1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Mikrodalganın Mucidi Percy Spencer Kimdir?

Mikrodalganın Mucidi Percy Spencer Kimdir?

Percy Spencer Kimdir Mikrodalganın Mucidi

Percy Lebaron Spencer, daha çok mikrodalganın mucidi olarak bilinen Amerikalı bir bilim insanı ve mucittir. Spencer, 1894’te Howland, Maine’de doğdu. Babası, o henüz yürümeye bile başlamamışken vefat etti ve kısa süre sonra annesi tarafından terk edildi. Hayatına oldukça trajik bir başlangıç yapan Spencer, yoksulluktan muzdarip amcası ve teyzesi tarafından büyütüldü, ancak amcasının geliri, kendi ailesine zar zor yetiyordu.

Percy Spencer, oldukça meraklı bir çocuktu ve bir keresinde evinin önünde bozulan tomruk kamyonunu keşfederek nasıl çalıştığını anlamak için günlerce düşündü. Henüz 7 yaşındayken amcasını da kaybetti ve bu onu çok erken yaşta ailenin reisi yaptı. Okuldan ayrıldıktan kısa bir süre sonra geçimini sağlamak ve hem kendisine hem de teyzesine destek olmak için çeşitli işlerde çalışmaya başladı.

Percy Spencer’in Erken Yaşlarda Çalışma Hayatı

12 ile 16 yaşları arasında bir makara fabrikasında çalıştı. Devamında bir kağıt fabrikasında elektrik alanında uzman eleman arandığını öğrendi ve buraya yöneldi. Bu, yaşadığı ücra kasabada oldukça yeni bir iş koluydu, bu yüzden bu konuda elinden geldiğince çok şey öğrendi ve tesisin kablo bağlantıları üzerinde çalışabileceğini belirterek başvurusunu yaptı. Spencer, resmi bir eğitim veya teknik öğreti almamış olmasına rağmen bu iş için seçilen üç kişiden biriydi, oldukça yetenekliydi. 18 yaşında ABD Donanmasına katıldı, kablosuz ve radyo teknolojisi hakkında bildiklerini burada edindi.

Tüm bunların dışında Percy Spencer trigonometri, matematik, kimya, fizik ve metalurji gibi bir dizi alanda çalışmalar yaptı ve hepsinde kapsamlı bilgiler edindi.

Kendisi aynı zamanda radar tüpü tasarımında da uzmandı ve Raytheon adlı bir şirkette güç tüpü bölümünün şefi olarak çalıştı. Uzmanlığı, şirketin ABD hükümeti ile ikinci dünya savaşında paha biçilmez olan radar ekipmanlarında kullanılmak üzere, magnetron üretmek için yüksek bedeller kazanacağı bir sözleşme imzaladı. Bu alanda kendini çok geliştirmişti ve uzun yıllar hizmetini burada sürdürdü.

Kısaca Mikrodalgayı Keşfi

Percy Spencer

Mikrodalgada bir şeyler pişirmeyi keşfetmesi ise tamamen tesadüftü. Fabrikada çalışırken bir gün, cebindeki şekerin aniden eridiğini fark ettiğinde mikrodalga ışınları yayan aktif bir radar bölgesindeydi. Her zaman aktif olan merak duygusu bir anda zirveye çıktı ve açılmamış mısır taneleri gibi farklı yiyecek türlerini test ederek, bununla ilgili daha fazla deney yapmaya karar verdi. İşe yarıyordu, her ne ile deneme yaptıysa hepsi rahatlıkla pişiyordu. Mikrodalgaların gücünü kendisiyle birlikte öğrenen arkadaşlarının aksine, Spencer bu konuda daha fazla şey öğrenmeye oldukça hevesliydi.

Percy Spencer, daha fazla araştırmalar ve çeşitli deneyler yaptıktan sonra, 1945’te bir patent başvurusunda bulundu ve başarılı bir şekilde patentin sahibi oldu. 1947’de, ticari olarak inşa edilmiş, yüksekliği 1,5 ila 2 metre arasında olan ve yaklaşık 340 kilogram ağırlığındaki ilk mikrodalgayı üretti. Maliyeti 2000 ila 3000 $ arasındaydı ve başlangıçta restoranlarda, demiryollarında ve evlerde kullanım için çok büyük ve pahalı oldukları için gemilerde kullanılmıştı. Ayrıca bazı eksiklikleri de vardı; örneğin bu cihazın içinde etler düzgün pişmiyordu. Tasarım üzerinde yapılan çeşitli araştırma ve modifikasyondan sonra, ev kullanımına uygun olan ilk mikrodalga 1967’de geliştirildi. 495 dolara mal oluyordu ve bir mutfak tezgahına sığabilecek boyuttaydı.

İlgili Makale
Yiyecekleri Soğutmak İçin Neden “Ters” Mikrodalga Yok?

Spencer, sonunda yönetim kurulunun kıdemli üyesi olduğu Raytheon’da alınan patentler de dahil olmak üzere yaşamı boyunca 300’den fazla patente sahipti. Önemli ödülleri arasında Üstün Kamu Hizmeti Ödülü, ABD Radyo Mühendisleri Enstitüsü üyeliği, Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi Bursu ve Massachusetts Üniversitesi’nden fahri Bilim Doktora ödülü bulunuyordu. 1970 yılında 77 yaşında öldü.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap