1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Olbers Paradoksu: Uzay Neden Karanlık?

Olbers Paradoksu: Uzay Neden Karanlık?

Olbers Paradoksu: Uzay Neden Karanlık ?

Soru: Olbers Paradoksu Nedir? Uzay Neden Karanlık? Gece Gökyüzü Neden Karanlık?

Evren o kadar geniştir (sonsuz olmasa da), hangi yöne bakarsak bakalım, bir yıldız görmeliyiz. Durum buysa, bütün gece gökyüzü dev bir yıldız ışığı tabakasından başka bir şey olmamalıydı. Ancak bu durum şu soruyu akla getiriyor: Madem ışık sonsuz uzay niye karanlık?

Cevap: Olbers paradoksu, onu ilk duyduğunuzda sizi gerçekten endişelendirebilecek bir şey olarak görünmeyebilir. Ne de olsa uzak yıldızlar ve galaksiler o kadar sönük ki onları çıplak gözle göremeyiz, değil mi? Bu tek başına paradoksu çözmez mi?

İlgili Makale
Karanlık Madde Nedir? Cevaplanmamış En Büyük 8 Soru

Aslında, uzak yıldızların daha sönük olduğunu düşündüğünüzde bile, genel olarak oldukça parlak olacak kadar çok yıldız olması gerektiği ortaya çıktı. Çünkü uzayın her küçük alanı, uzaklaştıkça daha fazla alan hacmini temsil eder. Evrende belli belirsiz eşit bir yıldız dağılımını varsayarsanız, her küçük ışık kaynağı, birlikte var olduğu için gece gökyüzünü kolayca aydınlatmak bol miktarda ışık üretecektir.

Peki Bunu Engelleyen Şey Nedir?

Olbers paradoksu, durağan ve sonsuz (veya neredeyse sonsuz) bir evren fikrine dayanır.

Olbers paradoksu, durağan ve sonsuz (veya neredeyse sonsuz) bir evren fikrine dayanır. Görünüşe göre evrenimiz son derece büyük olsa da, o kadar da büyük değil. Bunu zaten Big Bang’i destekleyen kanıtlar sayesinde biliyoruz, şaşırılacak bir şey değil.

Evrenin bir kökeni olduğu ve genişlediği için, ne kadar uzağı görebileceğimize dair kesin bir ufuk var. Gece gökyüzünün belirli bir bölümüne baktığımızda, sonsuz derecede uzaya değil, “sadece” 13 veya daha fazla milyar ışık yılı uzağa bakıyoruz. Bunun ötesinde, kozmik mikrodalga fon radyasyonunun zayıf parıltısı (çıplak gözle görülemeyen) dışında görülecek başka bir şey yok.

Gece gökyüzünün karanlık olmasının nedeni budur. Çünkü bu özel paradoksun gece gökyüzünü aydınlatmak için yeterli yer ve zaman yoktur.

Diğer bir neden de uzayın bir boşluk olmamasıdır. Uzaydaki basınç atmosferimizdekinden çok daha düşük olsa da iyonlardan, atomlardan ve moleküllerden yoksun değildir. Bu parçacıklar ışığı emebildiği gibi aynı zamanda da saçabilir. Uzayı neredeyse sonsuz kalınlıkta tozlu bir bulut olarak düşünebilirsiniz. O kadar kalın ki, o muhteşem fazlalıktaki ışık bize ulaşamıyor.

“Uzay neden karanlıktır” sorusunun diğer cevapları şunlardır:

  • Yıldızlardan bazıları sıraya dizildiğinden, ışıkları daha yakın yıldızların ve diğer cisimlerin arkasına gizlenir.
  • Genişleyen evren, uzak yıldızlardan gelen ışığı kırmızıya kaydırır, böylece onların ışığı görünür spektrumun dışında olur.
  • Evrenimiz genç, bu yüzden uzak yıldızlardan gelen ışığın bize ulaşması için henüz yeterli zaman geçmedi.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap