Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrasında Yapılması Gereken 10 Şey

Haziran 22, 2021

Hepimizin kanında biraz tembellik yatar, herhalde bunu inkar edecek birisi yoktur. Her uyandığınızda tıraş olmaktan mı bıktınız? Yoksa artık bacaklarınızın üşengeçliğiniz tuttuğunda Amazon yağmur ormanlarına dönmesinden mi sıkıldınız?

Ağda yapmak asla güzel bir his değildir ve her sabah tıraş olmak da kelimenin tam anlamıyla işkenceden farksızdır. Tüm bunlardan bıkmışsanız ve istenmeyen tüylerinizle ilgili daha kalıcı bir çözüm arıyorsanız, lazer epilasyon sizin için en iyi seçenek olabilir.

Dusge, lazer epilasyon öncesi ve sonrası yapılması gerekenler hakkında sizlere en doğru bilgileri verebilmek için Medikal Estetik Hekimi Dr. Yaprak Konakçı ile görüştü.

Lazer Epilasyondan Önce Yapılması Gerekenler

1. Randevunuzdan önce güneş ışığından uzak durun

Dr. Yaprak Konakçı, lazer epilasyondan en az dört hafta önce güneş ile olan ilişkinize ara vermeniz gerektiğini söylüyor. Eğer güneşte yanmışsanız veya azıcık bile olsa bronzlaşmışsanız, ne yazık ki lazer epilasyon yaptıramazsınız.

Eğer ben güneşi severim, evde çok bunalıyorum diyen bir insansanız, yaz mevsimi sizin lazer epilasyona başlamanız için en iyi zaman olmayabilir. Birçok insan yaza kadar pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için kış veya sonbahar mevsimlerinde tedaviye başlıyor.

2. Solaryum odalarından, spreylerden ve bronzlaşma losyonlarından da uzak durmalısınız

Güneş ışığı konusunda zaten taviz verdim bari bunları elimden almayın diyorsanız, üzgünüz. Lazer tedavinizin başarıyla sonuçlanmasını istiyorsanız güneş ışığının yanı sıra solaryum odalarından, sprey ile bronzlaşma yöntemlerinden ve bronzlaşma losyonlarından kesinlikle uzak durmanız gerekiyor.

Eğer tüm bu bronzlaşma olaylarından uzak durmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız, mutlaka izlenmesi gereken yabancı diziler içeriğimizden bir dizi seçerek kendinizi eve hapsedebilirsiniz.

3. Lazer uygulanacak bölgeyi tıraş etmelisiniz

Lazer epilasyondan önce yapılması gerekenlerden birisi de, istenmeyen tüylerinizi oldukları gibi bırakmanız gerektiği olacak. Klasik ağda işleminden önce sizden kıllarınızı uzatmanız istenir ancak bu tedavi ağdaya hiç benzemiyor. Dolayısıyla, istenmeyen tüylerinizi tedaviden önce uzatmanıza gerek yok.

Ancak unutmayın, yakın zamanda ağda yaptırdıysanız lazer epilasyon yaptıramazsınız. Bunun nedeni ise lazerin çalışma mantığındaki yatıyor.

Lazer epilasyon tedavisinde, hem cildinize hem de kıl tipinize göre özel olarak ayarlanan bir kozmetik lazerden faydalanılır. Bu lazer, saç köklerinizde yer alan pigmentlere yoğunlaşmış bir ışın huzmesi gönderir. Bu yöntem, folikülü kökünden yok ederek kılların tekrar ortaya çıkmasını engellemiş olur.

Ağda, kıl kökünüzde yer alan folikülü etkileyebilir ve bu lazer tedavisini almanıza engel olur. Tedaviden önce yapabileceğiniz en iyi şey, bir tıraş bıçağı yardımıyla kıllarınızın bir kısmından kurtulmak olacaktır. Bunu yapmak için vaktiniz yoksa yine sorun yok, doktorunuz tedaviden önce size bir tıraş bıçağı vererek ihtiyacınız olan zamanı tanıyacaktır.

4. Doktorunuzdan ilk randevuda cildinize test yapmasını isteyin

Lazer epilasyon kulağa muhteşem geliyor, biliyoruz. Ancak üzücü gerçek şu ki, herkesin cildi bu tedaviye iyi tepki vermez. Eğer cilt tipiniz uygun değilse, bazı pigment sorunları, ten rengi değişiklikleri ve ufak yaralar oluşabilir. Tüm bunları engellemek için tedaviden önce doktorunuzun basit bir test yapmasını anlayışla karşılamanız gerekir.

5. İlk tedaviden sonra hemen ipeksi ve pürüzsüz olmayı beklemeyin

Çoğumuz bu sürecin sihirli bir şekilde hemen sonucunu vereceğini düşünsek de, ipeksi ve pürüzsüz bir vücuda kavuşmak beklentilerinizden biraz daha uzun sürer. Bu makaleye danışmanlık yapan Dr. Yaprak Konakçı’ya bu soruyu sorduğumuzda, olağanüstü sonuçları görebilmek için 5 ila 6 seans lazer epilasyonun gerekli olduğunu belirtti.

6. Gözlerinizin çevresine ASLA lazer epilasyon yaptırmayın

Bu maddeye kulak verin. Kozmetik lazerler, renkli ışık huzmelerinin de yardımıyla son derece masum ve tatlı görünebilir, ancak sakın bu masumluğa kanmayın. Göz çevresine gönderilecek ışın huzmeleri görme yetinizi kalıcı olarak kaybetmenize neden olabilecek kadar tehlikelidir.

Dr. Yaprak Konakçı’nın sıklıkla üstünde durduğu bu konu hakkında bir de önerisi mevcut: “Tedavinizi hangi merkezde yaptırıyor olursanız olun, doktorunuzdan mutlaka göz koruması kullanmasını isteyin.”

7. Mutlaka tutarlı olmalısınız

Bu madde işin en sıkıcı kısmıdır muhtemelen, kimse beklemekten hoşlanmaz sonuçta. Ancak şunu unutmamalısınız ki, kıl kökleriniz doğası gereği büyüme eğilimindedir. En iyi sonuçları alabilmek için, her dört ila altı haftada bir epilasyona gitmeniz gerekiyor.

Lazer Epilasyondan Sonra Yapılması Gerekenler

1. Tedaviden sonra güneş kremi en iyi arkadaşınız olacak

Bu aşamaya gelene kadar güneşten kaçtık, bu aşamadan sonra da güneşe karşı aşırı dikkatli olmamız gerekiyor. Lazer epilasyondan sonra cildiniz güneşe karşı aşırı hassas olacak (siz öyle hissetmeseniz bile) ve bu durumdan mümkün olduğunca korunabilmek için güneş kremini yanınızdan ayırmamanız gerekiyor.

2. Lazer epilasyondan sonra ağda ve cımbızlardan kaçın

Evet, istenmeyen tüylerden kurtulmak iyidir. Lazer epilasyondan sonra yapılması gerekenlerden birisi de ağda ve cımbızlardan biraz uzaklaşmak olacak. Bu tedaviden sonra kıl köklerinin çekilmesi işlemin verimliliğini azaltır.  Dr. Yaprak Konakçı, en iyi sonuçları görebilmek için istenmeyen tüylerin kendi kendine dökülmese izin vermek gerektiğini söylüyor.

3. Parfüm, deodorant ve sıcak duşlara elveda

Tedaviden sonraki ilk hafta mutlaka ılık su ile duş alın, parfümlerden ve deodorantlardan uzak durun. Bunları yapmak cildinize daha iyi gelecek ve işlemin verimini artıracaktır.

Lazer Epilasyon Gerçekten Güvenli Midir?

Bizlere bu içeriği hazırlarken yardımcı olan Medikal Estetik Hekimi Dr. Yaprak Konakçı, “Lazer tedavisi, uzman bir hekimin kliniğinde yapıldığı zaman güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir” diyor ve ekliyor, “tüylerinizden kalıcı olarak kurtulmanızı sağlar, güvenlidir ve son derece hızlıdır.”

Dr. Yaprak Konakçı
Medikal Estetik Hekimi
https://zenpoliklinik.com
(0216) 212 07 47
Facebook: @zenpoliklinik
Instagram: @zenpoliklinik
YouTube: ZenPoliklinik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Nasıl Yani! Diyeceğinize Emin Olduğumuz 6 Komplo Teorisi

Aya inişin gerçek mi yoksa sahte mi olduğu veya benzer şekilde 11 Eylül saldırılarının da bir ku…

En İyi Netflix’in Gençlik ve Lise Dizileri

Ülkemizde çok sevilen dijital yayın platformundan derlediğimiz en iyi Netflix lise dizileri list…

Çernobil Nükleer Santrali Faciası Hakkında Bilmedikleriniz

Çernobil nükleer santrali 1986’da, günümüzden 34 fazla yıl önce patladı. O dönemler Sovyet Rusya…

SEO Uyumlu Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İçeriklerinizi arama motorları için optimize etmeye çalışırken dikkate almanız gereken en önemli…

Sentinel Kabilesi: Kendilerine Yaklaşanı Öldüren Topluluk

Sentinel Kabilesi (Sentinelese), Hint Okyanusu’ndaki Andaman Adaları’ndan biri olan Kuzey Sentin…

Mektup Nedir ve Nasıl Yazılır? Çeşitleri, Türleri ve Özellikleri

Teknolojinin bu kadar geliştiği, anlık olarak iletişim kurulabilen, hatta çoğu zaman iletişimden…

Dogor: 18.000 Yıllık En İyi Arkadaşımız

Köpekler birçoğumuzun en iyi arkadaşıdır. Evimizde veya bahçemizde beslediğimiz can dostlarımızı…

Newton’un Veba’ya Çözümü: Kurbağa-Kusmuk Pastilleri!

Modern fiziği geliştirmesiyle ünlü olan Sir Isaac Newton, görünüşe göre vebanın n…

Maydanoz Cast Ajansı

Maydonoz cast ajansı 1999 yılında İstanbulda 2008 yılında da Ankara’da ofis açarak sektörde bir …

Japonya’nın Başka Bir Gezegenden Olduğunu Kanıtlayan 10 Fotoğraf

Japonya, geçmiş yüzyılların eski geleneklerini ve günümüz teknolojisini bir araya getiren zengin…

Copy link
Powered by Social Snap