1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Laos Dağlarındaki Devasa Taş Kavanozlar

Laos Dağlarındaki Devasa Taş Kavanozlar

Laos Dağlarındaki Devasa Taş Kavanozlar

Laos’un dağlık bölgelerindeki yemyeşil bir ovada bulunan bazı sıra dışı cisimler var; binlerce devasa taş kavanoz. Bölgede bulunan taş kavanozlar hakkında onlarca yıldır yapılan araştırmalar akıllardaki sorulara cevap olmadı, aksine daha fazla soru işareti oluşturdu. 

Laos Dağlarındaki Devasa Taş Kavanozlar

Hastalıklı Madde?

3.000 yıllık olduğu tahmin edilen dev taş kavanoz koleksiyonunun bulunduğu bölge, Doğu Asya’nın en önemli arkeolojik alanlarından birisi. Boyutları bir ila üç metre arası değişen bu kavanozlar, ülkenin kuzeydoğusunda geçmişte birçok savaşa sahne olan bir alana dizilmiş durumdalar. Her biri yaklaşık 10-12 ton aralığında ağırlığa sahip. 

2016 yılında Avustralya’dan bir araştırma ekibi, 1930’lardan beri bölgede yapılan ilk büyük kazı çalışmasını gerçekleştirdi ve bu taş kavanozların kullanım amacıyla ilgili bazı fikirlerin oluşmasına ön ayak oldu. Bölge yakınında yapılan kazılar, toprak altından çıkan bazı kavanozların içinde insan kalıntılarının bulunduğunu ortaya çıkardı. Buna dayanarak mezar veya morg gibi bir amaçla kullanılıyor olabileceği de ihtimaller arasına eklendi. İnsan kalıntılarının çok ayrı bir yapıda olmasından ötürü, burada cesetlerin gömmeden önce parçalandığı düşünülüyor. 

Laos Dağlarındaki Devasa Taş Kavanozlar

Antik Su Kapları

Araştırmalar sonucunda Laos bölgesinden Hindistan’a doğru yer yer buna benzer farklı kavanoz kümeleri bulundu. Bilim insanlarına göre eskiden bu kavanozların Asya üzerinde bulunan uluslararası bir ticaret yolunda kullanılıyor olmaları da ihtimaller dahilinde. Tahminlere göre, ticari yolu tercih eden gezginlerin sıcak havalarda kullanması için yağmur suyu kavanozlarda toplanıyordu. Bu sebeple düşünce o çağlarda her yerde içme suyu bulunamayacağı için, mantıklı bir cevap diyebiliriz.

Ovanın onlarca yıldır tam anlamıyla araştırılamamasının sebebi, bulunduğu bölgedir. Pek çok uzman tarafından dünyanın en tehlikeli arkeolojik alanı olarak nitelendirilen bu bölge, 1960’larda Amerika ile yapılan savaştan kalan ‘’patlamamış’’ mayınlara da ev sahipliği yapıyor. Yetkililer bölgeyi UNESCO Dünya Mirası alanı olarak tanımlamak istiyorlar, ancak bölgedeki mayınlar bu durumu zorlaştırıyor.

Bu bölge seyahat planına eklenebilir mi diye soracak olursanız, mayınlar gibi küçük ayrıntıları önemsemiyorsanız tabii ki…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?