Nedir Bu Prefrontal Korteks: Görevleri ve Geliştirme Yolları

Eylül 20, 2020

Beyin kendini değiştirmek ve geliştirmeye yarayan birçok yeteneğe sahiptir ve gelişiminin zirvesi 0-3 yaş ve 12-24 yaş arasıdır. Prefrontal korteks ise tüm görevleri ile gelişimi sağlayan beyin organelidir. Beyindeki akıl yürütme, problem çözme, anlama, yaratıcılık ve azim gibi konularda prefrontal korteks büyük rol üstlenir.

Bilimsel bulgulara göre, tüm bu işlevleri yerine rahatlıkla getirebilen bir prefrontal kortekse sahip olmak, hem akademik hem de sosyal yaşamdaki gidişatınızı olumlu etkileyecektir. Prefontal korteksin sağladığı tüm bu işlevler, yürütme işlevi olarak adlandırılır ve prefrontal korteks; alacağı olası bir hasarı, size tüm bu yürütme işlevlerinde ciddi sorunları ortaya çıkararak yansıtacaktır.

Prefrontal Korteks Nerede Yer Alır?

Kırmızı renkle belirtilen yer Prefrontal Kortekstir.

Prefrontal korteks, gözlerin ve alnın hemen arkasında bulunan beyin bölümüdür. Beynin diğer bölümlerine kıyasla prefrontal korteks, kişiliğimizi, hedeflerimizi ve değerlerimizi belirler. İçinde bulunduğumuz bir işe olan konsantrasyonumuz ve azmimiz de buradan tetiklenir.

Herhangi bir zarar gördüğü takdirde kişilikte ve davranışlarda ciddi bozukluklara sebep olur. Bu sebeple sağlıklı sosyal ilişkiler ve karar verme mekanizmasının sağlıklı işlemesi için prefrontal korteks insanlar için hayati önem taşır.

Prefrontal Korteksin Sağ Ve Sol Kısımları

Prefrontal korteksin sol ve sağ tarafları farklı işlevlere sahiptir: sol taraf yaklaşıma, olumlu hedeflere ve duygulara daha fazla odaklanırken, sağ taraf kaçınma ve olumsuz duygulara daha fazla odaklıdır. Sol tarafın daha fazla dopamin aktivitesine (motivasyon ve ödül mekanizması ile ilişkili) sahip olduğunu, sağın ise daha fazla norepinefrin aktivitesine (anksiyete ile ilişkili) sahip olduğunu belirtmek gerekir. Olumlu duygulara öncelik gösteren bireyler daha aktif bir sol Prefrontal kortekse sahip olurken, sağ lobun aktivasyonu daha olumsuz duygularla ilişkilidir.

Prefrontal korteksin bölümlerini ayrıntılı şekilde isimlendirecek olursak üçe ayrılır;

 • Orbitofrontal Korteks: Davranışlar ve karar verme süreçleriyle ilgili prefrontal korteks bölümü.
 • Dorsolateral Korteks: Çok kilit bir öneme sahiptir. Bize planlama, hedef seçme, ezberleme gibi becerilerini verir. Nörobilimcilere göre bilincimizin yaşadığı bölgedir.
 • Ventromedial Korteks: Algılar ve duyguları ifade etmekle ilgili bölümdür.

Prefrontal kortekste yaşanan sorunların tedavisi için, ağır durumlarda ilaç tedavisi uygulanırken, özellikle hafif vakalarda beyni aktive etmek ve prefrontal korteksin aktivitesini artırmak önerilir. Bunun için bazı yapılabilecekleri aşağıda sizler için derledik, işte prefrontal korteksi geliştirmenin yolları;

 • Olumlu düşünceleri hayatınızın merkezine koyun ve iyimser olun. Ayrıca vücudunuzun dopamin seviyesini dengede tutmak da bu konuda size yardımcı olacaktır.   

İlgili: Dopamin Nedir, Ne İşe Yarar?

 • Dengeli bir uyku rutin uygulayın. Mümkünse günün sonunda, gününüzü huzurlu şekilde sona erdirebileceğiniz hoş bir aktivite yapın. Yeterli, sağlıklı ve dengeli bir uyku, tüm beyin fonksiyonlarınıza yarar sağlar.  
 • Olumsuz senaryoları aklınızdan çıkarın! Olumsuz düşünceler, prefrontal korteksin tam tersi bir göreve sahip olan amigdalayı aktive eder.  

İlgili: Amigdala Nedir?

 • Spor, dans veya dövüş sanatları gibi vücudunuzun aktif olacağı aktivitelerle ilgilenin. “Sağlam kafa sağlam vücutta olur” deyimine güvenmenizi öneririz.
 • Yaşadığınız olumlu gelişmeler için minnettar olmaya çalışın. Kısacası hayatınızda iyi giden her şey için şükran duygunuzu açığa çıkarın.
 • Fiziksel temas! Kardeşiniz, ebeveynleriniz, arkadaşlarınız veya evcil hayvanlarınızla fiziksel temasta olun. Özellikle sarılmak, beyni yatıştıran çok faydalı bir eylemdir.
 • Kelime oyunları, şakalar ve bilmecelerle ilgilenin. Hayatınıza bunları entegre ederek beyninizin farklı yönlerini çalıştırmış olacaksınız! Sarkazmla ilgili makalemizi incelemenizi öneririz.
 • Hokkabazlık olarak da adlandırılabilecek küçük numaralar öğrenin. İlgi çekici aktiviteler beyin nöronlarını tetikler ve prefrontal korteksin aktivitesini artırır.
 • Belki de en güzeli, kitap okuyun! Öğreneceğiniz yeni bilgiler ve gelişen kelime dağarcığınız; size farklı bir bakış açısı kazandıracak!

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Uykuya Dalarken Sıçramak: Hipnik Seğirme Nedir?

Hipnik seğirme aynı zamanda Hipnogojik sarsıntı, uykuda sıçrama veya hipnik jerk olarak da bilin…

Otoimmün Hastalıklar: Nelerdir, Türleri ve Belirtileri

Otoimmün Hastalıklar Nedir Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminizin “yanlışlıkla” vücudu…

Meme Kanseri Belirtileri Nasıl Anlaşılır? ve Tedavisi

Meme kanseri Belirtileri Nelerdir ? Tedavisi nasıl yapılır? Meme kanseri nasıl oluşur ve anlaşır…

Hemofili Hastalığı: Belirtileri ve Tedavisi

Hemofili Nedir? Hemofili, kişinin “pıhtılaşma faktörü” adı verilen proteinlerden yoksun olduğ…

Kıl Kurdu Nedir ve Nasıl Düşürülür? İlacı, Belirtileri ve Tedavisi

Kıl kurdu enfeksiyonu, insanlarda görülen en yaygın bağırsak kurdu enfeksiyonlarından biri demek…

Giardia İntestinalis Paraziti ve Giardiasis Hastalığı Nedir

Giardia lamblia veya Giardia İntestinalis olarak bilinen parazit, insanlarda ve hayvanlarda orta…

Sürekli Uyku Hali Neden Olur? Uyuşukluğa Genel Bakış

Gün içinde anormal derecede uykulu veya yorgun hissetmek kısaca uyuşukluk olarak tanımlanabilir….

8 Maddede Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

Hamilelikte sigara içmenin zararları, hem sizi hem de doğmamış bebeğinizi ciddi tıbbi problemler…

Babinski Refleksi Nedir? Nasıl Test Edilir?

Babinski refleksi ilk olarak 1896’da Fransız nörolog Joseph Babinski tarafından keşfedildi ve ad…

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Erkekler ve Kadınlar İçin Doğal Yöntemler

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Saç dökülmesini yavaşlatmak veya durdurmak için yapabileceğiniz …

Copy link
Powered by Social Snap