1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Kuzey Işıkları, Elf Okulları ve Sır Dolu Buzullar

Kuzey Işıkları, Elf Okulları ve Sır Dolu Buzullar

izlanda Sır Dolu Buzullar

İzlanda kuzey ışıklarına, tuhaf inanışları olan bir halka ve 4500 km²’den fazla buzula ev sahipliği eşsiz bir ada ülkesidir. Soğuğa alışkın olmayanlarımız için bol soğuk algınlığı anlamına gelecek bir ülke olduğunu da söylemek isteriz. Peki bu ülkeyi özel yapan şeyler neler? Gelin inceleyelim.

Kuzey Işıkları

Kuzey Işıkları, Elf Okulları ve Sır Dolu Buzullar

İzlanda, kuzey ışıklarına tanıklık edebilmek için dünyadaki en iyi yerlerden birisidir. Eğer çok şanssız değilseniz, soğuk ve berrak bir kış gecesi gökyüzünde adeta dans eden yeşil ışıkları görmeniz olası. Yerli halkının bir kısmı kuzey ışıklarını doğanın yaptığı saf bir büyü olarak görüyor. Atmosferin üst tabakalarında esen sıcak rüzgarların, yüksek enerjiye sahip elektronlarla karşılaşması sonucu oluşan yıldırımlar bu görüntünün bilimsel açıklaması diyebiliriz.

Kuzeylilerin bu konuda kalıplaşmış bir deyişi bu doğa harikası olayı en net özetleyen şey olabilir aslında. “Kuzey ışıklarını görmekten daha güzel olan tek şey, onu ilk kez gören birisini izlemektir.”

Sır Dolu Buzullar

izlanda Sır Dolu Buzullar

İzlanda’da 4500 kilometrekareden fazla buzulla kaplı alan mevcut. Yani ülkeye gelip de buzullar üzerinde yürümeden bir gezi yapmanız pek de mümkün değil. Buzdağları, fokurdayan gayzerler, patlayan volkanlar… Güney kıyısında bir gezintiye çıkarsanız Solheimajokull buzulunda yürüyüş ve buzdağı tırmanışı yapan gruplara rastlayabilirsiniz. Veya Eyjafjallajokull yanardağı gibi yerleri gezebilirsiniz. Hayır gülmüyoruz, yanardağın gerçek ismi bu. 

Elf Okulu

Turistler genelde pek ciddiye almasa da İzlandalıların hatrı sayılır bir kısmı elflere inanıyor. 2006’da yapılan bir anket, halkın yüzde 37’lik kesiminin elflere inandığını ortaya çıkardı. Bu inanç kültürlerine o denli işlemiş ki birçok yol ve inşaat projesi gizli elf halkı rahatsız olmasın diye durduruldu. Birçok ailenin evinin bahçesinde küçük ahşap alfhol (elf evleri) bile mevcut.

Daha ötesi, İzlanda’da bir elf okulu bile var. Reykjavik şehrinde bulunan bu elf okulunun içinde elflerle kişisel temasta olduğunu iddia eden İzlandalıları görmeniz mümkündür. Onlara göre 13 çeşit Elf, 4 çeşit Gnome, 3 çeşit Trol ve 3 peri çeşidi var. Turistlerin ise genelde bu inancı garip bulsalar da saygı duyduklarını söyleyebiliriz.

Mavi Lagün Spa

Blue Lagoon’un buharlı sıcak suyuna girmek ilginç bir deneyim şüphesiz. Karla kaplı manzaralara karşı buzla buluşunca biraz ılıyan 98 ila 102 derece arasında değişen jeotermal bir sudan bahsediyoruz. Sülfür ve silis açısından zengin olan bu su, doğal yolla iyileştirici gücüyle ünlüdür. 

Bir gün olurda imkanınız elverirse, İzlanda’ya gitmenizi öneririz. Kim bilir, belki elflere bile rastlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?