Matcha Çayı: Nedir, Antioksidan, Faydaları ve Zararları

Aralık 24, 2020

Yeşil çay gibi matcha çayı da Camellia sinensis bitkisinden gelir, ancak farklı bir şekilde büyümüştür ve benzersiz bir besin profiline sahiptir. Çiftçiler, doğrudan vuran güneş ışığından kaçınmak için hasattan 20-30 gün önce çay bitkilerinin üzerini kaplayarak matcha yetiştirirler. Bu, klorofil üretimini artırır, amino asit içeriğini yükseltir ve bitkiye koyu yeşil bir renk verir.

Çay yaprakları toplandıktan sonra, gövdeler ve damarlar çıkarılır; devamında yapraklar “matcha” olarak bilinen ince bir toz haline getirilir. Matcha, tüm çay yaprağındaki besinleri içerir, bu da tipik olarak yeşil çayda bulunandan daha fazla miktarda kafein ve antioksidan içermesini sağlar.

Matcha ve bileşenleri üzerine yapılan araştırmalar, karaciğeri korumaya, kalp sağlığını geliştirmeye ve hatta yağ yakmaya yardımcı olabileceğini gösteren çeşitli faydaları ortaya çıkardı.

Matcha çayı nasıl yapılır, kullanımı, fayda ve zararları nelerdir? Matcha çayının hepsi bilime dayalı 7 sağlık faydasını sizler için makalemizde bir araya getirdik.

Antioksidan Bakımından Oldukça Zengindir

Matcha, çayların birçoğunda doğal antioksidan görevi gören “kateşin” bakımından zengindir.

Antioksidanlar, hücrelere zarar verebilecek ve kronik hastalıklara neden olabilecek bileşiklerin dengelenmesine yardımcı olur. Çay yapmak için sıcak suya matcha tozu eklediğinizde, yaprağın tüm besinleri çaya nüfuz eder. Yeşil çay yapraklarını suda kaynatmaktan çok daha fazla kateşin ve antioksidan içerir.

Aslında, bir tahmine göre, matchadaki belirli kateşinlerin sayısı diğer yeşil çay türlerinden 137 kat daha fazladır (ilgili araştırma).

Ayrıca bir diğer çalışma, farelere matcha takviyesi vermenin, virüslerin ve mikropların verdiği hasarı azalttığını ve antioksidan aktivitesini artırdığını gösterdi.

Matcha’yı diyetinize dahil etmek, antioksidan alımınızı ciddi ölçüde artıracaktır, bu da hücrelerinizdeki hasarı önlemeye ve hatta birkaç kronik hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Karaciğer Korumasına Destek Olur

Karaciğer sağlık için hayati önem taşır ve toksinlerin atılmasında, ilaçların metabolize edilmesinde, besinlerin işlenmesinde merkezi bir rol oynar. Bir araştırma matcha’nın karaciğerinizin sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Konu üzerine yapılan bir diğer çalışmada ise, karaciğer yağlanması sorunu olan 80 kişiye, 90 gün boyunca 500 mg yeşil matcha çayı ekstresi verildi.

12 hafta sonra, yeşil çay ekstresi karaciğer enzim seviyelerini önemli ölçüde düşürdü. Bu enzimlerin seviyesinin yüksek olması, karaciğer hasarının olduğunu gösterir.

Ancak, bu ilişkide başka faktörlerin de olabileceğini unutmamak önemlidir. Matcha çayının genel popülasyon üzerindeki etkilerine bakmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, çünkü çoğu araştırma, yeşil çay ekstraktının hayvanlarda etkilerini inceleyen çalışmalarla sınırlıdır.

Matcha Çayı Beyin İşlevini Artırır

Matcha Ne Demek?

Ayrıca, matcha çayındaki birkaç bileşenin beyin işlevini geliştirmeye yardımcı olabileceği de biliniyor. Günde 2 gram matcha çayı tozu tüketmek, özellikle de yaşlı insanlarda beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Ek olarak, matcha yeşil çaydan daha konsantre miktarda kafein içerir ve yarım çay kaşığı (yaklaşık 1 gram) matcha tozu başına 35 mg kafein içerir.

Matcha çayı ayrıca kafeinin etkilerini artıran, uyanıklığı teşvik eden ve kafein tüketimini takip edebilecek enerji seviyelerinde düşüşün önlenmesine yardımcı olan L-theanine adlı bir bileşik içerir.

L-theanine’in beyindeki alfa dalgası aktivitesini artırdığı da gösterildi, bu da gevşemeyi ve stres seviyelerini artırmayı sağlar.

Kanseri Önlemeye Yardım Eder

Matcha, test tüpü ve hayvan çalışmalarında kanser önleme ile bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere sağlığı iyileştiren bileşiklerle doludur. Yeşil çay ekstresi olarak tanımlayabileceğimiz matcha, kanser hücrelerinin zayıflamasına sebep olan bir bileşen içerir.

Matcha, güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğu gösterilen bir kateşin türü olan epigallocatechin-3-gallate (EGCG) açısından özellikle yüksektir.

Bir test tüpü çalışması, matcha çayındaki EGCG’nin prostat kanseri hücrelerini öldürmeye yardımcı olduğunu, ayrıca cilt, akciğer ve karaciğer kanserine karşı da oldukça etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Ancak bu çalışmalar, test tüpleriyle ve fareler üzerinde uygulanıyor. Henüz insan testi yapılmadığı için sonuçların ne olacağını henüz bilemiyoruz.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Kalp hastalıkları, dünya çapında en önde gelen ölüm nedenidir ve 35 yaşın üzerindeki insanlarda tüm ölümlerin yaklaşık üçte birini oluşturur.

Matcha çayı ile benzer bir besin profiline sahip olan yeşil çayın içilmesinin kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceği uzun yıllardır bilinen bir gerçek. Yeşil çayın toplam ve kolesterol seviyelerini ve ayrıca trigliseridleri düşürdüğü de biliniyor.

Gözlemsel çalışmalar, yeşil çay içmenin kalp hastalığı ve felç riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu da göstermiştir.

Çok yönlü bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile birleştirildiğinde, matcha çayı içmek kalbinizin sağlıklı kalmasına ve çeşitli hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

Matcha Çayı Yağ Yakımını Artırır

Matcha Çayı ne işe yarar, ödem attırır mı?

Herhangi bir zayıflama takviyesine bir göz atın, besin değerlerinde “yeşil çay özü” görme olasılığınız oldukça yüksektir. Peki, neden? Yeşil çay, kilo vermeyi artırma kabiliyeti ile bilinir. Aslında araştırmalar, enerji tüketimini artırmak ve yağ yakımını artırmak için metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Orta derecede egzersiz yapan bir bireyin, yeşil çay ekstresi (Matcha) kullanması yağ yakımını yüzde 20’ye kadar artırır.

Matcha Çayını Hazırlamak Oldukça Kolaydır

Matcha’nın çok sayıda faydasından yararlanmak çok kolaydır, ayrıca oldukça da lezzetli bir çaydır.

Fincana 1-2 çay kaşığı (2-4 gram) matcha tozunu eleyedikten sonra, 60-100 ml sıcak su ekleyerek geleneksel matcha çayı yapabilirsiniz. Matcha tozunun suya oranını tercih ettiğiniz kıvama göre de ayarlayabilirsiniz elbette, ayrıca özel matcha çayı karıştırıcıları da hazırlanışı kolaylaştıracak ve lezzeti artıracaktır.

Daha hafif porsiyon bir çay istiyorsanız, tozu yarım çay kaşığı (1 gram) azaltın ve sıcak su miktarını bir miktar artırın. Daha konsantre, yoğun bir tattan hoşlanıyorsanız toz miktarını artırıp, su miktarını dengeleyebilirsiniz.

Ayrıca yaratıcılığınıza güveniyorsanız, favori tariflerinizin besin içeriğini artırmak için matcha latte, puding veya proteinli smoothie hazırlamayı bile deneyebilirsiniz. Matcha’yı kullananların birçoğu kendi yorumlarıyla çayı farklı bir boyuta taşıyabiliyor.

Her zaman olduğu gibi, ölçülü olmak anahtardır. Matcha sağlığa yararları ile bilinse de, yüksek miktarda tüketmenin bazı yan etkileri olabilir. Çok fazla tüketmek, bazı karaciğer fonksiyonlarına olumsuz etki eder.

Matcha çayı tozunun maksimum tolere edilebilir miktarı belirsizdir ve kişiye bağlıdır. Olası yan etkilerine karşılık, matcha’yı ölçülü tükettiğinizden emin olun. Uzmanlara göre günde en fazla 2 bardak içilmelidir.

Özetle

Matcha, yeşil çay ile aynı bitkiden gelir, ancak yaprağın tamamı kurtarıldığı için daha konsantre miktarda antioksidan ve faydalı bitki bileşikleri içerir.

Yapılan çalışmalar, matcha ve bileşenleri ile ilişkili, yağ yakımını artırmaktan kalp hastalığı riskini azaltmaya kadar çeşitli sağlık yararlarını ortaya koymuştur.

Hepsinden iyisi, çayın hazırlanması oldukça basittir, böylece matcha çayını diyetinize rahatlıkla dahil edebilir ve gününüze ekstra bir lezzet katabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Nem Aşısı Kimler İçin Uygundur?

Cilt kuruluğu ya da yaşlanma belirtilerinden muzdaripseniz, cildi nemlendiren bakımları rutinini…

Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin Test Edilmiş 6 Yöntem

Ter ve vücut kokusuyla mücadele etmek için çok sayıda araç olmasına rağmen, bazen (fiziksel akti…

Stres Nedir? Belirtileri Ve Olası Tedavi Yolları

Stres, herhangi bir biyolojik tepkiyi tetikleyen bir durumdur. Bir tehdit veya büyük bir zorluk …

Sürekli Esnemek: Neden Olur ve Neden Bulaşıcıdır

Çok esnemek, düzenli (veya düzensiz) şekilde hepimizin zaman zaman yaptığı bir şey, sürekli ve g…

Aftöz Stomatit Nedir: Tedavisi, Belirtileri ve Nedenleri

Aft olarak da bilinen Stomatit, ağzın içindeki bir yara veya iltihaptır. Yara yanaklarda, d…

Sirkadiyen Ritim: Nedir, Bozukluğu ve Çalışma Prensibi

Sirkadiyen ritim, günlük uyku ve uyanıklık programınızı kontrol etmenize yardımcı olan bir biyol…

Yatakta Çalışmanın Berbat Bir Fikir Olmasının 4 Nedeni

Rahat bir ortamda çalışmanın cazibesine (özellikle kabarık yastıklar ve yumuşak çarşaflarla çevr…

Narsistik Kişilik Bozukluğu: Narsizm Nedir?

Narsizm (Narsistik kişilik bozukluğu) ne demek sorusuyla başlayacak olursak Narsizm; kişinin, in…

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Tedavisini Evde Yapın!

Arı sokması çoğu insan için tam anlamıyla bir baş belasıdır. Arının soktuğu bölgede geçici ve ke…

Uyuşturucunun Etkisi: Vücuttan Kaç Günde Çıkarlar?

Vücuttaki uyuşturucunun etkisi büyük ölçüde farklılık gösterir. Örneğin, LSD’nin …

Copy link
Powered by Social Snap