1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Okyanuslar Gerçekten Bahsedildiği Kadar Kirli Mi?

Okyanuslar Gerçekten Bahsedildiği Kadar Kirli Mi?

Okyanuslar Gerçekten Bahsedildiği Kadar Kirli Mi?

2019 yılında Dünya, İskoç kıyılarında tokat gibi bir gerçekle yüzleşti. Bir araştırmacı 40tonluk İspermeçet Balinasını intihar etmek için kıyıya vurmuş halde buldu. Bunun üzerine İskoç Deniz Hayvanları Derneği(SMASS) bir otopsi gerçekleştirdi. Otopsi sonucunda balinanın içinde bulunan şey korkunçtu, bir çöp yığını! Balinanın midesinde bulunan bu 220 kiloluk bir çöp yığınında balıkçı ağları, plastik bardaklar, şişeler, birkaç boru, çanta ve biraz da gemi enkazı vardı.

İşin kötü yanı şu ki, bu balina bir istisna değil. Mart 2019’da Filipinlerde ölen bir balinanın midesinde 88kilo plastik bulunmuştu. Nisan ayında İtalyan sahilinde bulunan bir diğer balinanın içinde de yine 50 kilo plastik bulundu. Bu sarsıcı, korkunç keşifler maalesef buz dağının sadece görünen kısmından ibaret.

“Okyanuslarımızdaki kirlilik herkesin sorunudur. Balıkçılık endüstrisin daha iyisini yapması gerekir ama eşit olarak, hepimizin daha iyisini yapması gerekiyor.”.

SMASS

Okyanusları Çöp Kutusu Olarak Kullanıyoruz

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, yılda 8 milyon ton plastiğin okyanuslara atıldığını bildiriyor. Bu yaklaşık 90 uçak gemisine eşit ağırlık demek. Amerika merkezli bir düşünce kuruluşu olan PEW rakamı biraz daha yükselterek yılda 13 milyon ton plastiğin okyanuslarımıza karıştığını bildiriyor. 

2019da 11bin km derinliğe sahip Mariana Çukuruna yapılan dalışta ne bulundu hatırlıyor musunuz? Plastik poşetler! PEW’in raporuna göre bu plastik atıklar her yıl bir milyon deniz kuşunu öldürüyor ve dünya çapında 800 türün yaşamını etkiliyor. Plastik, biyolojik olarak parçalanamadığı için onu yiyen şanssız canlıların vücuduna mikroplastik olarak karışıyor ve ardından o canlıları yiyen daha büyük canlılara geçiyor. İstanbul boğazından avlanan balıklarda bile mikroplastik bulunduğunu biliyor musunuz? Aslında o balıkları yemeye bile gerek yok, denize girdiğinizde yanlışlıkla yuttuğunuz sular bile mikroplastik kaynıyor. Bir kilogram deniz tuzunda 600’den fazla mikroplastik olduğu Florida Müzesi tarafından kanıtlanalı çok olmuyor. 

Plastik sorunu sadece tek yönlüdür. Motoru olan her gemi okyanusa yağ sızdırıyor. Tarımsal düzen karadan denize doğru akıyor. Hatta hava bile okyanusu kirletiyor. Örneğin fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan aşırı karbondioksit deniz suyunu asitlendirir ve orada yaşayan deniz canlıları için ekosistemin giderek daha yaşanamaz hale gelmesinde önemli bir rol oynar.  

Unutmayın, dünyadan başka yaşayabileceğimiz herhangi bir gezegen yok. Ona sahip çıkmak ise hepimizin görevi. İşte Dünya’yı kurtarmak için yapabileceğin 8 basit şey. Ben daha fazlasını yapmak istiyorum derseniz, Greenpeace Türkiye’nin bu konuda yaptığı ve yapacağı çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?