1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Nedir Bu Corpus Callosum?

Nedir Bu Corpus Callosum?

Corpus Callosum

Corpus callosum, beynin iki yarımküresini birbirine bağlayan sinir ağlarından oluşan kısımdır. Latince’de “sert cisim” anlamını ifade eder. Corpus callosum, keseli memeliler harici geriye kalan tüm memelilerde bulunan bir yapıdır. Serebral korteksin hemen altında yer alır.

Corpus Callosumun İşlevi Nedir?

Beynin iki yarım küresini sinirlerle bağlayan corpus callosum, beynin iki yarımküresi arasındaki iletişimin sağlanmasında rol oynar. Bilindiği üzere beynin sol kısmı vücudun sağ yarısını, sağ kısmı ise vücudun sol yarısını kontrol eder. Corpus callosumun kritik seviyede önemli olma sebebi budur, çünkü hasar görmesi durumunda birçok nörolojik sorunla karşılaşmak olasıdır.

Corpus callosum, beynin kısımları arasında en yoğun yapıya sahip olanıdır. İçerisinde bulunan sinir uzantıları 200-250 milyon arasında değişiklik gösterir.

Corpus Callosum Eksikliği

Ortalama 4.000 doğumda bir görülen “Corpus Callosum Agenezisi” adıyla bilinen rahatsızlık, bireyin corpus callosumunda eksiklik bulunması veya corpus callosumunun olmamasından kaynaklanır. 

Doğumdan sonra 4-7 aylık süreçte oluşan korpus callosum, birey büyüdükçe sürekli gelişir ve değişir. Corpus callosum agenezisinin sebepleri kromozom eksikliği, doğum öncesi sorunlar ve ya genetik sebeplerdir. Bu hastalık, iletişimde ve algılamada sorunlara sebep oluyor. Daha nadir görülen görmede yetersizlik, hareket koordinasyonu sorunları, yüz ifadesinde bozukluk gibi sorunlara da yol açabildiği görülür.

Başta corpus callosumun beynin iki tarafı arasında önemli bir bağlantı olduğundan bahsetmiştik. Peki nasıl oluyor da korpus callosuma sahip olmayan bireyler hayatlarını devam ettirebiliyor? Beynin sağ ve sol bölümünün iletişimleri nasıl sağlanıyor? 

Yapılan araştırmalar beyin fonksiyonlarının durağan anlarda hem sağlıklı hem de sağlıksız beyinlerde aynı göründüğünü gösteriyor. Bu da beynin corpus callosumun eksikliğini, farklı bir bağlantı kurarak kapamaya çalıştığı düşüncesini ortaya çıkardı. Beynin bu eksikliği nasıl kapadığı ise henüz bilinmiyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap