Nesli Tükenmiş Hayvanların İsimleri ve Fotoğrafları

Aralık 27, 2020
Nesli Tükenmiş Hayvanların İsimleri ve Fotoğrafları

Son 150 yılda Dünyada nesli tükenmiş hayvanların isimleri ve fotoğraflarını derlediğimiz bu yazıda, türlerin neden yok olduğu hakkında bilgiler vereceğiz ve türlerin yok olmasında insanların rolüne değineceğiz. Büyük ölçüde insan müdahalesi sebebiyle birçok canlı nesli yok olmaya sürükleniyor. Bazen bu müdahale doğrudan (hayvanların dişleri veya boynuzlarının değeri için kasıtlı öldürülmesi) ve bazen de dolaylıdır, örneğin ormanların yok edilmesi, hayvanların habitatlarının insanlar tarafından bozulması gibi sebepler dolaylı sebeplerdir. İşte son bir buçuk yüzyılda, insanlığın faaliyetleri sebebiyle nesli tükenmiş hayvanların isimleri ve fotoğrafları.

Yangtze Nehri Yunusu

Yangtze Nehri Yunusu

‘Baiji’ olarak da bilinen Yangtze Nehri yunusu en son 2002 yılında görüldü. Dört yıl sonra, bir grup araştırmacı Yangtze Nehri’nde 3.000 kilometrelik bir alanda, bu yunuslardan bir tane bile olsa bulup bulamayacaklarına baktılar ama işe yaramadı. Balina ve Yunus Koruma grubuna (WDC) göre baiji, insanlar sebebiyle nesli tükenen ilk yunus türüdür.

Soyunun Tükenme Nedeni: aşırı avlanma, su kirliliği, habitat kaybı, kaçak avlanma ve tekne trafiği.

Kuzey Beyaz Gergedanı

Kuzey Beyaz Gergedanı

Yaşayan son iki kuzeyli beyaz gergedan, 2018 Mart ayında son erkek öldüğü için her ikisi de dişi. 45 yaşındaki son erkek, yaşlılıktan dolayı öldüğünde Kenya’daki Ol Pejeta Koruma Teşkilatı’nda silahlı gözetim altındaydı.

Son erkek öldüğü için iki dişi de doğum yapamıyor, bu da türlerin yeni bir neslinin ortaya çıkma olasılığını oldukça düşük hale getiriyor. Bilim insanları, laboratuvar ortamında yeni bir kuzey beyaz gergedanı ortaya çıkarmak için hasat edilmiş cinsiyet hücrelerini ve klonlama gibi yöntemleri kullanmaya çalışıyorlar.

Neslinin Tükenme Nedeni: Kaçak avlanma bu nüfusu yok etti ve habitat kaybı da gergedanı yok olmanın eşiğine getirdi.

Spix Amerika Papağanı

Spix Amerika Papağanı

Vahşi doğada neslinin tükendiği düşünülen spix papağanı, şu anda 60-80 aralığındaki son derece düşük sayılarıyla koruma altında bulunuyor. Kuş, mavi renk tüyleriyle tanındığı için Küçük Mavi Amerika Papağanı olarak da anılır.

Neslinin Tükenme Nedeni: Habitat tahribatı, yasadışı tuzaklar ve ticaret nedeniyle vahşi doğada yok oldu.

Thylacine

Thylacine

Tazmanya kaplanı ve Tazmanya kurdu olarak da anılan bir etobur olan Thylacine, kemirgenler ve kanguruları avlayan keseli bir hayvandı.

Bu sıra dışı canlı sert görünmesine rağmen, aslında oldukça çekingen bir karaktere sahipti. Geçtiğimiz yüzyılda bu canlıların hala doğada var olup olmadığı ile ilgili yürütülen çalışmalar herhangi bir sonuç getirmedi ve tür, “nesli tükenmiş hayvanlar” listesine eklendi.

Neslinin Tükenme Nedeni: İnsanlar tarafından aşırı derecede avlanmaları.

Yolcu Güvercin

Yolcu Güvercin

Tahminler, ilk Avrupalılar Amerika’ya yerleşmeye başladığında yolcu güvercin nüfusunun milyonlarca (ve muhtemelen milyarlarca) olduğunu söylüyor. Wisconsin Eyaletinin, 1800’lerin sonlarında bilinen en büyük yuva alanlarına sahip olduğu biliniyor.

Neslinin Tükenme Nedeni: İnsanlar güvercini avladı ve 1914’te Cincinnati Hayvanat Bahçesi’nde esaret altında öldüğü bilinen son kuşla birlikte yok olma noktasına kadar getirdiler.

Pirene Dağ Keçisi

Pirene Dağ Keçisi

Pirene dağ keçisinin nesli 2000 yılında resmen tükendi. 2009 yılında bu canlıların nesline dair en ufak bir iz bulmak için yürütülen çalışmalar sonuçsuz kaldı.

Neslinin Tükenme Nedeni: 19. yüzyılda gerçekleşen kapsamlı avcılık faaliyetleri.

Altın Kurbağa

Altın Kurbağa

Altın kurbağa, son 40 yılda ortadan kaybolan tek tür değil, ancak en parlak olanı olabilir.

Bu küçük kurbağa en son 1989 yılında Kosta Rika yağmur ormanlarında görüldü ve bundan 5 yıl sonra, 1994’te neslinin tükendiği ilan edildi. Ölümcül bir cilt hastalığı olan Chytridiomycosis sebebiyle bu neslin yok olduğu düşünülüyor.

Neslinin Tükenme Nedeni: kirlilik, küresel ısınma ve kirlilikten kaynaklanan deri enfeksiyonları bu canlıların yok olmasına sebep oldu.

Zanzibar Leoparı

Zanzibar Leoparı

Nesli tükenmiş hayvanların isimleri ve fotoğrafları yazımızın 8. türü, Leoparların birkaç alt türünden biri olan Zanzibar leoparı, Tanzanya’nın Zanzibar takımadalarında kendi halinde yaşayan bir türdü. Bu büyük kedi türünün teknik olarak neslinin tükenmiş olup olmadığı hala belirsiz, ara sıra insanlar gördüklerini iddia etseler de resmi bir kayıt bulunmuyor.

Neslinin Tükenme Nedeni: Bu hayvanların cadılar tarafından gönderildiğine dair bir hurafe sebebiyle nesilleri tükendi, bu ilginç, cahilce ve aptalca düşünce sebebiyle yerel halk onları agresif bir şekilde avladı. Biraz agresifleştik, devam edelim.

Batı Afrika Siyah Gergedanı

Batı Afrika Siyah Gergedanı

Görkemli Batı Afrika siyah gergedanı, çevre koruma uzmanlarının Kamerun’da kalan son habitatlarında hiçbir şey bulamamasının ardından 2006 yılında neslinin tükendiği ilan edildi. Batı Afrika siyah gergedanı, gergedanların dört alt türünden biriydi.

Burada resmedilenin fotoğrafı, 2017 yılında gergedanın boynuzu kesilirken elde edildi. (Bu, kaçak avcıları caydırmak için bir önlemdir. Avcılar boynuzu için canlıyı öldürdüğünden, önceden boynuzunu kesmek onları korumak amaçlı rutin olarak yapılıyordu.).

Neslinin Tükenme Sebepleri: Kaçak avcılar, Yemen ve Çin’de bazılarının afrodizyak güçlerine sahip olduğuna inanılan ve onların neslinin tükenmesine neden olan gergedan boynuzunu avladılar.

Falkland Adaları Kurdu

Falkland Adaları Kurdu

Falkland Adaları kurdunun 1800’lerin sonlarında nesli tükendi, bu tür Antarktika kurdu ve Falkland Adaları tilkisi olarak da biliniyordu.

Bu kurtlar Arjantin açıklarındaki Falkland’ların yerlileriydi ve insanlar adalara ulaşıp onları avlayana kadar dünyadan oldukça izole edilmişlerdi (kurtlar çok arkadaş canlısıydı ve onları avlamak kolaydı).

Bilim insanları, bu kurtların fok yavrularının yanı sıra penguenler ve yerde yuva yapan diğer kuşlarla beslendiğine inanıyor.

Neslinin Tükenme Sebebi: avlanma.

Cava Kaplanı

Cava Kaplanı

Sumatra kaplanına benzer şekilde, Cava kaplanı da Endonezya’nın Java (Cava) adasına özgü idi. 1800’lerde o kadar yaygındı ki ada yerlileri tarafından zararlı olarak görülüyorlardı, ancak ada geliştikçe nüfusları azaldı. 1950’lerde sadece 20 kaplan kaldığı bildirilmişti.

Neslinin Tükenme Nedeni: habitat kaybı ve tarımsal gelişme, ciddi nüfus düşüşüne neden oldu. 1940’lar ve 50’lerdeki koruma çabaları, yetersiz arazi ve plansızlık nedeniyle başarısız oldu.

Pinta Adası Kaplumbağa

Pinta Adası Kaplumbağası

Nesli tükenmiş hayvanların isimleri ve fotoğrafları makalemizin son türü, Pinta Adası kaplumbağası, Darwin 1835’te Galapagos’u ziyaret ettiğinde hala nesli devam eden bir türdü. Ne yazık ki, Lonesome George adında bir erkek bu alttürün son safkanıydı ve 2015’te öldü.

Neslinin Tükenme Nedeni: İnsanların Pinta Adası’na getirdiği keçiler, yavru kaplumbağaları avlayan fareler ve kaplumbağaları etleri için öldüren insanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

12 Maddeyle Sevimli Pandalar Hakkında İlginç Bilgiler

Pandaları sevmeyen yoktur, dev pandaları kısaca düşündüğümüzde aklımıza sevimli siyah beyaz ayıl…

Machu Picchu Antik Kenti ve İnkalar

Machu Picchu, 24 Temmuz 1911 sabahında Yale Üniversitesi’nden girişimci bir kaşif tarafından, Pe…

Efsanelere Konu Olan Lotus Çiçeği: Anlamı ve Özellikleri

Lotus çiçeği (Nam-ı Diğer Nilüfer) birçok insanın gizemli ve aynı zamanda kutsal kabul ettiği mu…

Atmosferin Katmanları: İyonosfer Nedir?

İyonosfer, dünya atmosferinin mezosfer, termosfer ve ekzosfer boyunca uzanan ve yaklaşık 800 km’…

Toprak Katmanları Nelerdir?

Toprak Nedir ve Nasıl Oluşur? Toprak ve toprak katmanları, bitkilerin büyüdüğü ve canlıların …

Çekiç Başlı Yassı Solucan: Nerede Yaşar, Beslenme ve Üreme

Çekiç Başlı Solucan Çekiç başlı solucan (Bipalium sp.) korkunç, zehirli bir karasal yassı&nbs…

Tropikal İklim Nedir: Bitki Örtüsü ve Genel Özellikleri

Tropikal iklim aynı zamanda “ekvatoral iklim” olarak da bilinir, çünkü Ekvator üzerinde veya yak…

Dünyanın Manyetik Alanı Olmasaydı Ne Olurdu?

“Manyetik alan nedir?” diye soracak olursanız, kısaca Dünyadan görünmez bir halat gibi uzanan ve…

Kolombiya’daki Yıldız Partisine Davetlisiniz

Gökyüzündeki yıldızları izlemeyi hepimiz severiz. Ama fark etmişsinizdir ki yıldızlar her yerden…

Gelgit Enerjisi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Gelgit enerjisi, gelgitlerden elde edilen enerjiyi elektrik gibi faydalı güç biçimlerine dönüştü…

Copy link
Powered by Social Snap