1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Malabsorbsiyon Sendromu ve Beslenme Sorunları

Malabsorbsiyon Sendromu ve Beslenme Sorunları

Malabsorbsiyon Sendromu ve Beslenme Sorunları

Malabsorbsiyon Sendromu Nedir

Malabsorbsiyon sendromu, sindirim sisteminin belirli besin maddelerini absorbe etme yeteneğini kaybettiği bir durum demektir. Çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir veya bazı ilaç türlerinin ve cerrahi işlemlerin bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Zararlı anemi gibi bazı malabsorpsiyon biçimleri belirli besinlere özgüdür (B-12 vitamini eksikliği), diğer malabsorpsiyon sendromları daha genel olabilir. Tıp, Malabsorbsiyon sendromu üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Sindirim ve Emilim

Ne zaman yemek yerseniz, vücudunuz bir dizi işlemden geçer, böylece bireysel besinleri kan dolaşımınıza emebilirsiniz. Sindirim, yiyeceğinizi ısırıp çiğnediğinizde, onu tükürükle karıştırdığınızda ağızda başlar (sindirim gerçekten yiyecek kokladığınızda veya yemek yemeyi düşündüğünüzde başlar, çünkü bu tükürük akışını başlatır). Mideniz, yuttuğunuz yiyeceği mide zarındaki özel hücrelerden salınan sindirim suları ile karıştırmak için sıkar ve çalkalar. Meyve suları bazı besin maddelerini küçük parçalara ayırmaya başlar.

Sindirim, pankreas tarafından salınan enzimlerin bu küçük parçaları, ince bağırsakların duvarlarından emilebilen bireysel besinlere (hem mikro hem de makro besinler) böldüğü ince bağırsakta tamamlanır.

Besinler yeterince küçük parçalara bölünmezse veya ince bağırsağın duvarları hasar görürse, emilim bozukluğu meydana gelebilir. 

Belirtileri

Malabsorbsiyon Sendromu belirtileri arasında aşağıdakiler yer alıyor:

  • İshal
  • Şişkinlik
  • Sıvı tutulması
  • Zayıflık
  • Yorgunluk
  • Kas ve kilo kaybı
  • Emilmeyen vitamin veya minerallar

Bu belirtilere sahipseniz, sağlık uzmanınızı görmeniz gerekir.

Malabsorpsiyon Sendromu ve Diyet Değişiklikleri

Malabsorbsiyon Sendromu ve Beslenme Sorunları

Malabsorbsiyon sendromunun tıbbi tedavisi malabsorbsiyona neyin sebep olduğuna bağlıdır; bazen ana tedavi diyet değişiklikleri yapmaktır ve hiçbir ilaç gerekli değildir. Örneğin çölyak hastalığı, ince bağırsağın duvarları buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein olan glütene otoimmün bir reaksiyonla hasar gördüğünde yağların ve yağda çözünen vitaminlerin emilememesini içerir. Şu anda çölyak hastalığının tek tedavisi , bağırsak dokusunun iyileşmesine izin veren glütenli yiyecekleri yemekten kaçınmaktır.

Diğer durumlarda, tıbbi tedavi gereklidir ve ayrıca ememediğiniz besinleri değiştirmek için özel diyet takviyeleri almanız gerekir. Takviyelerin sindirilmesi ve emilmesi kolay olacak şekilde formüle edilmesi gerekir. Bazı durumlarda, susuz kaldıysanız, besinlerin sıvı ile birlikte intravenöz olarak verilmesi gerekecektir. Doktorlarınız bu konuda size yardımcı olacaktır.

Tedavisi

Çölyak hastalığı veya pernisiyoz anemi gibi hastalıklardan gerçekten kaçınamazsınız, ancak ihtiyacınız olan tüm besinleri almak için doktorunuzun tavsiyesine uymak çok önemlidir. Bazen Malabsorbsiyon sendromu bozukluklarını sorunlarını önleyebilirsiniz. Her ikisi de daha yüksek malabsorpsiyon sendromları riski ile ilişkili olan aşırı müshil veya alkol kullanımından kaçının. Sindirim sisteminizle ilgili herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, sağlık uzmanınızla görüşmeniz önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap