1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Narsistik Kişilik Bozukluğu: Narsizm Nedir?

Narsistik Kişilik Bozukluğu: Narsizm Nedir?

Narsistik Kişilik Bozukluğu: Narsizm Nedir?

Narsizm (Narsistik kişilik bozukluğu) ne demek sorusuyla başlayacak olursak Narsizm; kişinin, insanların kendisi hakkında hep olumlu düşünmesini istediği bir psikolojik rahatsızlıktır. Narsistik kişilik bozukluğu olanların başkalarının hayranlık ve ilgisine yoğun bir ihtiyaçları vardır.

Narsistik kişilik bozukluğuna sahip insanlar hak ettiklerini düşündükleri övgüyü veya ilgiyi göremediklerinde genellikle mutsuz ve hayal kırıklığına uğramış olurlar. Diğerleri onları bir çeşit züppe ve kibirli olarak görebilir ve etraflarında olmaktan hoşlanmayabilir.

Narsistik kişilik bozukluğu okul, iş hayatı ve sosyal hayat başta olmak üzere yaşamın birçok alanında sorunlara neden olabilir. Bununla birlikte bu sorun konuşma terapisi ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilebilir. Öyleyse gelin narsistik kişilik bozukluğu ne demek? Nasıl teşhis edilir? Tedavi yöntemleri nelerdir? Hep beraber görelim.

İlgili: Anksiyete Bozukluğu Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tanı Kriterleri Nelerdir?

Öncelikle aşağıdaki özelliklere sahip olurlar,

 • Kibirli
 • Ben merkezcil
 • Talepkar

Genellikle yüksek benlik saygıları vardır ve diğer insanlara kıyasla daha üstün veya özel olduklarını düşünürler. Bununla birlikte aşırı övgü ve hayranlığa ihtiyaç duyarlar ve yapılan bir eleştiriye kötü tepki verebilirler.

Narsistler ayrıca başkalarının yeteneklerini küçümserken kendi yeteneklerini ve başarılarını abartmaya eğilimlidirler. Genellikle güç, başarı ve güzellik ile meşguldürler. 

Narsizmin bazı özellikleri özgüvenle aynı görünebilir ancak özgüven ve narsistlik aynı şey değildir. Birbirlerinden tamamen farklıdır.

İlgili: Sherlock: Sosyopat Nedir, Kime Denir?

Narsistik kişilik bozukluğu olanlar ilgi hep kendi üzerlerinde olsun ister.

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Belirtileri

Narsistik Kişilik Bozukluğu, genellikle genç yetişkinlerde görülür, bu bozukluğa sahip olan insanlar kendi imajlarına aykırı olduğu için bir problemleri olduğunu fark etmeyebilirler. Şu davranışlara sahipseniz narsistik kişilik bozukluğunuz olabilir:

 • Başkalarının sizden kaçınmasının sebebi hep kendinizle övünmeniz ise
 • İnsan ilişkileriniz tatmin edici değil ise
 • İşler yolunda gitmediğinde mutsuz, kızgın ve şaşkın olursunuz
 • Çalışma arkadaşlarınıza tavırlarınız egoist iseniz
 • Okulda arkadaşlarınızdan üstün olduğunuzu düşünüyorsanız
 • İlişkilerde bencil davranıyorsanız

Eğer Narsistik Kişilik Bozukluğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuzla veya bir ruh sağlığı uzmanıyla görüşmeyi deneyin. Bu soruna sahip olup olmadığınızı belirleyebilir ve semptomları yönetmeye yardımcı olacak tedaviler önerebilirler.

Bu kriterleri karşılayıp karşılamadığınızı belirlemek için doktorunuz veya ruh sağlığı uzmanınız sizden bir anket doldurmanızı isteyebilir. Ayrıca diğer olası ruhsal bozukluklar ve sağlık sorunları için birçok testi üzerinizde deneyebilir.

Narsistik Kişilik Bozukluğu‘nun nedenleri / sebepleri günümüzde tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak kalıtsal genetik kusurların bu sorunun sebebi olabileceği düşünülüyor. Ayrıca bazı çevresel faktörlerin de narsistik bozukluğu tetikleyebileceği düşünülüyor:

 • Çocuklukta çok ihmal edilmek
 • Ebeveynler tarafından çok şımartılmak
 • Ebeveynlerin gerçekçi olmayan beklentileri
 • Kültürel etkiler

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Tedavisi

Narsisizmin tedavisi, öncelikle psikoterapi olarak da bilinen konuşma terapisiyle başlar. Belirtiler depresyon veya başka bir zihinsel sağlık durumu ile birlikte ortaya çıkarsa, bu diğer sorunları tedavi etmek için bazı ilaçları kullanabilir. Bununla birlikte narsistik kişilik bozuklugunun spesifik olarak bu sorunu tedavi etmek için bir ilacı bulunmaz.

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Konuşma terapisi, insan ilişkilerinizin daha keyifli, samimi ve sevecen hale gelmesi için size yardımcı olabilir. Diğer insanlarla olumlu etkileşimler geliştirmek hayatınızı birçok yönden olumlu etkileyecektir. Konuşma terapileri size aşağıdaki konularda ciddi faydalar sağlayacaktır:

 • İş arkadaşlarınızla işbirliğinizi geliştirmenize yardımcı olur
 • Sosyal ilişkilerinizin sürdürülebilirliğini sağlar
 • Kendinizi kabullenmenizi ve eleştiriye açık olmanızı sağlar
 • Duygularınızı anlayıp ve yönetmenize destek olur
 • Kendiniz için gerçekçi hedefler koymanıza yardım eder

Kişilik özelliklerini değiştirmek zor olabileceğinden, tedavi süreci birkaç yıla kadar uzayabilir. Bu süre zarfında terapiyi zaman kaybı olarak görmeye başlayabilir ve bir yerden sonra bırakmak isteyebilirsiniz, ancak sabır ve kararlılık tedavi aşamasında çok önemlidir.

Tüm terapi seanslarınıza katılın ve önerilen bir ilaç varsa doktorunuzun talimatlarına göre alın. Zamanla, kendinizde ve başkalarıyla olan ilişkinizde bir fark görmeye başlayacaksınız.

Terapi döneminde bazı kötü alışkanlıklardan kaçınmanızı da öneririz;

 • Alkol, uyuşturucu ve olumsuz davranışları tetikleyen diğer maddelerden kaçının.
 • Modunuzu yükseltmeye yardımcı olmak için haftada en az üç kez egzersiz yapın.
 • Stres ve kaygıyı azaltmak için yoga ve meditasyon gibi gevşeme tekniklerini deneyin.

Narsistik kişilik bozukluğunun iyileşmesi zaman alır, iyileşme hedeflerinizi akılda tutarak ve hayatınızdan daha fazla memnun olmak için bunu yaptığınızı ve sonuçlarının iyi olacağını kendinize telkin ederek kararlı olmaya çalışın.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Olan Birinin Bakış Açısı Nedir?

Tedavinin faydaları, semptomlarınızın ciddiyetine ve tedaviye devam etme isteğinize bağlı olarak değişecektir. Bununla birlikte, narsistik semptomlar genellikle zamanla iyileşir. Hayatınızı olumlu yönde değiştirmek için aktif olarak çalışıyorsanız, muhtemelen sorunlu ilişkilerinizi düzeltebilir ve günlük yaşamınızdan daha fazla keyif alabilirsiniz, bu oldukça mümkündür.

Narsistik Kişilik Bozukluğu ile Yaşamak

Narsistik kişilik bozukluğu tedavisi için zor olabilse de, üzerine gittiğiniz sürece bu sorunu aşmanız mümkündür. Danışmanlık için bir terapist veya psikoloğa görünmek, insanlarla etkileşim kurma şeklinizi değiştirmenize ciddi faydalar sağlayabilir. Sonuçta davranışlarınızı kendiniz kontrol ettiğinizi ve istediğiniz zaman değiştirebileceğinizi unutmayın.

Peki Narsistik kişilik bozukluğu olanlara nasıl davranılmalı? Bu, söz konusu kişiyle olan ilişkinize bağlıdır. Bu sıradan bir tanıdığınız ise, kısa bir süre için onunla başa çıkmak mümkün olabilir, hatta ondan tamamen uzaklaşmak da bir yol olabilir. Ancak, bu sorunu yaşayan kişi ailenizin bir üyesiyse (evlilik, ebeveynler gibi) ve bu ilişkiyi feda etmeye hazır değilseniz, davranışınızı bu kişinin davranışına göre değiştirmeniz ve özverili olmanız gerekir.

Narsistik kisilik bozuklugu olan bir kişinin nasıl ele alınacağı konusunda birçok tartışma mevcut. Öncelikle, doğru ya da iyi bir şey yaptıklarında onları övmekten çekinmeyin. Bunun dışında, kibirli veya kaba davrandıklarında bunu ona belirtmekten çekinmeyin. Gerektiği takdirde güzel bir dille kişiyi uzman bir doktora gitmeye ikna edin.

(Yazılanlar tamamen yazarın görüşlerini temsil eder, içerik kesinlikle bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir. Bahsettiğimiz belirtilere sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bizzat doktorunuza danışın.)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap