1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Masanıza Bitki Koyarak Verimliliğinizi Arttırın

Masanıza Bitki Koyarak Verimliliğinizi Arttırın

Masanıza Bir Bitki Koyarak Verimliliğinizi Artırın

İnternet sevimli hayvan resimleri ve hikayelerle doludur, ancak Mike Robinson’ın hikayesi  muhtemelen karşılaştığınız ilk sevimli bitki hikayesi olacak. Mike; rüzgar siperleri, kanopiler ve benzeri ürünleri üreten bir şirket olan WeatherSolve Structres’ın sahibiydi. Aynı zamanda şirkette mühendislik de yapıyordu. Bir gün eşi Suzanne’ın verdiği bir fikirle şirkette küçük bir değişime gitme kararı alarak firma çalışanlarının masasına birer bitki koyuldu. Evet, yanlış duymadınız.

Başlangıçta Mike, bunun işe yarayacağından emin değildi. Bir TEDx konuşmasında konuyla ilgili, başlangıçta ‘’Çalışanlar o şeylere bakarken vakit kaybetmez mi?’’ düşüncesinde olduğunu ancak, ‘’mutlu eş, mutlu hayat demektir’’ diyerek denemeye devam kararı verdiğini söyledi. 

Çift her çalışana en sevdiği bitkiyi sorup, tercihlerine göre herkesin masasına birer bitki yerleştirdi. Bununla birlikte ortaya çıkan sonuç tabii ki de çalışanların bahçıvanlık becerisinin artması değil. Asıl olay, bitkilerin üretkenlik üzerindeki olumlu etkisi! Mike Robinson uzun vadede yaptığı gözlemler sonucunda bu yöntemin iş performansına olumlu yönde yüzde 30 etkisi olduğunu fark etti. 

Bilim, Bunun Mantıklı Olduğunu Söylüyor!

Peki bu performans artışı tesadüfi miydi? Tabii ki hayır! Robinson’ın çalışanlarındaki performans artışının tesadüfi olmadığını kanıtlayan birçok bilimsel veri mevcut. İçlerinde Amazon’un da bulunduğu birçok şirketin bu tekniği uygulayıp olumlu sonuç aldığı da ortaya çıktı. Amazon bundan kısa süre önce 3 tesisine 40.000 adet bitki yerleştirdi…

Sadece tasarım olarak değil, bitkilerin şirkete doğal bir hava katmasının etkisi olduğu düşünülüyor. Saksı bitkisi de olsa, bu bitkilerin stresi azalttığını, odaklanmaya yardımcı olduğunu, mutluluğu artırdığını ve üretkenliğe de olumlu etkisi olduğunu araştırmalar ispatlamıştır. En basitinden 30-40 saniye yeşil bitkilere bakmanın bile ofis ortamındaki verimliliğin fark edilir ölçüde arttırdığı gözlemlenmiştir.

Sadece bir bitkiye bakmanın bunu sağladığı göz önüne alınacak olursa, doğada birkaç gün geçirmenin nasıl katkısı olacağını varın siz hayal edin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?