1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Newton’un Veba’ya Çözümü: Kurbağa-Kusmuk Pastilleri!

Newton’un Veba’ya Çözümü: Kurbağa-Kusmuk Pastilleri!

isaac-newton-elma

Modern fiziği geliştirmesiyle ünlü olan Sir Isaac Newton, görünüşe göre vebanın nasıl tedavi edileceğine dair acayip uçuk bir fikre sahipti: kurbağa-kusmuk pastilleri.

Newton tarafından el yazısıyla yazılan ve şu anda müzayede de yer alan yayınlanmamış iki sayfada, veba‘nın tedavisi için çürük kurbağa-kusmuk tedavisinin nasıl yapılacağına dair ayrıntılı tarifler var.

Newton, “içinde çeşitli böcekler bulunan toprağı” kurbağa kusana kadar ona yedirmeyi ve üç gün boyunca kurbağayı bacaklarından bacaya asmayı ayrıntılı olarak anlatıyor. Bu kusmuk için “sarı balmumu kıvamını” yakalanması gerektiğini de notlarına ekliyor. Kurbağa öldükten sonra vücudu pudra haline getirilmeli, kusmuk ve bir serumla karıştırılmalı ve “pastil haline getirilmeli ve etkilenen bölgeye uygulanmalıdır.” Newton notlarında, bu tedavi için “bulaşmayı uzaklaştıracak” ve “zehri dışarı çıkaracak” diye yazdı.

Newton ve çağdaşları vebanın kurbağa kusmuğuna yanıt verip vermediğini bilmiyorlardı. En azından Fransız-İsviçreli bilim adamı Alexandre Yersin, hastalığa daha sonralarda Yersinia pestis adı verilen bir bakterinin neden olduğunu öğrenene kadar.

Bu günlerde veba, baş aşağı asılı kurbağalardan kusmakla değil, antibiyotiklerle tedavi ediliyor.

1665-1666 yılları arasında Londra’da hastalıktan tahmini 100.000 kişi öldü. Belgeleri satan müzayede evi Bonhams’a göre Newton, Cambridge’deki üniversite eğitimini bırakmak zorunda kaldıktan sonra, ailesinin Lincolnshire’daki mülkü olan Woolsthorpe Manor’da iki yılını karantinada geçirdi. Newton’un veba hakkındaki notları muhtemelen Cambridge’e döndükten kısa bir süre sonra yazılmıştı. Ayrıca hatırlayacaksınızdır, yine burda yerçekimi ve hareket yasalarını da keşfetti

Bu el yazması kısa süre önce Bonhams tarafından yapılan bir açık artırmada 81.325 dolara satıldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. newtonu fazla mı abarttık acaba kurbağa kusmuğu ne sjsjsj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir