1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Olympia’daki Zeus Heykeli Hakkında Bilgiler

Olympia’daki Zeus Heykeli Hakkında Bilgiler

Olympia'daki Zeus Heykeli Hakkında Bilgiler

Olympia’daki Zeus Heykeli, tüm Yunan tanrılarının kralı olan tanrı Zeus’un 13 metre yüksekliğinde, fildişi ve altın renkleriyle oturduğu bir heykeliydi. Yunan Mora Yarımadası’ndaki Olympia tapınağında yer alan Zeus Heykeli, 800 yılı aşkın bir süredir ayakta duruyordu, antik Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yaptı ve Antik Dünyanın 7 Harikasından biri olarak kabul edildi.

Olympia Tapınağı Nerededir?

Elis kasabası yakınlarında bulunan Olympia bir şehir değildi ve tapınağa bakan rahipler dışında nüfusu yoktu. Bunun yerine Olympia, savaşan Yunan gruplarının üyelerinin gelip korunabileceği bir sığınaktı ve ayrıca ibadet edebilecekleri bir yerdi. Aynı zamanda ilk eski Olimpiyat Oyunlarının da yapıldığı yer olmasıyla biliniyor.

İlk antik Olimpiyat Oyunları MÖ 776’da yapıldı. Bu, eski Yunanlıların tarihinde önemli bir olaydı ve tarihi bölge halkındaki herkes tarafından bilinen temel bir gerçekti. Bu Olimpiyat Oyunları ve onlardan sonra gelenler, Olympia’da Stadion veya stadyum olarak bilinen bölgede gerçekleşti. Yüzyıllar geçtikçe bu stadyum giderek geliştirildi ve tam teçhizatlı bir tesis haline geldi.

Kutsal bir koru olan Altis civarlarında bulunan tapınaklar da öyle. MÖ 600 civarında, hem Hera hem de Zeus’a güzel bir tapınak inşa edildi. Hem evlilik tanrıçası hem de Zeus’un karısı olan Hera otururken, arkasında Zeus’un bir heykeli duruyordu. Antik çağlarda Olimpiyat meşalesinin yakıldığı yer burasıydı. Aynı zamanda modern Olimpiyat meşalesinin de yakıldığı yer burasıdır.

Vikipedi‘ye göre MÖ 470 yılında, Hera Tapınağı inşa edildikten 130 yıl sonra, güzelliği ve harikası ile dünya çapında ünlenecek olan yeni bir tapınak üzerinde çalışmalar başladı.

İlgili Makale
Yunan Mitolojisi Tanrıçaları Top 10: İsimleri, Anlamları ve Özellikleri

Yeni Zeus Tapınağı ve Zeus Heykeli

Zeus Heykeli, Dünyanın Yedi Harikasından Biri Olarak Kabul Edilir

Elis halkı Triphylia savaşını kazandıktan sonra, Olympia’da yeni ve daha ayrıntılı bir tapınak inşa etmek için savaş ganimetlerini kullandılar. Zeus’a adanacak olan bu tapınağın inşaatı MÖ 470 civarında başladı ve MÖ 456’da tamamlandı. Libon of Elis tarafından tasarlandı ve Altis’in ortasında yer aldı.

Dor mimarisinin en önemli örneği olarak kabul edilen Zeus Tapınağı, bir platform üzerine inşa edilmiş ve doğu-batı doğrultusunda inşa edilmiş dikdörtgen bir yapıydı. Uzun kenarlarının her birinde 13 sütun vardı, kısa kenarlarının her birinde ise altı sütun vardı. Yerel kireçtaşından yapılmış ve beyaz sıva ile kaplı bu sütunlar beyaz mermerden bir çatı oluşturuyordu.

Zeus Tapınağı’nın dış cephesi, alınlıklarda Yunan mitolojisinden yontulmuş sahnelerle özenle dekore edilmiştir. Doğu tarafındaki tapınağın girişindeki sahne, Pelops ve Oenomaus’un hikayesinden bir araba sahnesini tasvir ediyordu. Batı alınlığı, Lapithler ve Sentorlar arasındaki bir savaşı tasvir ediyordu.

Zeus Tapınağı’nın içi çok farklıydı. Diğer Yunan tapınaklarında olduğu gibi, iç mekan basit, modern ve tanrı heykelini sergilemeyi amaçlıyordu. Bu durumda, Zeus’un heykeli o kadar muhteşemdi ki, Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edildi.

İlgili Makale
Yunan Mitolojisi Tanrıları Top 10: İsimleri, Anlamları ve Özellikleri

Olympia’daki Zeus Heykeli

Zeus Tapınağı’nın içinde tüm Yunan tanrılarının kralı Zeus’un 13 metre yüksekliğindeki bir heykeli oturuyordu. Bu şaheser, daha önce Parthenon için Athena’nın büyük heykelini tasarlamış olan ünlü heykeltıraş Phidius tarafından tasarlandı. Ne yazık ki, Zeus Heykeli artık mevcut değil.

Zeus Heykeli’ni eşsiz kılan boyutu değildi, kesinlikle büyük olmasından çok; güzelliğiydi. Heykelin tamamı nadir oldukça nadir bulunan malzemelerden yapıldı. Zeus’un derisi fildişinden yapılmıştı ve cübbesi, hayvanlar ve çiçeklerle girift bir şekilde süslenmiş altın plakalardan oluşuyordu. Taht ayrıca fildişi, değerli taşlar ve abanozdan yapılmıştır.

Phidius’a ve Zeus Heykeli’ne Ne Oldu?

Zeus Heykeli Hangi Ülkededir

Zeus Heykeli’nin tasarımcısı Phidius, başyapıtını bitirdikten sonra gözden düştü. Kısa süre sonra kendisinin ve arkadaşı Perikles’in resimlerini Parthenon’a yerleştirme suçundan hapse atıldı. Bu suçlamaların doğru mu yoksa siyasi hoşnutsuzluk nedeniyle mi uydurulduğu bilinmiyor. Usta heykeltıraşın yargılanmayı beklerken hapishanede öldüğü biliniyor.

Phidius’un Zeus Heykeli, çok uzun bir süre ayakta kalmayı başardı. Yüzyıllar boyunca, Olympia’nın nemli sıcaklıklarının neden olduğu hasarı önlemek için Zeus Heykeli özenle bakıldı (düzenli olarak yağlandı). Yunan dünyasının odak noktası olarak kaldı ve yanında gerçekleşen yüzlerce Olimpiyat Oyununu “temsili olarak” yönetti.

Bununla birlikte, Milattan Sonra 393’te Hıristiyan İmparator Theodosius Olimpiyat Oyunlarını yasakladı. Üç hükümdar daha sonra, beşinci yüzyılın başlarında, İmparator II. Theodosius, Olympia Zeus Heykeli‘nin yıkılmasını emretti ve ateşe verildi. Zamanla gerçekleşen depremler neredeyse geriye kalan tüm kalıntılarını yok etti.

Olympia’da sadece Zeus Tapınağı’nın tabanını değil, aynı zamanda bir zamanlar kendisine ait olan bir fincan da dahil olmak üzere Phidius’un atölyesini ortaya çıkaran kazılar yapıldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap