1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Onlar İçimizden Biri: Babunlar (Baboon)

Onlar İçimizden Biri: Babunlar (Baboon)

babun

Babunlar gerek yapıları, gerekse yaşam tarzları olsun insanlara en yakın maymun cinsidir. Habeş (Habeşistan) maymunu olarak da bilinen bu maymunlar, 5 türde sınıflandırılırlar.  En büyük yapıya sahip olanı kap babunu, 1 metreyi geçen uzunluğu ve ortalama 40 kilogramlık ağırlığıyla dikkat çeker. En ufak türü ise Gine babunudur, 45-50 cm arası boya ve 10-15 kilogramlık ortalama ağırlığa sahip olurlar. Ağızlarında insanlarınki gibi sivri yapıda köpek dişleri bulunan babunlar aynı zamanda güçlü çenelere ve büyük bir ağız yapısına da sahiplerdir. Ek olarak, babunların çok uzun bir burnu vardır. Renkleri çoğunlukla kahverengi ve tonlarındadır. Babunların garip yapıdaki poposu ise yastıksı yapısıyla sert zeminlerde daha rahat oturmalarını sağlıyor. Günümüze dek bulunmuş en eski babun fosilleri yaklaşık 2 milyon yıl öncesinden kalma. Yani bu canlılar çok uzun süredir dünyamızda.

Babunlar Nerede ve Hangi Şartlarda Yaşar?

Sebebi nedir bilinmez, babunlar çoğunlukla tepeleri ve açık arazileri tercih ederler. Afrika’nın birçok bölgesine yayılmış şekilde bulunurlar. Gine babunları genelde Gine, Gambia ve Senegal’de bulunur. Kap babunları Afrikanın Güney kesimlerinde; Sarı babun Kenya ve Tanzanya gibi ülkelerde yaşar. Zeytin (Zeytuni) babunları ise ekvator bölgelerinde yaşar. En sona bıraktığımız Arap babunu ise, Arabistan ve civardaki bazı ülkelerde görüşür. 

Babunların Aile Yapısı ve Beslenme Alışkanlıkları Hakkında

Vahşi babunların çok ilgi çekici bir yaşam tarzı vardır. Hiyerarşik bir düzen hakimdir, bu düzenin en üstünde bulunan yani kısacası aile reisi olan babun, istediği dişi ile çiftleşebilir. Bunun dışında ise kendilerine has sesler çıkararak çiftleşme çağrısında bulunabilirler. Doğal ortamlarında ortalama ömürleri 30 yıl civarıdır.

Neredeyse her türlü şeyle beslenirler. Tavşan, kuş, küçük maymunlar, balık ve böcekler… hatta zaman zaman antilop, koyun gibi hayvanları da yedikleri görülmüştür. 

Black mamba yılanı, aslan ve leopar gibi yırtıcılar da babunların en büyük korkulu rüyalarıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap