Khan Academy’de ilkokuldan üniversite seviyesine kadar pek çok farklı başlıkta tamamen ücretsiz kurslar bulabilirsiniz. Türkçe içerik sayısı da oldukça fazla. Hatta Khan Academy’nin Türkçe platformu da var. En güzel yanı ise öğrencilerin kendi hızlarında ilerleyebildikleri ve seviyelerini takip edebildikleri Kişiselleştirilmiş Öğrenim seçeneği de sunuyor.

MIT Open Courseware

Dünyanın en iyi teknik üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de verilen derslerin içeriklerine ve ders notlarına ulaşabileceğiniz MIT Open Courseware, ücretsiz platformlardan biri. Tabii bütün içerikler İngilizce. Ancak platformun çeviri partnerliği sistemi de bulunduğu için bazı derslerin materyallerini Türkçe bulma şansınız da var. İçerikleri görebilmeniz için üye olmanız gerekmiyor, sistem herkese açık.

Harvard Online Learning

Harvard Online Learning, dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi’nin online eğitim platformu. Birçok başlıkta ve eğitim dili İngilizce olan ücretli – ücretsiz kurslar bulabilirsiniz. Bazı kursların oldukça uzun sürdüğünü söyleyebiliriz. Eğitimlerin sonunda Harvard onaylı sertifika sahibi oluyorsunuz.

Curious.com

Pek çok farklı konuda 25 binden fazla içerik bulabileceğiniz Curious.com, diğer online eğitim platformları arasından farklı stratejiyle öne çıkıyor. Seçtiğiniz konularda size her gün 5, 15 ya da 30 dakikalık içerikler gönderiyor. Kendinize göre bir program belirleyebiliyor ve çok fazla zaman ayırmadan her günü verimli geçirebiliyorsunuz.

ODTÜ Bilgeiş

ODTÜ tarafından geliştirilen online eğitim platformu Bilgeiş, 2B tasarımdan 3B tasarıma, proglamlamadan pazarlamaya kadar pek çok başlıkta ücretsiz kurs seçenekleri sunuyor. Kursların sonunda herhangi bir ücret ödemeden ODTÜ onaylı sertifika alabiliyorsunuz.

Kurs kapsamında hemen hemen her ders için ödev de veriliyor. Ödevleri istenen formatta yapıp gönderdiğinizde ödevlerden de notlar alıyorsunuz. Sertifika almaya hak kazanmak için sınavlar ve ödevlerden aldığınız notun belli bir ortalamayı geçmesi gerekiyor.

Campus Online

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi gibi üniversitelerin çeşitli başlıklarda kurslarını bulabileceğiniz Campus Online, ücretli ve üniversite onaylı sertifika veren eğitim seçenekleri sunuyor.

UniversitePlus

Yeditepe Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin kurs içerikleri sağladığı UniversitePlus, ağırlıklı olarak UX, dijital pazarlama ve marka yönetimi konularında dersler içeriyor. Ücretsiz olan eğitimlerin sonunda, eğitimi aldığınız üniversiteden YÖK onaylı sertifika alabiliyorsunuz.

Turkcell Akademi

2014 yılında kurulan Turkcell Akademi, finans, pazarlama, kişisel gelişim, girişimcilik, inovasyon, teknoloji gibi konularda ücretli ve ücretsiz içerikler sunuyor. Eğitimler bütün operatörlerin kullanıcılarına açık; ancak sertifikalı eğitimler için Turkcell’li olanların bir şifre ile giriş yapması gerekiyor. Ayrıca Turkcell Akademi’nin hem Khan Academy hem de Coursera ile işbirliği var. Platformlardaki Türkçe eğitimlere Turkcell Akademi üzerinden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Google Dijital Atölye

Google Dijital Atölye, Dijital Güvenlik, Veri ve Güvenlik, Dijital Pazarlama ve Kariyer Geliştirme kategorilerinde kurslar içeren ücretsiz bir online eğitim platformu. Kurslar içerisinde sadece Dijital Pazarlama kategorisi, sonunda sertifika verilen bir eğitimi içeriyor.

Dijital Pazarlama kursunun, dijital pazarlama alanında pek çok başlığı içeren, daha çok küçük işletmeler odaklı, basit düzeyde ancak kapsamlı bir eğitim olduğunu söyleyebilirim. Eğitim sonunda basit bir sınavı da var. Bu sınavı geçen herkese sertifika veriliyor. İlginiz varsa dijital dünya hakkında temel düzeyde de olsa kapsamlı ve bir çırpıda bitirilebilecek bir eğitim.

İstanbul İşletme Enstitüsü

Hem ücretli hem de ücretsiz eğitimleri bulunan İstanbul İşletme Enstitüsü, kurs bitimlerindeki sınavları geçtiğinizde sertifika veriyor. Sertifikayı dijital formatta alırsanız ücret ödemiyorsunuz; ancak basılı isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor.

Kişisel gelişim, satış ve pazarlama, iletişim, finans ve muhasebe, yabancı dil, işletme, insan kaynakları, yazılım ve bilişim ana başlıklarında akademisyenlerden ya da iş hayatı deneyimi olan kişilerden eğitimler alabiliyorsunuz. Ayrıca platformdaki işletme ve kişisel gelişim odaklı pek çok güncel makaleden de faydalanabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi e-Sertifika

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin girişimi olan online eğitim platformu ile akademisyenlerden kişisel gelişim, sağlık, işletme, yazılım gibi alanlarda ücretli kurslar ve sertifika alabilirsiniz. Sertifikaları, köklü bir üniversiteden alacağınız için de rahatlıkla CV’nize ekleyebilirsiniz.

Vizgo Akademi

600’den fazla mikro eğitimi içeren Vizgo Akademi’de şu an yıllık 90 ₺ ödeyerek tüm eğitimlere ulaşabiliyorsunuz. Eğitimler genel olarak diğer sistemlere göre daha kısa sürüyor diyebilirim. Sistemde ücretsiz kurslar da bulabilirsiniz.

e-Kampüs

e-Kampüs, Öğretmen Akademisi Vakfı tarafından 2009 yılında öğretmenlerin ve eğitim sorumlularının mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla kurulmuş bir online eğitim platformu. Platformdan henüz haberi olmayan öğretmenlere önerebilirsiniz.

Kurslab

Kendisini “ODTÜ Teknokent ve Silikon Vadisi’ndeki ofisleriyle bilişimin gücünden beslenen bir online eğitim platformu” olarak tanımlayan Kurslab, ücretli bir platform. Sunduğu ‘ücretsiz deneme dersi alma’ seçeneği ile platform hakkında fikir edinebilirsiniz. Ayrıca Kurslab, diğer platformlardan farklı olarak canlı ders seçeneği de sunuyor.

Vidobu

Ücretli ve ücretsiz dersleri bulunan Vidobu da birçok seçenek sunan Türkiye’den bir online eğitim platformu.

Thinkful

Dijital dünya ve yazılım ağırlıklı Thinkful, Data Science, Data Analytics, UX / UI Design gibi geleceğin en önemli alanlarında eğitimler alabileceğiniz bir online eğitim platformu. Bire bir mentor desteği, kariyer koçluğu, sizinle aynı alanda çalışan insanlarla iletişim ağı kurma gibi hizmetleri de var. Kurslar ücretli; ancak 6 ay içerisinde iş bulamazsanız geri ödeme garantisi verecek kadar da iddialı bir platform. Kurs süreleri 5-6 ay civarında ve eğitim dili İngilizce. Yani baya ciddi bir platform.

Bitdegree

Sloganı “Motivasyonunuzu artırmak için oyunlaştırılmış çevrimiçi eğitim” olan Bitdegree, önce size ücretsiz bir kariyer testi yapıyor ve çıkan sonuçlara göre sizi yönlendiriyor. Bunun sonucunda da elinizde size özel kişiselleştirilmiş bir kurs listesi ve ilk ücretsiz kursunuz oluyor. Sonrası ücretli ve tabii İngilizce.

Codeacademy

Kendinizi yazılım alanında geliştirmek istiyorsanız eğer en iyi ücretsiz online eğitim platformları arasında Codeacademy öne çıkıyor. Hiçbir şey bilmeseniz bile uygulamalı olarak adım adım kod yazmayı öğrenmek için en iyi platform. Sistem size 5 aşama sunuyor. İlk olarak ne öğrenmek istediğinize karar veriyorsunuz.

Web sitesi tasarlamak mı, veri analizi mi? Kararsızsanız çeşitli testler yaparak sizi yönlendirebiliyorlar. Daha sonra öğrenme aşaması başlıyor. Öğrenme süreciniz, geri bildirim aşamasında anlık olarak destekleniyor. Ardından uygulama aşaması geliyor ve son olarak da hayalinizdeki iş için ihtiyacınız olan her şeyi öğrendiğiniz aşama var. Üzücü olanda platformun Türkçe dil desteğinin bulunmaması.

Code.org

Amazon, Facebook, Google, Microsoft gibi önemli teknoloji firmalarının da desteklediği Code.org, 4 yaşından itibaren her yaş grubundan kullanıcıya kodlamayı öğretme ve sevdirme amacı güden ücretsiz bir online eğitim platformu. Platform tamamen Türkçe değil; ancak küçük yaş grupları için olan kurslar Türkçe.

Udacity

Hem ücretli hem de ücretsiz kursları bulunan Udacity, daha çok yazılım alanında dersler içermekle birlikte iş dünyası, UX ve dijital pazarlama gibi alanlarda da dersler barındırıyor. Kursların sonunda sertifika alabiliyorsunuz. Ders içerikleri ise İngilizce.

Lynda.com

3500’den fazla kursuyla Lynda.com, iki ve üç boyutlu tasarım programı eğitimlerinden iş dünyasına kadar çeşitli başlıklarla kullanıcıların yeteneklerini geliştirmelerine katkı sağlamayı hedefliyor. Diğer online eğitim platformları gibi kurs başına ücretlendirme yapmıyor, aylık ödeme sistemi ile çalışıyor. Aslında bir ayda tüketebileceğiniz içerik sayısına bağlı olarak daha ekonomik bir seçenek de olabilir. İlginizi çeken kursları inceleyebilirsiniz. Tabii dersler İngilizce.

Futurelearn

İş dünyasından sağlık alanına, sanattan dil öğrenimine kadar pek çok başlıkta ücretli ve ücretsiz kurs seçenekleri sunan Futurelearn de çeşitli üniversitelerden destek alıyor. Ayrıca British Council, British Museum ve National Film and Television School gibi önemli kuruluşlarla da ortaklıkları var. Kurs bitiminde sertifika alabiliyorsunuz; ancak ücret ödemek gerekebiliyor. Bir de tabii eğitim içerikleri İngilizce.

Treehouse

Özellikle web geliştirme alanında içerikleri olan Treehouse’un Google Developers, Amazon Alexa, Microsoft ve IBM Watson ile ortaklığı var. Lynda.com gibi aylık ödeme sistemi kullanıyor. Treehouse,etkileşimli öğrenimi destekliyor ve online sınavlarla bilginizi ölçmenize de olanak sağlıyor.

Alison

Teknoloji, sağlık, yaşam, bilim, dil öğrenimi, pazarlama, iş dünyası gibi başlıklarda ücretli ve ücretsiz kurs seçenekleri olan Alison, bazı eğitimlerin sonunda sertifika da veriyor.

Skillshare

Animasyon, 2 boyutlu çizim, 3 boyutlu tasarım, grafik tasarım, oyun tasarımı, ürün tasarımı, pazarlama gibi birçok alanda dersler bulabileceğiniz Skillshare, İngilizce ücretli ve ücretsiz kurslar sunuyor. Önemli bir artısı ise diğer katılımcılarla etkileşim kurabileceğiniz gruplar oluşturabiliyorsunuz. Ücretsiz deneme sürümü ile keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Tavsiye

Ölmeden Önce Kesinlikle Okunması Gereken 20 Kitap

Ölmeden önce kesinlikle okunması gereken kitaplar listemize geçmeden önce sizlere kötü bir haber…

Doğru Klozet Seçimi Nasıl Yapılır?

Klozet, tuvalet ve banyolarda kullanılan hem evler hem de işyerleri için son derece önemli bir ü…

En İyi Bilim Kurgu Kitapları: Top 25!

En iyi bilim kurgu kitapları makalemizde, sizlere çok sayıda hoşunuza gideceğini düşündüğümüz bi…

En İyi Güneş Kremi Tavsiyesi: Hangisini Seçmelisiniz?

En iyi güneş kremi hangisidir? Bu, birçok insanın yeni bir tane satın alacakları zaman kendileri…

2022 Kış Erkek ve Kadın Deri Giyim Trendleri

2022 Erkek Deri Ceket Modellerinde Öne Çıkan Tasarımlar Mevsimlik olarak kullanımı uygun ve d…

En İyi VPN Ücretsiz ve Ücretli VPN Programları Hangisidir? 2022’de En Popüler 10 VPN!

En iyi ücretsiz Vpn ve En iyi vpn Uygulaması, top 10 vpn programları açıklamaları ile sizlerle. …

En İyi 10 Turbobit Premium Link Generator Sitesi Hangisi? 2021

Dünya çapında en çok kullanılan turbobit premium link generatorlerden (Link Çevirici) bazılarını…

En İyi Çay Makinesi Tavsiyeleri: 2022’de En İyi Çay Makinesi Hangisi?

En İyi Çay Makinesi Tavsiye: 2022’de En İyi Çay Makinesi Hangisi? En iyi çay makinesi tavsiye…

Kahve Makinesi Satın Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Bir kahve makinesi satın alırken, makinenin ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak için birk…

Sütyen Bedenleri ve Ölçüleri Nelerdir? İşte Bilmeniz Gerekenler

Sütyen bedenleri kadınların rahat edebilmesi için çok büyük önem taşıyor. Doğru beden seçilmediğ…

Copy link
Powered by Social Snap