Limbik Sistem: Nedir, Anatomisi ve Davranışa Etkisi

Mayıs 24, 2021

Limbik Sistem Nedir?

Limbik sistem, duygu, hafıza ve homeostatik süreçlerle ilişkilendirilen ön beyindeki bir grup yapıdan oluşur. Tanımlar değişiklik gösterse de, limbik sistem elemanları arasında genellikle hipokamp, ​​amigdala, hipotalamus ve bazal ön beyin ile parahipokampal, entorinal, orbitofrontal, ön singulat ve insular kortekslerin olduğu düşünülür.

Limbik sistem bozuklukları ve hasarı, epilepsi, limbik ensefalit, demans, anksiyete bozukluğu, şizofreni ve otizm gibi birçok klinik belirtiyle ilişkilidir.

Limbik Sistem Bölümleri ve Anatomisi

Limbik sistem bölümlerine dahil olanlar, beynin en yoğun bölgelerinden biri olan hipotalamus, hafıza ve uzaysal gezinmede önemli bir rol oynayan hipokampus ve uyaranlara verilen tepkileri koordine eden ve duyguda rol oynayan amigdala’dır. 

  • Hipotalamus: Hipotalamus, çoğunlukla homeostaz veya iç stabiliteyi sürdürmeile ilgilenir . Açlığı ve susuzluğu düzenler; acıya ve zevke cevap verir; ve öfke, saldırganlık ve cinsel tatmini kontrol eder. Ek olarak, otonom sinir sisteminin işlevinden sorumludur. Beynin bu kısmı vücuda hem otonom sinir sistemi hem de hipofiz bezi aracılığıyla talimat verir.
  • Hipokampus: Bir kişinin hafızası, beynin kısa süreli anıları uzun süreli anılara dönüştüren hayati bir parçası olan hipokampusa bağlıdır. Beynin bu kısmının hasar görmesi, insanların geçmişten gelen olayları hatırlayabilmelerine rağmen yeni anılar oluşturmalarını engelleyebilir. Bu durum biraz fantastik görünse de, hem gerçek hem de ciddidir: Çoğu zaman hipokampa zarar veren insanlar yeni anılar olmadan işlev göremez ve sonunda kurumlarda kalır.
  • AmigdalaAmigdala duyguyu, özellikle korkuyu hissetmek ve ayırt etmede yatar. En çok, tehlike veya sıkıntı konusunda uyarıda bulunanların yanı sıra yiyecek ve su gibi gerekli ihtiyaçları belirten olaylar gibi bir kişinin hayatta kalmasının dayandığı olaylar tarafından uyarılır. Amigdalanın bir diğer önemli işlevi de hafıza ve duygunun birleşimidir. 

Limbik sistemin bölümlerinin yakınındaki diğer bazı alanlar şunlardır:

  • Duygu ve hafıza ile ilgilenen singulat girus.
  • Ventral tegmental alan, bir kişinin hangi hazzı hissedip hissetmeyeceğini etkileyen dopamin yollarından oluşur.
  • Prefrontal korteks de zevkle fırsatlar, yanı sıra gelecek için kişinin planları.
  • Tekrarlayan davranışları kontrol eden bazal gangliyon.

Limbik Sistemin Görevleri

Korku

Limbik sistem, özellikle de amigdala, korku, öfke, anksiyete vb. gibi çeşitli duygusal davranışları kontrol etmede hayati bir rol oynar. Orbitofrontal korteks ve amigdala dahil olmak üzere ön limbik ağ ve ilgili bölgeler, bu tür düzenlemelerde ana oyunculardır.

Dorsal hipokampus, bazolateral amigdala ve medial prefrontal korteks arasındaki etkileşim, korku uyandıran bir durumun ve bununla ilişkili duygusal deneyimin entegre bir temsilini gerektiren bağlamsal korku koşullandırmasında önemlidir. Korkunç bir durumda dorsal hipokampusun aktivasyonu, önceki korku şartlanmasına bağlı değildir.

Bu, hipokampusun yalnızca korkulu bir duruma ait uzamsal bilgileri kodladığını, ancak bununla ilgili duygusal deneyimlerle ilişkili olmadığını göstermektedir. Aksine, bazolateral amigdalanın aktivasyonu, yalnızca özne belirli bir korku ile koşullandırılırsa gerçekleşir.

Amigdalanın özellikle korku uyandıran bir durumun duygusal özelliklerini kodladığını gösterir. Ön singulat ve hipokampusun amigdala aktivitesini uygun şekilde modüle edememesinin anksiyete bozukluklarına neden olabileceğine dikkat etmek ilginçtir.

Stresli Davranış

Akut stres tepkisi olarak da bilinen kaçış veya korku tepkisi, bireylerin yaşamı tehdit eden bir duruma anında tepki vermesini sağlayan bir hayatta kalma mekanizmasıdır. Limbik sistem, bu tür davranışları kontrol etmede çok önemli bir rol oynar.

Herhangi bir stresli durumdan kaynaklanan sinirsel sinyaller, daha sonra bilgiyi işleyen ve hipotalamusu harekete geçiren amigdalayı harekete geçirir. Daha sonra hipotalamus, adrenal bezine sempatik deşarjlar gönderir ve adrenalinin kana salınmasını kolaylaştırır. Bu da, uçuşu veya korku tepkisini tetiklemek için çeşitli otonomik tepkileri etkinleştirir.

İlk adrenalin dalgalanmasından sonra, hipotalamus, sempatik deşarjı bastırmak için hipotalamik-hipofiz-adrenal ekseni harekete geçirir. Kalıcı stresli durum durumunda, hipotalamus kortikotropin salgılayan hormon salgılar ve adrenokortikotropik hormonu salmak için hipofiz bezini aktive eder.

Bu hormon böbreküstü bezini harekete geçirir ve vücudu yüksek tetikte tutmak için kortizol salgılanmasını kolaylaştırır. Stresli durumun tamamen reddedilmesinden sonra, hipotalamus parasempatik sinir sistemini harekete geçirir ve stres tepkisini engeller.

Cinsel Davranış

Erkek cinsel davranışı ağırlıklı olarak hipotalamusun medial preoptik alanı tarafından kontrol edilir. Gonadal hormonlar, çeşitli cinsel davranışları birlikte indükleyen nitrik oksit sentazın (NOS) aktivitesini artırarak preoptik alanda dopamin salınımını kolaylaştırır. Nitrik oksitteki NOS kaynaklı artış, dopamin salınımını daha da yükseltir.

Amigdaladan medial preoptik alana glutamaterjik projeksiyonlar da çiftleşmeyi kolaylaştırmak ve gelecekte cinsel tepkiyi arttırmak için dopamin salınmasına katkıda bulunur. Amigdalada artan dopamin salınımı, kadınlarda progesteron sinyalini artırarak cinsel davranışı tetikler.

Zorunlu cinsel davranışta amigdala ve prefrontal korteks arasındaki azalmış bağlantı ile birlikte amigdala hacminde bir artış gözlenir.

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Alkol Bağımlılığı Nedir? Belirtileri, Testi Ve Tedavisi

Alkolizm olarak da bilinen alkol bağımlılığı, hayatın her kesiminden insanı etkileyebilecek bir …

Psikolojik Bozukluklar Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi

Ruhsal bozukluklar olarak da adlandırabileceğimiz psikolojik bozukluklar, günlük işleyişinizi ve…

Aftöz Stomatit Nedir: Tedavisi, Belirtileri ve Nedenleri

Aft olarak da bilinen Stomatit, ağzın içindeki bir yara veya iltihaptır. Yara yanaklarda, d…

Röntgencilik Suçu Nedir: İşte Röntgencilik Hastalığı

Röntgencilik Nedir Röntgencilik, çıplak olan veya cinsel faaliyette bulunan insanları gizlice…

Fobi Ne Demektir ve Fobi Çeşitleri Nelerdir?

Herhangi bir şeyden veya canlıdan, zararsız bile olsa korktuğunuz oldu mu? Fobi, aşırı şekilde v…

Saç Ekimi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Saç ekimi işlemi ülkemizde 1900’lü yılların sonlarından bu yana uygulanıyor. Aradan geçen yıllar…

Stres Nedir? Belirtileri Ve Olası Tedavi Yolları

Stres, herhangi bir biyolojik tepkiyi tetikleyen bir durumdur. Bir tehdit veya büyük bir zorluk …

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu: Nedir, Belirtileri ve Testi

Daha önce çoklu kişilik bozukluğu olarak da bilinen dissosiyatif kimlik bozukluğu, bir tür kişil…

Karbamazepin: Etki Mekanizması ve İçeren İlaçlar Hakkında Bilgi

Karbamazepin İçin Önemli Noktalar Karbamazepin oral tablet, markalı ilaçlar ve jenerik ilaç o…

Psödoefedrin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Psödoefedrin, tipik olarak burun tıkanıklığını, sinüs tıkanıklığını ve burun akıntısını&nbs…

Copy link
Powered by Social Snap