Neuralink’in Beyin-Bilgisayar Arayüzü Hakkında Her Şey!

Ağustos 29, 2020
Neuralink’in Beyin-Bilgisayar Arayüzü Hakkında Her Şey!

Türünün tek örneği olan bir etkinlikte teknoloji milyarderi Elon Musk, 29 Ağustos gecesi insan beyni ve bilgisayarlar arasında bir arayüz geliştirebilen ve çığır açan bir beyin-bilgisayar arayüzü teknolojisini piyasaya tanıttı.

Musk, LINK V0.9 cihazını üç domuzla birlikte demo halinde sunarken, şirketi Neuralink tarafından Woke Studio ile ortaklaşa geliştirilen cihazı implant etmek için kullanılacak cerrahi robotu da sergiledi. Bugünkü etkinlikte piyasaya sürülen prototipin yaklaşık 1.000 kanalı var ve 23×8 mm boyutunda, Musk’ın dediğine göre ise “kafatasınıza çok iyi uyuyor”. 

24 saatlik pil ömrüne sahip olan bu cihaz, bir akıllı saatte bulunan normal yetenekler dışında olası bir kalp krizi hakkında önceden uyarı gibi bir dizi görevi de yerine getirebiliyor. Musk’ın “beyninizde bir telefon” olarak tanımladığı bu cihaz ile, dilerseniz beyninizden komut vererek müzik de çalabilirsiniz. Spotify listenizi beyninizden kontrol ettiğinizi bir hayal etsenize!

Elon Musk sunum sırasında LINK V0.9’un genel anestezi olmadan saatler içinde kurulabileceğini iddia etti. Robot, kafatasının madeni para büyüklüğündeki bir kısmını keserek, parçayı bir süper yapıştırıcıyla yapıştırmadan önce cihazı kolaylıkla yerleştirebiliyor. Musk’ın dediğine göre işlem bu kadar basit.

Neuralink Nedir?

Elon Musk tarafından kurulan Neuralink Corporation, şu anda San Fransisco merkezli CEO Jared Birchall tarafından yönetiliyor. Yerleştirilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmek için çalışan türünün ilk örneğidir. Şirket ilk olarak 2017’de kamuoyuna açıklandı ve 2019’da fareler ve maymunlar üzerinde implant edilebilir beyin-makine arayüz testlerini başarıyla gerçekleştirdiğini bildirdi.

Raporlara göre, şirket Elon Musk’tan 100 milyon dolar fon aldı ve şu anda dünyanın çeşitli en iyi üniversitelerinden en gelişmiş sinirbilimcilerin bazıları tarafından yönetiliyor.

elon musk

Neden önemli: Neuralink implantı hala insanlarda test edilmek zorunda, ancak nörolojik hastalıkları ve yaralanmaları ele almayı ve sonunda insan beynini internete doğrudan bağlamayı amaçlayan beyin-makine arayüz teknolojileri dalgasının bir parçası.

Neler oluyor: Çevrimiçi bir etkinlikte Musk, bir domuzun beynine yerleştirilen Neuralink cihazının (kabaca bozuk para büyüklüğünde) gerçek zamanlı olarak bazı sinir sinyallerini okuyabildiğini gösterdi.

  • Musk, etkinliği bir “ürün demosu” olarak tanımlarken, Neuralink henüz insanlarda klinik denemelere girmedi, ancak şirket, FDA’ya insanlardaki çabaları hızlandırabilecek “çığır açan cihaz statüsü” verildiğini duyurdu.
  • Musk, bu cihaz için “Kafatasında küçük tellere tutturulmuş bir Fitbit gibi” dedi. Neuralink’in telleri beyin merkezlerine bağlanırken, cihaz bluetooth aracılığıyla bir bilgisayar ile kablosuz olarak iletişim kurabiliyor.
  • Bugün, nöral implantların bazı versiyonları, dünya çapında on binlerce insan tarafından çoğunlukla epilepsi ve Parkinson gibi nörolojik bozuklukları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Yeni nesil beyin-bilgisayar arayüzleri, beyin sinyallerini yararlı verilere dönüştürmeyi ve hatta makineleri manipüle etmek için kullanmayı hedefliyor .

  • Facebook 2017 yılında, insanların sadece düşünceleriyle yazmalarına olanak tanıyacak bir kafa bandı oluşturmak istediğini duyurdu ve geçen yıl şirket tarafından finanse edilen araştırma, kortikal yüzeye yerleştirilen elektrot tabakalarının düşünceleri bir ekranda metne veya komutlara dönüştürebileceğini gösterdi.
  • 2015 yılında bir quadriplegic, bir bilgisayar simülasyonunda bir F-35 uçağını kontrol etmek için bir beyin arabirimi kullanırken, Amerika Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen araştırmacılar, kullanıcıların beyinleri ile bir drone sürüsünü uzaktan kontrol edebileceklerini gösterdi.
  • Massachusetts merkezli bir girişim olan BrainCo, elektriksel beyin sinyallerini algılayan ve öğrencilerin bir konsantrasyon durumunda olduğunu gösteren, invaziv olmayan kafa bantları yapıyor. BrainCo’nun başkanı Max Newlon, “Zihniniz için bir kalp atış hızı monitörü gibi” diyor.

Sırada ne var: Beyin-bilgisayar arayüzleri teknolojisi geliştikçe, RAND Corporation’daki araştırmacılar tarafından bu hafta yayınlanan bir rapora göre, özellikle askeri kullanım için, insanları ve makineleri birleştiren uygulamaları mümkün kılabilir.

  • Bir insan beynini bir makineye kortik olarak bağlamak, bir yapay zekanın sahadaki bir askere veriyi tek başına yapabileceklerinden çok daha hızlı değerlendirmesine yardımcı olabilir ve bu da insanları ve makineleri birleştiren bir model oluşturabilir.
  • DARPA, sinir sinyallerinin analizi yoluyla savaş alanında sanal iletişimi içeren “sentetik telepati” olasılığını inceleyen araştırmacıları finanse etti.
  • RAND tarafından 2018’de yapılan bir masa üstü egzersiz, gelecekteki Beyin-bilgisayar arayüzleri teknolojisinin savaş alanında etkili olup olmayacağını görmek için tasarlandı. RAND’de kıdemli bir araştırma mühendisi olan Timothy Marler, “Cevap evetti” diyor.

Beyin-bilgisayar arayüzlerinin bu iddialı kullanımlarından herhangi birinin gerçeğe dönüşmesi için, bilim insanlarının beyne on yıl veya daha uzun süre dayanabilecek bağlantıları nasıl yerleştireceklerini bulmaları gerekecek. Çoğu güncel sürüm birkaç yıl içinde paslanır ve laboratuvar dışında etkili bir şekilde çalışamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Teknoloji

HAARP Projesi Nedir? Depremlerle Bağlantılı Mı?

Makalemizin konusu her büyük depremin ardından (Özellikle de İstanbul, İzmir ve Elazığ depremler…

Twitter’dan Yanlış Bilgilerle Mücadele Adımı: Birdwatch Nedir?

Sosyal medyadaki bilgi kirliliği günümüzde ciddi bir sorun, eline telefonunu alan her türlü şeyi…

Siber Zorbalık: Nedir, Önleme Yöntemleri, Sebepleri ve Örnekleri

Siber zorbalık kısaca bir insanı tehdit etmek, taciz etmek, utandırmak veya hedef almak için tek…

Fiber Optik İnternet Nedir? ADSL İle Farkları

Genellikle fiber internet veya kısaca “fiber” olarak adlandırılan fiber optik internet, düşük ge…

Arama Motoru ve Tarayıcı Arasındaki Fark Nedir?

Bilgiye erişimin en kolay olduğu çağda yaşıyoruz ve gelişen teknolojiler sayesinde bu durum gide…

Zihin Kontrolü ve Zihin Okuma Teknolojileri Geliyor

Beyindeki elektriksel aktiviteleri kafa derisi yoluyla tespit etme ve kontrol etme yeteneği (zih…

Veri Bilimi (Data Science) Nedir?

Python programlama dilinin olmazsa olmazlarından olan Veri Bilimi (Data Science), adı üstünde ve…

Terraform Nedir? Hızlı Bakış

Terraform olayını duymuş olabilirsiniz ancak ne olduğundan tam olarak emin değilsiniz, değil mi?…

Karbon Nanotüpler ve Özellikleri Hakkında Her Şey

Bilim insanları, kısaca karbon nanotüpler (KNT veya CNT) hakkında her şeyi bilmiyorlar, ancak em…

Twitter’ın Çökmesi Sonrasında Şirket Hacklenmenin ‘kanıtı yok’ Diyor

Twitter, Cuma gününün ilk saatlerinde başlayan bir kesinti yaşıyor, dünya çapından çoğu kullanıc…

Copy link
Powered by Social Snap