1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Mutasyonun En Güzel Hali: Heterokromi (Heterochromia) Nedir?

Mutasyonun En Güzel Hali: Heterokromi (Heterochromia) Nedir?

Heterochromia

Hiç Van kedilerine özenip “Onlar gibi gözlerim olsaydı keşke” dediniz mi? Bazı insanların istemediği kesin, çünkü zaten benzer gözlere sahipler. Heterokromi, gözlerde, deride ve saçlarda ortaya çıkan renk farklılığına denir. Bazı bireylerin kromozomlarından birinde meydana gelen bir mutasyon, vücut uzuvlarına renk veren “melanin” pigmentinin bazı uzuvlara daha az; bazı uzuvlara ise daha fazla dağılmasına sebep olur. 

Heterokromi İridum Mutasyonu

Heterokromi irium (Heterochromia Iridium), aslen hoş bir mutasyon diyebiliriz. Çoğunlukla genetik sebeplerle ortaya çıkar ancak herhangi bir rahatsızlık olarak görülmez. Çünkü zararsız bir durumdur. 

Nadir de olsa sonradan ortaya çıkabilir, bu ise anormaldir ve bir doktora görünmek gerekir. Sebebi doğum sırasında veya sonrasında yaşanan bazı travmalar olabileceği gibi glokoma (gözdeki basıncın artması ile oluşan hastalık) tedavisinde kullanılan ilaçlar da olabilir.

Bu mutasyon birçok hayvanda da meydana gelebilir, hatta daha çok Van kedilerinden bilinir ve onları eşsiz yapan da şüphesiz bu özellikleridir. Heterokrominin bazı çeşitleri de bulunur;

  • Tam Heterokromi: İki gözün tamamen birbirinden farklı renklerde olması durumu. Van kedileri buna örnektir. 
  • Parçalı Heterokromi: “Lekeli göz” olarak da bilinen, gözün yalnızca bir kısmında farklı renk bulunması durumu. 
  • Merkezi Heterokromi: Daha çok “kedi gözü” olarak nitelendirilen, göz irisinin ortasının diğer kısımlardan farklı renkte olması. 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap