1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Yıllar Önce Nesli Tükendi Sanılan Yıldızlı Gece Kurbağası Bulundu

Yıllar Önce Nesli Tükendi Sanılan Yıldızlı Gece Kurbağası Bulundu

Yıllar Önce Nesli Tükendi Sanılan Yıldızlı Gece Kurbağası Bulundu

Yıldızlı Gece Kurbağalarının nesli, bilime göre bundan otuz yıl kadar önce tükenmişti. Yani aslında yakın bir zamanda tekrar ortaya çıkıncaya kadar öyle düşünülüyordu. 

Dünya zamanla gelişiyor ve değişiyor, bazı canlı türleri ise bu değişime ayak uyduramayıp yok oluyor. Yıldızlı Gece Kurbağaları da zamanla sayıları bir hayli azalan hatta bir süredir nesli tükendi sanılan bir tür. Uzunca bir zaman sonra tekrar ortaya çıkması ise bu işe merak salan araştırmacıların yüzünü güldüren bir gelişme.

Dünyanın en yoğun kıyı şeritlerinin hemen üzerinde yer alan Kolombiya ormanında, yaklaşık 30 yıldır nesli tükendiği sanılan Yıldızlı Gece Kurbağası’nın aslında var olduğu söylentileri yayıldı. Bir zamanlar yaygın olan bir mantar patojeninin bu türü yok ettiği düşünülüyordu ancak Kolombiya’da bulunan bu bahsettiğimiz ormanın özel koruma altında olması sebebiyle, burada bulunan Yıldızlı Gece Kurbağalarının hayatta kalmış olabileceği düşünüldü. Bölgenin yerlisi olan Arhuacolular ve onlarla koordineli çalışan Global Wildlife Foundation (Küresel Vahşi Yaşam Vakfı) bölgede bazı çalışmalar yapmak için kolları sıvadı. 

Çalışmalar büyük bir titizlikle yürütülmek zorundaydı çünkü bu nesli tükendi sanılan türün üyeleri hala hayattaysa bile sayılarının fark edilemeyecek kadar az olması muhtemeldi. Küresel Vahşi Yaşam Vakfı bölgede yaptığı titiz çalışmaların ardından 30 üyelik bir Yıldızlı Gece Kurbağası grubu bulduklarını açıkladı. Arhuaco yerlileri tarafından koruma altına alınmış küçük bir bölge sayesinde bu tür yok olmaktan kurtulmuş oldu.

Belki de insanlığın bu “geride kalmış” olarak gördüğü yerlilerden öğrenecek daha çok şeyi vardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?