1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Megalodon’un Kuzenine Merhaba De!

Megalodon’un Kuzenine Merhaba De!

megalodonun kuzenine merhaba de

Megalodon’ları hepimiz biliyoruz, tarih boyunca yaşamış en büyük köpekbalıkları. Nesillerinin tükendiği tahmin edilse de içinde bulunduğumuz dönemde bu devasa canavarları aramak ve hala yaşadıklarını kanıtlamak için çok sayıda uzman büyük çaplı araştırmalara girişti. İlk kez 16 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen Megalodonlar, gerçekten de devasa diyebileceğimiz boyutlardaydılar. Fosil kalıntılarından yola çıkılarak ulaşılan verilere göre yaklaşık 12-15 metre arasında oldukları tahmin ediliyor.

Tabi şu an bizim konumuz tam olarak Megalodon değil, onların kuzeni olan: Megalolamna

Magalolamna, büyük beyaz köpekbalığı boyutlarında ve Megalodon ile aynı aileden gelen bir okyanus yırtıcısıdır. Orta büyüklükteki balıklarla beslendikleri tahmin ediliyor.

megalodonun kuzenine merhaba de

Henüz tam olarak gün yüzüne çıkmamış bir canlı olmasına karşın Japonya, Peru, Kuzey Carolina, Güney Kaliforniya gibi bölgelerde en büyüğü 1,8 inç uzunluğunda beş fosilleşmiş dişin keşfedilmesi bilim insanlarını heyecanlandırmaya yetti de arttı. Yapılan çalışmalar Megalolamna’ların yaklaşık 20 milyon yıl önce sığ kıyı sularında devriye gezdikleri sonucunu ortaya çıkardı. 

Megalolamna’ların geniş kapsamlı habitatına rağmen, 2016 yılına kadar onlar hakkında hiçbir bulgu yoktu. Bakalım yakın gelecekte bu aileden geçmişte yaşamış başka canlıları tanıyabilecek miyiz.. Kim bilir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?