1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Nasa ve Space X Mars’ta Koloni Oluşturabilir Mi?

Nasa ve Space X Mars’ta Koloni Oluşturabilir Mi?

mars

Nasa’nın, hatta insanlığın belki de en büyük hedefi, Güneş sisteminde bulunan herhangi bir gezegende koloni oluşturmak. Hatta Space X kurucusu Elon Musk’ın hedefi daha da net, Mars. Günümüzde bu hedefe dair araştırmalar hız kazandı, Musk sayesinde üzerinde en detaylı çalışmalar yapılan gezegen ise Mars. Yaklaşık 60 yıldır Ay’a gidip geliniyor ancak Mars’a henüz ayak dahi basılmadığı için, buraya yönelik çalışmalar daha büyük bir istekle yapılıyor. 

Mars.. Bir meydan okuma.

mars

Binlerce yıldır gezegenimiz hakkında araştırmalar yapıyoruz. Kutupların keşfi, Kolomb’un bir avuç mürettebatla Amerika’yı bulması… Geçmişteki kaşiflerin amaçları, bizlerin bugünlerde yabancı gezegenlere karşı düşüncelerimizle aynıydı. O bölgelerdeki değerli malzemeleri sömürmek ve onları kendi faydalarına kullanmak. Tabi bu keşifleri yaparken sınırlı oksijen gibi bir dertleri yoktu veya keşfettikleri yerlerde yiyecek sorunu da yaşamayacaklardı çünkü o bölgelerde avlanabilecekleri hayvanlar olduğunu biliyorlardı. Günümüzdeki Mars misyonlarında durum biraz farklı, orada yemek ve içmek adına değerlendirilebileceğimiz bir kaynak yok. Mars’ta bırakın hammadde bulmayı, hayatta kalmak bile başlı başına bir mücadele.

Mars’ta temel olarak hiçbir şey yok!

Mesela hava yok. Aslında teknik olarak var, ancak Dünya’daki hava basıncının sadece %1’i ve zehirli karbondioksit ağırlıklı bir hava. Yani kısaca hava yok diyelim.

Su yok. En azından yüzeyde yok. Yüzeyin altında donmuş formda bulunduğu tahmin ediliyor. Kullanıma uygun hale getirilebilir mi? Henüz kesin bir cevabı yok.

Yerçekimi… Var, ancak Dünya’dakine göre çok zayıf. Düşük yerçekimi olan bir ortamda yaşamak pek de mümkün değil. Fetüsler güçlü bir yerçekimi olmadığı sürece düzgün yapıya sahip bir omurgaya sahip olamaz. Gelecek nesiller bir nevi ‘evrim geçirmiş insancıklara’ benzerler, bunu istemeyiz. 

Yaşam belirtisine sahip hiçbir şey yok, en azından şu an için. 

Tarıma uygun arazi yok, yüzeyi fotoğraflandığı için bunu net şekilde söyleyebiliyoruz. 

Tahmin etmesi zor olmasa gerek, ağaç da yok.

Marsta toprak var… Tonlarca ama tonlarca kıpkırmızı toprak.

mars

Mars’ta kısaca hiçbir şey yok diyebiliriz. Şu an bizi severek okuduğunuz elinizdeki cihazdan tutun, en sevdiğiniz burgerlere kadar hiçbir şey. Ve tüm bunları orada üretebilmek için de yine hiçbir şey yok. 

Peki imkansız mı? İnsanlık Dünya’ya gelmiş en yaratıcı, zeki ve becerikli uygarlık değil mi sonuçta. Zihnimizi buna yoracak olursak, Mars’ta yaşamanın bir yolunu bulabilir miyiz? Belki de bundan yüzlerce yıl sonra Mars’ta, Marslılar, küçük Marslı bebekler, Mars’ta üretilen birçok gıdanın özel çeşitlerini tüketen bir kolonimiz olacak.

Ancak o gün şüphesiz pek de yakın değil. Uzaya yapılan her fırlatma milyonlarca dolara mal olur. Her ne şekilde olursa olsun, Mars’ta bir koloni oluşturmak ve bunun sürekliliğini sağlamak çok ciddi bir masraf gerektirir. Tüm engelleri anlayıp bunların üstesinden gelecek ve bu koloniyi oluşturacak kaynaklara henüz sahip değiliz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?