Mise en Place: Mutfakta ve Hayatta Nasıl Daha Verimli Olabilirsiniz?

Mayıs 21, 2021
Mise en Place: Mutfakta ve Hayatta Nasıl Daha Verimli Olabilirsiniz?

Mise en Place (miz-an-plas olarak okunur), “yerine koymak” anlamına gelen ve bir görev üzerinde çalışmaya başlamadan önce plan yapmanız ve hazırlanmanız gerektiğini ifade eden Fransız yemek terimi demektir.

Bu basit konsept, hem şefler hem de amatör aşçılar tarafından kullanılan en etkili araçlardan biridir, bu nedenle mutfak okullarında ve lüks restoran mutfaklarında gerekli bir beceridir. 

Dahası, çok etkili olduğu için, programlama veya ders çalışma gibi yemek pişirmenin yanı sıra diğer görevlerde uygulandığında da faydalı bir verimlilik ilkesi olarak hizmet edebilir. Bu nedenle, bu makalede mise en place hakkında daha fazla bilgi edinecek ve bunu mutfakta ve hayatınızın diğer alanlarında nasıl uygulayabileceğinizi göreceksiniz, böylece iş akışınızı iyileştirebilir ve daha verimli olabilirsiniz.

Mise en Place Örnekleri

Mise en Place’ın en temel örneği, evde yemek pişiriyorsanız, pişirmeye başlamadan önce planladığınız tarifi gözden geçirmeniz ve gerekli tüm malzemelerin ve aletlerin bulunduğundan, aynı zamanda da kullanmak içi hazır olduğundan emin olmaktır.

Profesyonel bir restoran mutfağında, mise en place genellikle birkaç önemli farklılıkla benzer şekilde uygulanır. Örneğin, bir restoran mutfağında evde yaptığınız gibi hazırlanacaksınız, ancak bu muhtemelen daha kapsamlı olacak ve yeterli malzeme stoklama gibi şeyleri içerecektir.

Çalışma gibi diğer bağlamlar söz konusu olduğunda, mise en place, ihtiyacınız olan tüm materyali (örneğin ders kitabınız) ve ilgili araçlara (örneğin fosforlu kalemler, defter, su ve atıştırmalık), çalışmaya başlamak için oturmadan önce hazırlamaktır.

Mise en Place ve Faydaları 

Mutfakta ve yaşamda Mise en Place uygulamasını uygulamanın birçok faydası vardır.

İlk olarak, mise en place, işinizi önceden planlamanıza izin verir. Buna göre, çalışmaya başlamadan önce ihtiyacınız olan değişiklikleri yapabileceksiniz. Örneğin, belirli bir tarif için temel malzemeleri bulamıyorsanız, bunu hesaba katacak ve muhtemelen farklı bir tarif seçeceksiniz. Muhtemelen bunu pişirmeye başladıktan sonra yapmak daha zor olacaktır.

Ek olarak, Mise en Place, iş sürecinizi düzene koymanıza olanak tanır. Özellikle, işiniz için ihtiyaç duyacağınız her şeyin hazırlandığından, organize edildiğinden ve stratejik olarak yerleştirildiğinden emin olarak, elinizdeki ana görev üzerinde çalışırken, ister yemek pişirmek ister ders çalışmak, odaklanabilmenizi sağlarsınız.

Bu, özellikle yüksek konsantrasyon gerektiren, küçük bir dikkat dağılmasının bile iş akışınızda önemli bir kesintiye neden olabileceği görevlerde çalışırken önemlidir. Örneğin, bir programlama işiyle uğraşan bir kişinin kısa bir moladan sonra bile odaklanması 15 dakika sürebilir.

Kesintiler de göreve döndükten sonra hata yapma olasılığını artırır. Bu nedenle, bu potansiyel dikkat dağıtıcıları ve kesintileri mümkün olduğunca önceden en aza indirgemek önemlidir; bunu, çalışmaya başlamadan önce uygun şekilde planlayarak yapabilirsiniz.

Son olarak, Mise en Place daha fazla kontrolde hissetmenize yardımcı olacaktır. Özellikle her şeyin ihtiyaçlarınıza göre organize edildiğinden emin olarak ve iş sürecinde ortaya çıkabilecek olası sorunları en aza indirerek daha fazla kontrol sahibi olursunuz.

Mutfakta Mise en Place Nasıl Uygulanır?

Mise en Place için kendinize yeterince zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın. 

Mutfakta Mise en Place uygulamak nispeten basittir. Bunu nasıl yapacağınızı anlamak için, pişirmeye başlamadan önce aşağıdaki adımları uygulayın:

  • Önce bir tarif seçin ve hangi malzemelere ve kaplara ihtiyacınız olduğunu bulun. Bunu pişirmeye başlamadan önce yapmak, eksik parçaları almak veya bir tarifi değiştirmek için çok geç olmadan tespit etmenize ve ileriyi doğru bir şekilde planlamanıza olanak tanır.
  • Tüm malzemeleri kullanıma hazır olacak şekilde hazırlayın. Bu, her bir malzemenin, herhangi bir ek hazırlık gerektirmeden, pişirirken kullanmanız için hazır olması gerektiği anlamına gelir.
  • Kapsamlı özel hazırlık gerektiren malzemeler varsa, pişirmenin ortasında bir gecikmeyi önlemek için ana pişirme işlemine başlamadan önce bunları hazırlayın. Bu tür durumlara örnek olarak, buzdolabında soğutulması gereken hamur veya kavrulması gereken fındıklar verilebilir. Bunları önceden hazırlamak, pişirmenin ortasında uzun bekleme sürelerine takılıp kalmamanızı sağlar.
  • Pişirme sırasında bulması ve kullanması kolay olacak şekilde malzemeleri ve kapları bir arada gruplayın. Mümkünse malzemelerinizi ve gereçlerinizi kullanacağınız sıraya göre düzenlemelisiniz. Esasen, yemek pişirirken gerekli malzemeleri kullanmanızı mümkün olduğunca kolaylaştırmak istersiniz.

Pişirme sürecinde kısa bekleme süreleri olacağını biliyorsanız, önceden planlayıp bu bekleme sürelerini tarifin sonraki adımına hazırlamak için kullanmaya karar verebileceğinizi unutmayın.

Üstelik şu anda yapılması gereken bir şey yoksa bu bekleme sürelerini tüm temizliği sona bırakmak yerine çalışma alanınızı ve kullanılmış eşyaları temizlemek için kullanabilirsiniz. Bu, sürece dahil olmanıza yardımcı olacak ve pişirmeyi bitirdiğinizde yapmanız gereken temizlik miktarını azaltacaktır.

Son olarak, Mise en Place’ı doğru şekilde uygulamak için kendinize yeterince zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın. Acele etmek çoğu zaman daha fazla hataya yol açar ve muhtemelen pişirme sürecini daha az başarılı ve daha az zevkli hale getirir.

Tersine, kendinize yeterince zaman tanıyarak ve bu adımları izleyerek Mise en Place’ı doğru bir şekilde uygulamak, yemek pişirmeyi aynı anda birden fazla şeyle uğraşmak için gelişigüzel bir girişimden organize, eğlenceli ve daha başarılı bir sürece dönüştürebilir.

Günlük Hayatta Mise en Place Nasıl Uygulanır?

Mise en Place en çok pişirme süreciyle ilişkilendirilse de, üretkenliğinizi artıracağınız görevler söz konusu olduğunda iş akışınızı geliştirmek için bunu yol gösterici bir ilke olarak kullanabilirsiniz.

Bu durumlarda bazı yüzeysel farklılıklar vardır: ana malzemeleriniz yemek değildir, aletleriniz pişirme gereçleri değildir ve çalışma ortamınız bir mutfak değildir. Ancak, bu tekniğin arkasındaki fikir aynı kalır: önceden yapılan daha iyi planlama, hazırlık ve organizasyon, daha sonraki iş sürecini kolaylaştırır.

Bu nedenle, başlamadan önce aşağıdakileri yaparak çeşitli görevler söz konusu olduğunda Mise en Place’dan yararlanabilirsiniz:

  • Üzerinde çalışmayı planladığınız görevleri net bir şekilde özetleyin ve her birini tamamlamak için neye ihtiyacınız olacağını belirleyin.
  • Her görevi tamamlamak için ihtiyacınız olan gerekli malzeme ve araçlara sahip olduğunuzdan emin olun.
  • Malzemenizi ve araçlarınızı iş akışınızı kesintiye uğratmadan geri alınabilecek şekilde düzenleyin ve genel olarak çalışma ortamınızı düzenleyin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Kişisel Gelişim

Peter İlkesi Teorisi Nedir? Şirket Yönetiminde Etkileri

Sık sık Parkinson Kanunu ile birlikte anılan Peter İlkesi, şirketler arasında oldukça yaygındır …

Kendi Kendine Konuşmak Neyin Belirtisidir?

İnsanların birçoğu kendi kendime konuşuyorum diye şikayetlenir ancak bunu kimseye söyleyemez. Pe…

Psikanalitik Kuram ve Psikanaliz: Nedir, Dönüm Noktaları ve Giriş

Psikanaliz, kökeni Sigmund Freud’un çalışmalarına ve teorilerine dayanan bir dizi psikolojik teo…

8 Adımda Öğrenciler İçin En Kolay Para Biriktirme Yolları

Kolay olarak görülen para biriktirmenin en zor yanı, başlamaktır. Paradan nasıl tasarruf edilece…

Parkinson Kanunu İle Zaman Yönetimi Nedir?

Parkinson Kanunu Nedir? Parkinson Kanunu; kısaca tamamlanması gereken bir işin, belirlenen za…

Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSAÖ): Nedir, Puanlama ve Değerlendirme

Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği veya diğer adıyla Liebowitz Sosyal Ağ Ölçeği (LSAÖ), sosyal kaygın…

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Maddeler Halinde

Kitap okuma alışkanlığı bazı insanlar için çile olurken bazıları içinse resmen doğuştan gelen bi…

Pozitif Psikoloji: Uygulamaları, Kavramları ve Kitap Önerileri

Pozitif psikoloji, ortaya çıkan en yeni psikoloji dallarından biridir. Bu öz…

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı

Kişisel gelişim için neler yapılmalı konusu, kişisel olarak kendilerini geliştirmek isteyen kişi…

Araştırma: Kaygınızı Azaltmanıza Yardımcı Olacak 10 Şarkı

Bazı müzikleri / şarkıları dinlerken ruh halinizin değiştiğini; üzüldüğünüzü, öfkelendiğinizi ya…

Copy link
Powered by Social Snap