1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Obezite Geni Olan Kişiler Kilo Verebilir Mi?

Obezite Geni Olan Kişiler Kilo Verebilir Mi?

obezite geni 2

Obezite geninin keşfi, insan anatomisine dair en şaşırtıcı keşiflerden biri oldu. Bu genin ortaya çıkmasından bir nesil sonra, birçok insan çok daha kilolu ve ağır olmaya başlamıştı. Ayrıca boy ortalamasının da yükselmesine sebep olan bu gen, en büyük değişikliği ise vücuttaki yağ oranında gerçekleştirdi. Tüm bu durumlar daha çok yaşam tarzına indirgenirken, birçoğuna göre ise “obezite genlerinin” kolayca kilo almasına ve kilo verememesine sebep olduğu düşünülüyor.

Bununla birlikte, geçtiğimiz yıllarda yapılan yeni bir çalışmaya göre, obezite geninin (vücut şişmanlığı üzerinde en büyük etkiye sahip olan gen) riskli versiyonuna sahip olmanın bireyin kilo vermesini tam anlamıyla etkilemediği ortaya çıktı.

Obezite geni kilo vermeyi engellemez.

Obezite Geni

İngiltere’de 1980 yıllarında yetişkinlerin yaklaşık %7’si obezdi, ancak bu miktar günümüzde neredeyse dört kat daha yüksek. İngilizler Avrupa’nın en şişman insanları arasında yer alsalar da dünya rekorunu ellerinde bulundurmuyorlar. Tonga’nın Polinezya takımadalarındaki yetişkinlerin yarısından fazlası obezdir ve bu oran Kiribati’de, Mikronezya Federal Devletleri’nde ve bazı Körfez Ülkelerinde neredeyse bu oranda yüksektir.

İnsan belinin dramatik şekilde genişlemesinden yaşam tarzındaki değişiklikleri suçlamak çok kolaydır. Çoğumuz işimizde çalışırken oturuyoruz ve motorlu taşıma, asansörler ve yürüyen merdivenler hareket etmek içi harcadığımız enerjiyi azaltıyor. Elbette, çekici enerji yüklü yiyecekler (özellikle de fastfoodlar) ve içecekler, her yerde ve kolayca bulunuyor. Yani açık, değil mi? Çok yiyoruz ve çok az fiziksel aktivite yapıyoruz, bu yüzden fazla enerjinin bir yere gitmesi gerekiyor.

Diğer tüm hayvanlar gibi biz de yağ olarak yağ olarak sakladığımız fazla enerjiye (özel yağ depolama hücrelerimize) tutunma konusunda çok verimli olacak şekilde evrimleştik. Evrimsel açıdan, yiyecek kıtlığı veya kıtlık dönemlerinde enerji depolayabilmek büyük bir avantajdı.

Dolayısıyla, günümüzün endişe verici obezite oranları için çevremizi suçlamak kolay olacaktır. Ancak obeziteye neden olan ortamlar her yerde bulunuyorsa, neden hepimiz aşırı kilolu değiliz? Bazılarımız bu tür durumlarda genetik olarak kilo almaya yatkın mıyız?

Obezite (FTO) GENİ ve Çok Yemek Arasındaki İlişki

Yüz binlerce zayıf ve obez insanın genomlarını karşılaştıran son araştırmalar, vücut şişmanlığıyla ilişkili 90’dan fazla gen tanımladı. En büyük etkiye sahip olan gene ise FTO adı verildi. Yani belki bazılarımız bu fazla kilo için FTO’mızı ve ebeveynlerimizden miras kalan diğer genetik kodları suçlayabiliriz.

Fazla kilolu veya obez olmak, daha kısa yaşamamız ve diyabet, bağırsak kanseri ve osteoartrit gibi birçok sağlık sorunundan muzdarip olma olasılığımızın çok daha yüksek olduğu anlamına gelir. Birçok ülke hükümeti, çocuklukta obezite oranlarını durdurmaya ve tersine çevirmeye çalışmak da dahil olmak üzere, obezitenin sebep olduğu ekonomik ve sosyal maliyetlere dikkat ediyor. Bu nedenle, insanların kilo vermesini sağlamanın daha etkili yollarını bulmak günden güne daha çok öncelik oluyor.

FTO geninin riskli versiyonunu taşıyan kişiler daha ağır ve % 70 daha fazla obez olduğundan, meslektaşlarım ve ben bunun bu kişilerin kilo vermesini zorlaştırıp zorlaştırmayacağı da merak ediliyor. Bu fikri test etmek için, FTO geni için test edilmiş ve kilo verme deneylerine katılan çok sayıda insandan alınan veriler analiz edildi.

FTO Geni Hakkındaki Veriler

Dünya genelinde yapılan araştırmaları depolayan en kapsamlı deneylerden sorumlu araştırmacıların bildirdiğine göre. Avrupalı ​​ve Kuzey Amerikalı bilim insanlarının uluslararası işbirliği ile kilo kaybına neden olmak için diyet, fiziksel aktivite veya ilaç kullanan 9.500’den fazla kişinin verileri bir araya getirildi.

Bu verilere kapsamlı istatistiksel teknikler uyguladıktan sonra, FTO genine sahip olmanın kilo kaybı üzerinde hiçbir etkisi olmadığı keşfedildi. Kilo verme amacıyla yapılan eylemler, bu genin riskli versiyonuna sahip kişilerde de diğerlerinde olduğu kadar etkiliydi. Ve bulgular oldukça evrensel görünüyordu (erkekler ve kadınlar, genç ve yaşlı insanlar ve Kafkasyalılar ve Siyah Amerikalılar için bile geçerliydi).

Bu, kilo vermeye çalışan insanlar için önemli bir haber çünkü diyet, fiziksel aktivite veya ilaç bazlı kilo verme çabaları, FTO genini taşıyanlarda da işe yarıyordu. Toplumsal olarak obeziteye neden olan çevremizi, daha sağlıklı beslenmenin ve daha aktif olmanın herkes için norm haline gelmesi de bu bulgular sonucu tavsiye edilenler arasındaydı. Genetik kiloyu etkileyebilir, ancak bu konuda yapmanız gerekenleri değiştirmez; kararlı bir çalışma sonucunda FTO genine sahip olsanız dahi kilo vermeniz gayet mümkündür!

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap