Narkolepsi: Nedir, Tedavisi ve Belirtileri

Aralık 22, 2020

Narkolepsi Hastalığı Nedir?

Narkolepsi, aşırı uykululuk, uyku felci, halüsinasyonlar ve bazı durumlarda katapleksi epizodları (genellikle kahkaha gibi güçlü bir duygu tarafından tetiklenen kısmi veya tamamen kas kontrolü kaybı) ile karakterize bir uyku bozukluğu demektir. Narkolepsi erkeklerde ve kadınlarda eşit olarak görülür ve yaklaşık 2.000 kişiden 1’ini etkilediği düşünülmektedir. Semptomlar çocuklukta veya ergenlikte ortaya çıkar, ancak birçok kişi doğru bir tanı konmadan önce yıllarca narkolepsi semptomlarına sahiptir.

Narkolepsili kişiler gün içinde kendilerini çok uykulu hissederler ve normal aktiviteleri sırasında istemsiz olarak uykuya dalabilirler. Narkolepside, uyanıklık ile uykuda olma arasındaki normal sınır bulanıktır, bu nedenle kişi uyanıkken uyku özellikleri ortaya çıkabilir. Örneğin, katapleksi, uyanma saatlerinde meydana gelen REM uykusunun kas felcidir. Çenenin gevşemesine veya kolların, bacakların veya gövdenin zayıflamasına yol açan ani kas tonusu kaybına neden olur. Narkolepsi hastaları, uykuya dalarken veya uyanırken rüya gibi halüsinasyonlar ve felçlerin yanı sıra bozulmuş gece uykusu ve canlı kabuslar yaşayabilir.

Narkolepsi Türleri

Narkolepsi semptomları kişiden kişiye değişebilir, bazı vakalar diğerlerinden daha şiddetlidir. İki ana narkolepsi türü vardır:

 • Katapleksi ile Narkolepsi: Bu kişilerin kelimeleri bulandırmasına, çenesinin sarkmasına ve hareket edememesine neden olur. Katapleksi sırasında kişi uyanıktır. Saniyeler veya bir – iki dakika kadar sürebilir ve genellikle heyecan veya kahkaha gibi güçlü bir duygu tarafından tetiklenir.
 • Katapleksi olmadan Narkolepsi: Katapleksi olmadan narkolepsili bir kişi, aşırı uykululuk, uyku nöbetleri, rüya gibi halüsinasyonlar ve felç gibi tüm semptomlara sahiptir. Bu tür narkolepsi, katapleksili narkolepsiden daha az şiddetli olabilir.
Narkolepsi: Nedir, Tedavisi ve Belirtileri

Narkolepsinin Belirtilerileri Nelerdir

Narkolepsi semptomlarının ne sıklıkta ve ne yoğunlukta ortaya çıktığı değişebilir. Aşağıda yaygın narkolepsi belirtileri bulunmaktadır.

Gündüz saatlerinde belirgin uykululuk

Narkolepsili herkes, birdenbire aşırı bir uyku dürtüsü yaşadığı aşırı gündüz uykululuğuna (EDS) sahiptir. EDS, gün içinde düzgün çalışmayı zorlaştırır.

Katapleksi

Katapleksi, ani, geçici bir kas tonusu kaybıdır. Göz kapaklarının düşmesinden (kısmi katapleksi olarak adlandırılır) tüm vücut çökmesine kadar değişebilir.

Heyecan ve korku gibi gülmek ve yoğun duygular katapleksi tetikleyebilir. Ne sıklıkla meydana geldiği kişiden kişiye değişir. Günde birkaç kez veya yılda bir kez olabilir.

Bazen katapleksi hastalık seyrinde daha sonra ortaya çıkabilir veya belirli antidepresanlar gibi onu baskılayan ilaçlar alıp almadığınız bilinmeyebilir.

REM Uykusu

REM uykusu, kas tonusunda kayıp olan canlı rüyalar gördüğünüz uyku aşamasıdır. Genellikle uykuya dalmanızdan yaklaşık 90 dakika sonra başlar. REM uykusu, narkolepsili kişiler için uykuya daldıktan sonra yaklaşık 15 dakika içinde günün herhangi bir saatinde gerçekleşebilir.

Uyku Felci

Uyku felci, uykuya dalarken, uyurken veya uyanırken hareket edememe veya konuşamama durumudur. Bölümler yalnızca birkaç saniye veya dakika sürer.

Uyku felci, REM uykusu sırasında görülen felci taklit eder. Yine de göz hareketlerini veya nefes alma yeteneğini etkilemez.

Uykuya Dalarken Halüsinasyonlar

Narkolepsili kişiler uyku felci ile aynı zamanda canlı halüsinasyonlara sahip olabilir. Halüsinasyonlar genellikle uykuya dalarken veya uyanırken ortaya çıkar.

Parçalanmış Uyku

Narkolepsili kişiler gündüzleri aşırı uykulu olsalar da, geceleri uykuya dalmakta zorluk çekebilirler.

Otomatik Davranışlar

Yemek yeme veya araba kullanma gibi bir aktivite sırasında uyuduktan sonra, narkolepsili bir kişi, bilinçli olarak yaptığını fark etmeden bu aktiviteyi birkaç saniye veya dakika boyunca yapmaya devam edebilir.

Narkolepsi, aşağıdakiler gibi diğer uyku durumlarıyla da ilişkilendirilebilir:

 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Uykusuzluk hastalığı

Narkolepsi ve Beyin

Narkolepsi, beyindeki uyanık kalmamıza yardımcı olan sistemleri etkiler. Normalde uyarı sinyalleri, beynin birçok temel işlevinden sorumlu olan beyin sapından gelir. Bu sinyaller beynin geri kalanına yayılır ve beyni uyandırır. Tam da bu sırada, hipotalamus adı verilen yakın bir bölgede bulunan bir hücre kümesi, kimyasal hipokretini üretir. Hipokretin, beyin sapından gelen uyarı sinyallerinin eylemini aktive eder ve sürdürülmesini sağlar.

Narkolepsili bir kişide, hipotalamusun bu özel bölgesindeki hücreler ölmüştür. Nispeten küçük bir hücre kümesi olmasına rağmen, uyanma ve uyku üzerindeki etkisi dramatiktir. Hipokretin olmadan, bir kişinin uzun süre uyanık kalması zordur ve uyanma ile uyku arasında örtüşme yaşarlar (uykuya dalarken veya uyanırken canlı halüsinasyonlar ve felç gibi).

Hipokretin kaybı, beyindeki dopamin, serotonin ve norepinefrin gibi diğer önemli kimyasalların etkisini de etkiler. Bu nedenle antidepresanlar (bu nörotransmiterler üzerinde etkili olan) bazen narkolepsi için reçete edilir.

Bilim insanları, kimyasalın varlığını taklit etmenin bir yolu olarak, hipokretin reseptörlerini hedeflemenin ve uyarmanın yolları üzerinde çalışıyorlar. Ayrıca hipokretin hücrelerinin ilk etapta nasıl kaybolduğunu (otoimmün yanıt) anlamaya çalışıyorlar, böylece sürecin ilk aşamasını hedef alabilirler ve narkolepsi semptomlarının gelişimini durdurabilirler.

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Narkolepsi Nedenleri

Katapleksili narkolepsi, beyindeki kimyasal hipokretin eksikliğinden kaynaklanır. Hipokretin, uyanıklığı ve REM uykusunu düzenlemek için önemli bir kimyasaldır. Katapleksi olmayan narkolepsi aynı semptomların çoğunu içerir, ancak nedeni bilinmemektedir. Hipotalamus ve beyin sapı yaralanmaları, tümörler ve felç olası nedenler arasında gösteriliyor.

Narkolepsinin şu anki bilinen nedeni, altta yatan bir genetik yatkınlıkla başladığıdır; bir kişi, onları narkolepsi geliştirme açısından daha büyük risk altına sokan belirli genlerle doğar. Çocukluk veya gençlik yıllarında meydana gelen, güçlü enfeksiyonlar gibi olaylar narkolepsi başlangıcını tetikleyebilir. Bağışıklık sisteminin basitçe enfeksiyona saldırması yerine kafası karışır ve beyindeki hipokretin üreten özel hücrelere saldırır. Hipokretin üreten hücrelerin kaybı, narkolepsi semptomlarına yol açar. Bu hücrelerin kaybından bağışıklık sisteminin sorumlu olduğuna inanıldığından, narkolepsi bir otoimmün hastalık olarak kabul edilir. Narkolepsi ile bağlantılı tetikleyici olaylardan biri, H1N1 influenza virüsünün enfeksiyonudur.

Beyindeki hipokretin kaybı, kişinin uyanık kalmasını zorlaştırır. Ayrıca REM uykusunun normal olmayan anlarda gerçekleşmesine izin verir. Narkolepsili bir kişi, uyanık halden, derin uykudan ve nihayetinde REM uykusu sırasından oluşan normal yol yerine, doğrudan uyanık durumundan REM uykusuna geçebilir.

Uyku Döngüleri, REM Uykusu ve Narkolepsi

Normal uyku döngüleri sırasında, NREM uykusu aşaması ile başlarız ve daha sonra REM uykusuna geçeriz. REM uykusuna girdiğimizde, rüya görme olasılığımız daha yüksektir, vücuttaki çoğu kas felç olur ve gözlerimiz göz kapaklarının arkasında ileri geri hareket eder.

Narkolepsili bir kişi için, REM uykusunun yönleri uyanık olmakla örtüşür. Bu nedenle, kişi uyanıkken gün içinde güçlü bir duygu katapleksi ve REM felcini tetikleyerek kataplekside görülen kas kontrolünün kaybına neden olabilir. Bu aynı zamanda narkolepsili bir kişinin uykuya dalarken veya uyanırken canlı rüya benzeri halüsinasyonlar ve felç yaşamasına neden olan şeydir.

Narkolepsi Tedavisi

Şu anda narkolepsi tedavisi yoktur, ancak ilaçlar, bitkisel tedaviler ve davranışsal tedaviler insanlar için semptomları iyileştirebilir, böylece normal, üretken yaşamlar sürdürebilirler.

Yaşam kalitenizi büyük ölçüde iyileştirmek için, aşağıdaki gibi başa çıkma stratejileri uygulamayı düşünün:

Narkolepsi tedavisi için aşağıdaki başa çıkma stratejilerini uygulayabilirsiniz:

 • Uygunsa arkadaşlarınıza, ailenize ve iş arkadaşlarınıza narkolepsiyi açıklayın. Hastalığın ve semptomların açık ve doğru bir tanımını kullanın. Onları eğitmek, onların empatilerini ve size olan desteğini artıracaktır.
 • Sosyal sorumluluklar ve planlar konusunda esnek olun, ne zaman ara vermeniz gerektiğini bilin ve kendinize bakabilmek için planları değiştirmeye razı olun.
 • Gün içinde kısa şekerlemeler yapın.
 • Yoğun uyku hali ve katapleksi için tetikleyicilerinizi tanıyın.
 • İlaçların semptomlarınızı nasıl etkilediğine, bu ilaçları ne zaman aldığınıza ve bunun sizin için nasıl çalıştığına dikkat edin.
 • Ne tür yiyeceklerin ve düzenli egzersizlerin sizi daha uyanık hissettirdiğini not edin.
 • Narkolepsili insanlar için bir destek grubu bulun. Narkolepsi izole edici olabilir. Başkalarından tecrübelerini öğrenmek çok faydalıdır ve bağ hissetmenizi sağlar

Narkolepsi tedavisi için hastanelerdeki nöroloji bölümüne gidilmedi. Anlatılan tedavi yöntemlerini doktorunuza sormadan kendi başınıza uygulamayın.

Okulda Narkolepsiyi Yönetmek

Narkolepsi genellikle çocukluk ve gençlik yıllarında başlar, bu nedenle öğrenme ortamında semptomları yönetmenin yollarını bulmak önemlidir. Narkolepsili öğrenciler, doğru destekle öğrenebilir ve başarılı olabilirler.

Narkolepsinin semptomlarını ilk başta uyku yoksunluğu gibi diğer sorunlardan ayırmak zor olabilir (özellikle gençlerde).  Sınıfta uykuya dalma, düşük notlar veya ödev ve diğer sorumlulukları tamamlayamama gibi davranışlar erken ipuçları olabilir. Öğrenciye narkolepsi teşhisi konulursa, ebeveynler ve öğretmenler için okulda öğrenciyi nasıl destekleyeceklerini tartışmak önemlidir.  

Çocuklar, kendilerini en iyi hissetmelerine neyin yardımcı olduğu konusunda öz farkındalık geliştirebilirler, örneğin hemşire ofisinde kestirmek, kalkıp sınıfta dolaşmak, egzersiz yapmak, sandalye yerine yoga topunda oturmak, sakız çiğnemek, pencerenin yanında oturmak.

İşyerinde Narkolepsiyi Yönetmek

Uygunsa, iş arkadaşlarınıza, amirinize veya insan kaynakları departmanına teşhisinizden bahsetmek iyi bir fikir olabilir. Onlara narkolepsinin ne olduğuna ve semptomların neye benzediğine dair kısa ve net bir tanım verin. Semptomların ortaya çıkabileceği olası senaryoları tanımlayın (örneğin, gülerken yaşanan katapleksi olayı) ve semptomları yönetmenize ve işyerinde verimliliği artırmanıza yardımcı olduğuna inandığınız somut planlarlı paylaşın.

Son Sözler

Narkolepsi ile yaşamak zor olabilir. Aşırı uykululuk dönemleri yaşamak stresli olabilir ve kendinize veya başkalarına zarar vermeniz de ihtimal dahilindedir.

Ancak durumu başarıyla yönetebilirsiniz. Doğru teşhisi alarak, sizin için en iyi tedaviyi bulmak için doktorunuzla birlikte çalışarak ve yukarıdaki ipuçlarını takip ederek sağlıklı bir yaşam sürmeye devam edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Kronik Akciğer Hastalıkları Nelerdir? Çeşitleri ve Belirtileri

Kronik Akciğer Hastalıklarının Türleri, İsimleri Kronik akciğer hastalıkları üzerine bir düşü…

Yatakta Çalışmanın Berbat Bir Fikir Olmasının 4 Nedeni

Rahat bir ortamda çalışmanın cazibesine (özellikle kabarık yastıklar ve yumuşak çarşaflarla çevr…

Kıl Kurdu Nedir ve Nasıl Düşürülür? İlacı, Belirtileri ve Tedavisi

Kıl kurdu enfeksiyonu, insanlarda görülen en yaygın bağırsak kurdu enfeksiyonlarından biri demek…

Aftöz Stomatit Nedir: Tedavisi, Belirtileri ve Nedenleri

Aft olarak da bilinen Stomatit, ağzın içindeki bir yara veya iltihaptır. Yara yanaklarda, d…

Sürekli Esnemek: Neden Olur ve Neden Bulaşıcıdır

Çok esnemek, düzenli (veya düzensiz) şekilde hepimizin zaman zaman yaptığı bir şey, sürekli ve g…

Hanta Virüsü: Nedir, Belirtileri, Tedavisi ve Korunma

New Mexico’da 9 yaşındaki bir çocuğun yakın zamanda ölmesi, hanta virüsü (Hantavirus) hakkında e…

Çürük Diş ve Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Uygulanacak Çözümler!

Diş ağrınız varsa, rahatsızlığınızın kökeninin ne olduğunu anlamak ilk yapmanız gereken şeydir. …

Beta Karotenin Faydaları Nelerdir? Karoten İçeren Besinler

Beta Karoten Nedir ve Ne İşe Yarar? Beta karoten, kırmızı, turuncu ve sarı sebzelere canlı re…

Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı) Nedir? Testi ve Tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) hastalığı, sizi tekrarlayan davranışlar (kompulsiyonlar) yapmay…

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Anksiyete hakkında çeşitli yorumlar yapılır ancak kısaca, vücudunuzun strese karşı verdiği do…

Copy link
Powered by Social Snap