Meme Kanseri Belirtileri Nasıl Anlaşılır? ve Tedavisi

Ocak 7, 2022
Meme Kanseri Belirtileri Nasıl Anlaşılır? ve Tedavisi

Meme kanseri Belirtileri Nelerdir ? Tedavisi nasıl yapılır? Meme kanseri nasıl oluşur ve anlaşır gibi sorular ve daha fazlasını öğrenmek için içeriğimizi inceleyin. Sürekli sorulan meme kanseri evreleri, nedenleri ve meme kanseri ameliyatı hangi bölüm doktoru bakar gibi risk faktörleri, meme kanseri taraması ve farkındalıkları hakkında bilgiler.

Meme kanseri konusu günümüzün en çok dikkat edilmesi gereken durumların başında gelir. Nadiren erkeklerde de görülebilen, ancak genelde kadınlarda daha fazla görülen bu rahatsızlık açısından en kritik önlem; düzenli meme muayenesi ve kontroldür. Gerektiğinde erken tanı konulması, bu rahatsızlığın oluşmadan önleminin alınması ya da başlangıçta anlaşılması açısından önemlidir.

Meme kanseri, meme dokusunun oluşturmakta olan hücrelerden birisinin değişime uğrayarak kontrolsüz şekilde çoğalması sebebiyle oluşan tümör durmakta bu rahatsızlığın son yıllarda görülme sıklığının artması nedeniyle; pek çok kadının düzenli kontrole özen göstermesi ve bu rahatsızlığın önüne geçmesi mümkündür.

Bu rahatsızlıktan korunmanın temel unsurlarının başından alkol ve sigara gibi maddelerden uzak durmak, düzenli spor ve sağlıklı beslenme, ideal kiloyu koruma, anneler için ilk 6 ay bebeği emzirme, çok geç bir zamanda anne olmama ve hormon ilaçlarının kullanımında dikkatli olma gibi içerikler gelir.

Meme Kanseri
Meme Kanseri

Meme Kanseri Risk Faktörleri

Meme kanseri risk faktörleri bu alanda merak edilen içeriklerden bir diğeridir. Risk faktörlerinden birisi daha çok kadınlarda görüldüğü için; kadın olmaktır. Aynı zamanda 50 ve 70 yaşları arasında yani yaş ilerledikçe risk unsuru artış göstermektedir. Yine menopoz sonrası dönemde olmak da bir başka risk faktörüdür. Ailesinde baba ya da anne tarafından bu rahatsızlığı geçiren akrabaların olması yine riski yükselten içeriklerden birisidir; özellikle akrabalık derecesinin yakınlığına ve rahatsızlığa sahip olan kişi sayısına göre risk artar.

Daha önce aynı rahatsızlığa yakalanmış olmak ve adet döneminin yaşının erken olması diğer risk faktörlerindendir. Yine menopoz yaşını normalden geç olması ve hiç doğum yapmamış olmak da riski arttırır. Aynı zamanda ilk doğumunu 30 yaşından sonra gerçekleştirenler ve doğum yapmış olan ancak bebeğini emzirmemiş olanlar için de belli bir risk bulunmaktadır.

Uzun süre boyunca hormon tedavisi alanlar ve modern şehir yaşamı olarak tabir edilen stresli bir hayatı sürdürenler için de risk artar. Sigara gibi alışkanlıkları olanlar ve normalden fazla kilosu bulunan kadınlarda da benzer bir durumu vardır. Fiziksel aktivitenin az olması bu rahatsızlığın risk etkenlerinden birisidir.

Meme Kanseri Türleri

Meme kanseri türleri temelde iki gruba ayrılmaktadır. Yayılma göstermeyen ve yayılma potansiyeli olan iki gruptan oluşmaktadır. Yayılma göstermeyen gruptan yine kendi içerisinde iki ayrı grup olarak değerlendirilir. Bu rahatsızlıktan tek bir bölgede bulunması durumunda genellikle etrafımda yeterli temiz dokunun bırakılması ile işlem yapılmaktadır. Geri kalan bölgeye radyoterapi uygulanmaktadır. Eğer yaygın şekilde görülüyorsa bütün meme dokusunun çıkarılması gerekebilir. Ancak bu durumda yüzde yüze yakın ve tam iyileşme görünmesi mümkün olmaktadır.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri belirtileri bu alanda merak edilen ve dikkat edilmesi gereken bir başka özelliktir. Özellikle memede el yoluyla hissedilmekte olan kitle ya da sertlik görülmesi durumunda kesinlikle uzman kontrolüne gitmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra iki meme arasında son dönemlerde ortaya çıkmakta olan asimetri ve meme cildi ya da başında içe doğru çekinti olması durumunda da doktora başvurmak gerekir.

Meme Kanseri
Meme Kanseri

Kızarıklık egzama, kabuklanma, çatlama ve yara gibi durumlarda; aynı zamanda meme üzerinde portakal kabuğuna benzer görünümde ve meme başında yön ya da şekil değişikliğinden dikkatli olmak gerekmektedir. Memede normalin dışında boyut artışı veya şişlik görülmesi aynı zamanda adet sürecinde memede olabilen den değişik ağrı oluşması durumunda da kontrol önerilmektedir.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak meme başından akıntı gelmesi durumunda özellikle kırmızı ya da pembe renkte bir akıntı oluşması durumunda uzmana başvurmak gerekir. Yine koltuk altı bölgesindeki sertlik, şişlik ya da sertlik oluşması da risk unsurları arasında yer alır.

Ancak bu belirtiler özellikle uzun bir süre geçmesinin ardından örnek olarak 1 cm’ye ulaştığında kadınlar tarafından el yöntemiyle fark edildiği için; bu aşamaya gelmeden önce genel kontrollerde fark edilmesi çok önemlidir.

Meme Kanseri Tanı

Meme kanseri tanı ile ilgili pek çok ayrıntı söz konusu olmaktadır. Öncelikle doktor tarafından kişinin ve ailenin tıbbi öyküsü dinlenir ve fiziksel muayene gerçekleştirilir. Ardından meme ultrasonu ya da mamografi önerilir ve bu görüntüleme yöntemleriyle inceleme yapılır.

Gerekli olursa duktoskopi yani eme ucunda yer alan kanalın ağzından incecik bir fiberoptik sistemine girilmesi ve süt kanallarının incelenmesi işlemi ya da duktografi yani meme ucundan kontrast madde verilmesi yoluyla görüntüleme uygulanması; bunlara ek olarak mr gibi farklı tetkikler istenebilir. Meme kanseri konusunda erken teşhis yapılan taramalar oldukça önemlidir. Peki bu alanda yapılması gereken uygulamalar nelerdir ve bu rahatsızlıktan nasıl korunulabilir?

Hemofili Hastalığı: belirtileri ve tedavisi adlı içeriğimizde dikkatinizi çekebilir.

Meme Kanseri
Meme Kanseri

Alınacak Tedbirler

Meme kanseri rahatsızlığından korunmak amacıyla alınacak tedbirler; çok önemlidir. Bu alanlarda en kritik özelliklerden birisi kendi kendini muayene yöntemidir. Bu rahatsızlığın yaklaşık yüzde yetmişinde kişiler kendi incelemeleri ve muayeneleriyle tespit yapmaktadır.

Dolayısıyla Bu işlem çok önemlidir. 20 yaşından itibaren kadınların ayda 1 defa adet dönemi sonrasında mümkünse ayna karşısında memelerini kontrol etmesi ve meme ile koltuk altını yoklaması gerekmektedir. Herhangi bir şüpheli bir durum karşısında vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gitmek hayati önem taşımaktadır.

Meme kontrolünde kişinin kendi kendine yapması için öncelikle ayna karşısına geçmesi ve ellerini beline koyarak memelerini simetrik bir durumda olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. görünür bir Kitlenin var olup olmadığı kontrol edildikten sonra meme derisi üzerinde herhangi bir renk değişikliği ya da çöküntü gibi durumlar olup olmadığına bakılır.

Aynı şekilde eller yukarı kaldırılarak da bu incelemeler tekrarlanır. Ardından yatarak muayene edilmesi gerekir. Muayene kısmında önce sağ memeden başlanır ve memenin dokusu üzerine hafif şekilde bastırmak suretiyle ve 3 parmak kullanarak yavaşça dairesel hareketler uygulanır. Bu şekilde meme dokusu üzerinde herhangi bir değişiklik ya da kitle olup olmadığı incelenir.

 Doktor Kontrolü

Kişilerin yukarıda sözü edilen rahatsızlıkları yaşamadığı zaman dahi yani hiçbir şikayet olmaması durumunda da her kadının 20 ve 40 yaşlar arası 3 yılda bir defa olmak üzere ve 40 yaşından sonra yılda bir defa klinik muayene yaptırılması tavsiye edilmektedir. Bu durum için genel cerraha muayene olunmazsa ve çeşitli görüntüleme yöntemleri ile kontrol kolaylıkla sağlanmaktadır. Teknolojik gelişmelere paralel olarak meme ultrasonu ve mamografi gibi pek çok işlem kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Metamfetamin: Bilmeniz Gerekenler Nedir, Etkileri ve Zararları

Breakin Bad dizisinin yıldızı olan metamfetaminin etkisi kokainden daha uzun sürer, daha ucuzdur…

Biyolojik Ritim Nedir? Süper “Saat” İle Tanışın!

Biyolojik ritim, vücudumuzun kimyasalları veya işlevlerindeki doğal değişim döngüsüdür. Vüc…

Beta Karotenin Faydaları Nelerdir? Karoten İçeren Besinler

Beta Karoten Nedir ve Ne İşe Yarar? Beta karoten, kırmızı, turuncu ve sarı sebzelere canlı re…

Giardia İntestinalis Paraziti ve Giardiasis Hastalığı Nedir

Giardia lamblia veya Giardia İntestinalis olarak bilinen parazit, insanlarda ve hayvanlarda orta…

Uyuşturucunun Etkisi: Vücuttan Kaç Günde Çıkarlar?

Vücuttaki uyuşturucunun etkisi büyük ölçüde farklılık gösterir. Örneğin, LSD’nin …

Kışa Merhaba: Ayaklar Neden Çok Üşür? Ayak Üşümesi Hakkında Her Şey

Ayakların üşümesi ve terlemesi, ayak tabanınızdaki soğukluklar yalnızca soğuk hava veya önemli b…

Güneşten Korunmak İçin Krem Alırken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

Yaz aylarının en önemli kozmetik ürünlerinden bir tanesi güneş bakım ürünleridir. İnsan cildi il…

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır, Fiyatları ve Sonuçları

Saç ekimi en popüler saç restorasyon tedavilerinden biridir. Son zamanlarda daha fazla ilgi görm…

Çağın Hastalığı: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar bozukluk, aşırı ruh hali değişimleri ile karakterize bir psikojik rahatsızlık olarak tan…

İlaç Şirketi Johnson & Johnson’ın Covid-19 Aşı Çalışması Bilinmeyen Bir Hastalık Sebebiyle Durduruldu

ABD’li ilaç üretici şirket Johnson & Johnson, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bir çalışma…
Meme Kanseri

Copy link
Powered by Social Snap