1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Neon Işıklar: Üretimi ve Çalışma Prensibi

Neon Işıklar: Üretimi ve Çalışma Prensibi

Neon Işıklar Üretimi ve Çalışma Prensibi

Neon Işık Nedir ve Nasıl Yapılır

Neon ışıklar renkli, parlak ve oldukça güzel görüntüler oluşturmak için birebirdir. Bu nedenle neon ışık sık sık tabelalarda, araların içinde, bisikletlerde, ekranlarda ve hatta havaalanı iniş şeritlerinde kullanılır. Peki, neon ışıkların nasıl çalıştığını ve farklı ışık renklerinin nasıl üretildiğini hiç merak ettiniz mi? İddia ediyoruz, az sonra tüm merakınızı gidereceksiniz.

Sahte neon tabelaları kendiniz de yapabilirsiniz, ancak gerçek neon ışıklar az miktarda (düşük basınçlı) neon gazı ile doldurulmuş bir cam tüpten oluşur. Neon asal gazlardan (soy gazlar) biri olduğu için kullanılmaktadır. Bu elementlerin bir özelliği, her atomun dolu bir elektron katmanına sahip olmasıdır, bu nedenle atomlar diğer atomlarla reaksiyona girmez ve bir elektronu çıkarmak için çok fazla enerji gerekir.

Borunun her iki ucunda bir elektrotlar bulunur. Bir neon ışık aslında AC (alternatif akım) veya DC (doğru akım) kullanarak çalışır, ancak DC akımı kullanılırsa, parlaklık yalnızca bir elektrot etrafında görülür. AC akımı ise neon ışıkların çoğunda kullanılan akım türüdür.

Peki ışık nereden geliyor? Tüpteki atomlar birbirlerine çarparak hareket ediyorlar. Birbirlerine enerji aktarıyorlar, ayrıca bu sırada yüksek miktarda ısı üretiyorlar. Bazı elektronlar atomlarından kaçarken diğerleri ise oldukça yüksek bir enerji kazanır. Elektron, bu enerjiyi bir foton (ışık) olarak serbest bırakarak orijinal enerjisine (temel durumuna) geri dönebilir. Üretilen ışığın rengi, uyarılmış enerjinin; asıl enerjiden ne kadar uzakta olduğuna bağlıdır. Bir merdivenin basamakları arasındaki mesafe gibi, bu da belirlenmiş bir aralıktır. Böylece, bir atomun her uyarılmış elektronu karakteristik bir foton dalga boyunu serbest bırakır. Başka bir deyişle, enerji verilen her soy gaz, karakteristik bir ışık rengi açığa çıkarır. Neon elementi için bu kırmızımsı turuncu bir ışıktır.

Diğer Neon Işık Renkleri Nasıl Üretilir

3d Max Neon Led Işıkla Yazı

Birçok farklı renkte neon ışıklar görmek oldukça normal olduğu için, bunun nasıl olduğunu merak edebilirsiniz. Neonun turuncu-kırmızısının yanı sıra diğer ışık renklerini üretmenin iki ana yolu vardır. Bunun bir yolu, renkleri üretmek için başka bir gaz veya “gaz karışımı” kullanmaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, her soy gaz, karakteristik bir ışık rengi açığa çıkarır. Örneğin helyum pembe, kripton yeşil ve argon mavidir. Gazlar karıştırılırsa ara renkler üretilebilir.

Renk üretmenin diğer yolu: camı, enerji verildiğinde belirli bir rengi parlayacak bir fosfor veya başka bir kimyasalla kaplamaktır. Mevcut kaplama çeşitliliği nedeniyle, çoğu modern ışık artık neon kullanmıyor, cıva / argon deşarjına ve bir fosfor kaplamaya dayanan flüoresan lambalardır. Bir renkte parlayan berrak bir ışık görürseniz, asil bir gaz ışığıdır.

Işık armatürlerinde kullanılmasa da ışığın rengini değiştirmenin bir başka yolu da ışığa sağlanan enerjiyi kontrol etmektir. Bir ışıkta genellikle element başına bir renk görseniz de, aslında uyarılmış elektronlar için farklı enerji seviyeleri vardır ve bu, elementin üretebileceği çeşitli ışık spektrumlarına karşılık gelir.

Neon Işığın Kısaca Tarihi

Vikipedi‘ye göre neon ışıklarının günümüzdeki formuna gelmesine önemli etkileri bulunan bazı bilim insanlarını aşağıda sizler için listeledik.

Neon Şerit Işık

Heinrich Geissler (1857)

Geissler, Floresan Lambaların Babası olarak kabul edilir. “Geissler Tüpü”, her iki ucunda elektrotlar bulunan ve kısmi vakum basıncında bir gaz içeren cam çubuğudur. Kendisi, ışık üretmek için çeşitli gazlardan ark akımını denedi. Tüp, neon ışığın, cıva buharlı ışığın, floresan ışığın, sodyum lambanın ve metal halide lambanın temelini oluşturuyordu.

William Ramsay ve Morris W. Travers (1898)

Ramsay ve Travers bir neon lamba üretmeyi başardı, ancak o dönemler neon çok nadirdi ve bu sebeple yapılan keşif biraz yüksek maliyetliydi, fiyatları oldukça yüksekti ve pahalı olduğu için pek yaygınlaşamadı.

Daniel McFarlan Moore (1904)

Moore ticari olarak, ışık yapımı için nitrojen ve karbondioksitten geçen bir elektrik arkını çalıştıran “Moore Tube” adını verdiği icadıyla biliniyor.

İlgili Makale
Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları ve Sözleri

Georges Claude (1902)

Claude neon lambayı icat etmese de, neon lambayı havadan izole etmek için bir yöntem geliştirdi ve bu ışığı nispeten uygun fiyatlı hale getirdi. Neon ışığı, Georges Claude tarafından Aralık 1910’da Paris Otomobil Fuarı’nda gösterildi. Claude başlangıçta Moore’un tasarımıyla çalıştı, ancak kendisi de güvenilir bir lamba tasarımı geliştirdi ve 1930’lara kadar bu pazarda yer etmeyi başardı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap