1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Melez Hayvanlar: İşte 10 Farklı Gerçek Melez Hayvan

Melez Hayvanlar: İşte 10 Farklı Gerçek Melez Hayvan

Liger-Aslan-Kaplan-Melezi

Melez hayvanlar doğada nadiren görülmesine rağmen, farklı ancak yakından ilişkili olan bazı türler zaman zaman çiftleşirler. Sonuç biyolojik bir melez (her iki ebeveyn türün özelliklerini paylaşan) bir yavru olur. İnsan müdahalesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan diğer melezler, genellikle her iki hayvanın en iyi özelliklerini elde etmek için ortaya çıkarılır, ancak zararlı etkilere sahip olabilirler. Peki gerçek melez hayvanlar hangileridir? İşte, sizler için hazırladığımız 10 alışılmadık melez hayvan.

1. Liger (Aslan-Kaplan Melezi)

Liger (Aslan-Kaplan Melezi)

Ligerler, bir erkek aslan ve bir dişi kaplanın çiftleşmesiyle olur ve tüm yaşayan kedi ve kedigillerin en büyüğüdür. Büyük boyutları, ebeveynlerinde tam olarak ifade edilmeyen, ancak iki farklı tür çiftleştiğinde kontrolsüz bırakılan damgalanmış genlerin bir sonucu olabilir. Bazı dişi ligerler 3,5 metrelik bir uzunluğa kadar büyüyebilir ve 315 kilogramdan daha ağır olabilir. Doğadaki aslanlar ve kaplanlar farklı habitatlarda yaşadıkları için ligerler doğal olarak oluşmazlar.

2. Zebroidler (Zebra-At Melezi)

Zebroidler (Zebra-At Melezi)

Bir zebroid, bir zebra ile herhangi bir at veya bir eşek arasındaki melezlemenin yavrularıdır. Zebroidler, her iki türden de en iyi sonuçları almak için yetiştirilir. Zebralar hastalıklara, atlara göre daha az duyarlıdır, bunun dışında evcilleştirilmiş atların eğitilmesi daha kolaydır. Aynı zamanda, kökten olarak farklı sayıda kromozoma sahip türlerden üretilen melezlerin ilginç bir örneğidir. Örneğin, atların 64 kromozomu vardır ve zebralar (türe bağlı olarak) 32 ile 46 arasında kromozoma sahip olurlar.

3. Grolar Bear (Boz Ayı-Kutup Ayısı)

Grolar Bear (Boz Ayı-Kutup Ayısı)

Bir boz ayının ve kutup ayısının çiftleşmesinden ortaya çıkan büyük ayı, vahşi doğada doğal olarak meydana geldiği bilinen diğer melez hayvanlardan farklıdır. Bildirilen ilk büyük ayı gözlemi 2006 yılında Kanada’da meydana geldi. Kuzey Kutbu’nda derin bir etkisi olan iklim değişikliğinin, kutup ayıları için habitat değişikliğine neden olması ve bu iki türün çiftleşmesi ile sonuçlanması muhtemel olarak görülüyor.

4. Wholpinler (Katil Balina-Yunus)

Wholpinler (Katil Balina-Yunus)

Katil balina ile Atlantik şişe burunlu yunusu arasındaki ilginç bir melez olan wholphinler, vahşi doğada var olabilecek melezlerdir. Dişi yunus ve erkek katil balinanın yavrusu olan ilk wholphin, 1985 yılında doğdu. 2005 yılında bu wholphin, dörtte üçü yunus ve dörtte biri katil balina olan bir yavru doğurdu. Her ikisi de Hawaii’de bulunan Sea Life Park’ta koruma altında tutuluyor. Wholpin’in boyutu, rengi ve şekli ana türlerin bir karışımıdır; yunusun 88, katil balinanın 44 dişi ve wholfinin 66 dişi vardır.

5. Savana Kedileri (Evcil Kedi-Yabani Kedi Melezi)

Savana Kedileri (Evcil Kedi-Yabani Kedi Melezi)

Savannah kedileri, evcil bir kedinin yavrularına yakın bir büyüklüktedir, büyük kulaklı bir yaban kedisi olan Afrika servalının, evcil kediyle çiftleşmesinin ürünüdür. İlk üremeden sonra, ortaya çıkan melezin evcil olması için, doğumdan itibaren dikkatle yetiştirilir. Savana kedileri genelde arkadaş canlısı tavır sergilerler. 2,5 ila 3 metrelik yüksekliklere sıçrayabilirler. 2001’de Uluslararası Kedi Derneği, Savannah’ı tescilli bir cins olarak kabul etti.

6. Cama (Deve-Lama Melezi)

Cama (Deve-Lama Melezi)

Melez hayvanlar arasında oldukça nadir olan cama, deyim yerindeyse farklı dünyalarda yaşayan iki hayvanın melezidir (Asya’dan gelen develer ve Güney Amerika’dan gelen lamalar). İki tür pek çok farklılık sergiler, ancak develer ve lamalar, Paleojen döneminde Kuzey Amerika’da gelişen ortak bir atadan gelen devegillerdir. Suni tohumlama yoluyla deve ve lama yetiştiriciliği, en çok dişi lamalar ve erkek develerde başarılı olmuştur. Amaç, devenin büyüklüğü ve gücü ile lamanın daha uyumlu mizacına sahip bir hayvan üretmekti. Develerin kamburluğuna sahip olmayan kamalar, develerden daha küçük, ancak lamalardan daha büyük ve güçlüdür.

7. Beefalo (Bufalo-İnek Melezi)

Beefalo (Bufalo-İnek Melezi)

Beefalo, evcil sığırların ve Amerikan bizonunun çiftleşmesiyle ortaya çıkan yavrulardır. Benzer ilişkiler ayrıca evcil sığırlar ve Avrupa bizonu (zubronlar) ve yaklar (öküzler) arasında da mevcuttur. 1970’lerde Kaliforniya’da geliştirilen Beefalo, her iki hayvanın en iyi özelliklerini, sığır eti üretimini iyileştirmeye yönelik bir bakış açısıyla birleştirmek için melezlendi. Ortaya çıkan canlının genelde yüzde 40’ı bufalo, yüzde 60’ı ise inektir.

8. Geep (Koyun-Keçi Melezi)

Geep (Koyun-Keçi Melezi)

Koyun ve keçi arasındaki bu melez, geep olarak da adlandırılır, çünkü keçiler ve koyunların her biri farklı bir cinse aittir. Bu iki tür arasında çiftleşmelerin meydana geldiği bilinmesine rağmen, yavrular çoğunlukla ölü doğmuştur. Nadir de olsa verimli yavrular ortaya çıkabilir.

9. Katır (At-Eşek)

Katır (At-Eşek)

Melezler hayvanlar arasında belki de en yaygın ve yararlı olanı katırlar (bir erkek eşek ve bir dişi attan) ve bardolardır (bir erkek at ve bir dişi eşekten). Orta büyüklüklerine rağmen sıkı çalışmaları ve güçleriyle tanınan katırlar taşıma konusunda güvenilirdir ve genellikle safkan ebeveynlerinden daha yüksek zekaya sahiptirler. Tüm erkek katırlar ve dişi katırların çoğu kısırdır, bu nedenle varlıklarının devamı tamamen insan müdahalesine bağlıdır. Bazı melez hayvanlar üreyebilir iken birçoğu da bu melezler gibi üreyemezler.

10. Narluga (Narval-Beluga Balinası Melezi)

Narluga (Narval-Beluga Balinası Melezi)

Monodontidae ailesinin iki canlı türü olan deniz gergedanı (Narval) ve beluga balinaları boyut olarak oldukça yakındır, ancak sol üst çenelerinden uzanan uzun, düz ve spiral şeklinde bir savunma dişine sahip oldukları için farklıdırlar. 2019’da Batı Grönland’da bulunan 1990 tarihli bir kafatasının DNA testleri, bir dişi deniz gergedanı ve bir erkek beluganın çiftleşmesinden ortaya çıktığını gösterdi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap