Kurt Örümceği: Isırığı, Çiftleşmesi Ve Davranışları

Kasım 9, 2020
Kurt Örümceği: Isırığı, Çiftleşmesi Ve Davranışları

Bu örümcekler “kurt” anlamına gelen ve Yunanca bir kelime olan Lycosidae ailesine aittirler. Entegre Taksonomik Bilgi Sistemine (ITIS) göre, resmi olarak kurt örümceklerinin taksonomisi:

  • Alem: Animalia
  • Alt Aile: Bilateria
  • Şube: Arthropoda
  • Sınıf: Arachnida
  • Düzen: Araneae
  • Aile: Lycosidae
  • Cinsler ve türler: 100’den fazla cins ve yaklaşık 2.300 kurt örümceği türü vardır; bu türlerin 100-150 tanesinin Türkiye’de de yaşadığı biliniyor.

Kurt örümceği (Lycosidae) ismi, çoğu iri, koyu renkli ve oldukça hızlı olan geniş bir örümcek ailesini kapsar. Avlarını ağlarının üzerinde yakalayan çoğu örümceğin aksine, kurt örümcekleri güçlü vücutlarını ve keskin görüş becerilerini kullanarak avlarını yakalamayı tercih eder. Bu örümcekler ayrıca bilim insanlarının büyük ilgisini çeken benzersiz ebeveynlik alışkanlıkları sergiler.

Bilindiği kadarıyla kurt örümcekleri dünyanın hemen hemen her yerinde yaşıyor. Özellikle otlaklarda ve çayırlarda yaygın olan bu örümcekler, aynı zamanda dağlarda, çöllerde, yağmur ormanlarında ve sulak alanlarda (kısacası yiyecek böcek bulabildikleri her yerde) yaşarlar.

Görünüşü ve Fiziksel Yapısı

Araştırmacılara göre kurt örümcekleri genellikle kahverengi, gri, siyah veya ten renginde çizgilere sahiptir. Bu oldukça güzel ve desenleri aynı zamanda etkili bir kamuflaj görevi görür, avlarını yakalamalarına ve olası tehlikelerden korunmalarına yardımcı olur. Erkeklerin genelde dişilerden daha küçük olduğu kurt örümceğinin erkeklerinin boyutları, 6 milimetre ile 3 santimetre arasında değişiklik gösterir.

Trinidad’daki West Indies Üniversitesi’nde bir araknolog olan Jo-Anne Nina Sewlal, yaptığı bir açıklamada kurt örümceklerinin en büyük ayırt edici özelliklerinin gözü olduğunu, üstte iki büyük göz, büyük gözlerin altında ise dört tane küçük gözleri olduğunu söyledi. Kurt örümceğinin mükemmel bir gece görüşü vardır ve genellikle karanlıkta avlanmayı tercih ederler. Ayrıca, göz kamaştırıcı yapılarından ötürü de geceleri oldukça kolay tespit ediliyorlar.

Kurt Örümceğinin Isırığı Zehirli Midir?

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi Entomoloji Departmanına göre, kurt örümcekleri sadece tehdit edildiklerinde ısırırlar ancak zehirleri insanlara zarar verecek kadar etkili değildir. Bu örümceğin zehrine maruz kalan insanların cildi bir miktar kızarıklık veya şişlik gibi belirtiler gösterebilir, ancak ciddi bir tehlikeye sebep olmaz.

Kurt örümcekleri, geceleri tek başlarına dolaşıp avlarını takip eden yalnız yaratıklardır. Hatta bu özelliklerinden ötürü genellikle tarantulalarla karıştırılırlar. Missouri Koruma Departmanına göre, genelde yerde yaşamayı tercih ediyorlar, ancak bazılarının avlarını yakalamak için zaman zaman ağaçlara tırmandıkları biliniyor. Bazı çeşitleri bitki örtüsünde veya yaprak çöplerinde saklanırken, diğerleri ise tünel kazar veya diğer hayvanların kazdığı tünelleri kullanırlar. Bazı kurt örümcekleri belirli bir bölgede avlanır ve beslenmek için belirli bir yere geri döner (yani bir yuvaları vardır ve hep orada kalırlar), diğerleri ise toprakları veya evleri olmadan göçebe bir şekilde dolaşırlar.

Ne Yerler?

Kurt örümcekleri genellikle karada yaşayan böcekleri ve diğer örümcekleri yemeyi tercih ederler. BioKids’e göre özellikle büyük dişiler küçük omurgalıları da yiyebilecek kadar güçlüdür. Bazı türler avlarını kovalayıp yakalarken, diğerleri avının geçip pusuya düşmesini bekler. Kurt örümcekleri genellikle avlarının üzerine atlar, onları bacaklarının arasında tutar ve sırtlarında yuvarlanır, avlarını ısırmadan önce onu tamamen etkisiz hale getirirler.

Kurt örümcekleri keskin görüşlerini, kamuflaj renklerini, hızlı hareketlerini ve yüksek titreşim hassasiyetlerini avcılardan haberdar olabilmek ve onlardan korunmak için kullanırlar. Tehdit edildiklerinde ısırırlar. Michigan Üniversitesi Koruma Bölümü’ne göre, kurt örümcekleri aynı zamanda kertenkeleler, kuşlar ve bazı kemirgenler için de önemli bir besin kaynağıdır.

Çiftleşmesi

Gözlerini diğer birçok örümcek türünden daha fazla kullanan kurt örümcekleri, çiftleşmede görsel ipuçlarını kullanırlar. Erkekler, pedipalplerini (ağızlarının yanındaki kısa, duyusal uzantılar) özel desenlerde sallayarak veya birbirlerine vurarak dişilere olan ilgilerini gösterirler.

Çiftleşmeden sonra dişi kurt örümceği birkaç düzine veya daha fazla yumurta bırakır ve onları ipekle sararak bir yumurta kesesi oluşturur. Dişi yumurta kesesini kaybedecek olursa, öfkeyle onu arayacaktır. Annelerin yumurta keselerini taşırken agresif davranışlar sergiledikleri de bilinmektedir.

Bu annelik davranışı yumurtalar çatladıktan sonra da tam gaz devam eder. Yumurtadan çıkan yavru örümcekler annelerinin sırtına tırmanıyor ve ilk günlerini tamamen anneleriyle birlikte geçiriyorlar.

Erkek kurt örümcekleri genelde bir yıl veya daha az yaşarken, dişiler ise birkaç yıl yaşayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Atmosferin Katmanları: İyonosfer Nedir?

İyonosfer, dünya atmosferinin mezosfer, termosfer ve ekzosfer boyunca uzanan ve yaklaşık 800 km’…

Hamam Böceği: Türleri, Zararları ve Kesin Çözümü

Hamam böceği (diğer adı Blattaria) nedir sorusuyla başlamak en doğrusu olacaktır. Bu canlılar, t…

Biyodizel Yakıt Nedir: Atık Yağlardan Gelen Enerji

Biyodizel, uzun zincirli alkil esterlerden oluşan bitkisel yağ veya hayvansal yağ bazlı dizel ya…

Dünyayı Kurtarmak İçin Yapabileceğin 8 Şey

Dünya, bizlere yaşamlarımızı sürdürebilmemiz için gerekli her şeyi sağlıyor. Peki biz onun için …

Bolivya Ölüm Yolu Hala Dünyanın En Tehlikeli Yolu Mu?

Dünyanın dört bir yanından adrenalin tutkunu insanların sadece bir yol için onca mesafeyi geldiğ…

Yok Olan Bir Tür: Gibbon Maymunu

Güneydoğu Asya’nın tropikal yağmur ormanlarında yaşamını sürdüren, genelde ağaç dallarında meyve…

Biyoçeşitliliğin Azalmasında Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Ne kadar az canlı türüne sahip olursak, o kadar az insan olmaya mahkum olacağız. Bu nedenle biyo…

Muson İklimi Nedir? Özellikleri ve Bitki Örtüsü

Muson iklimi genellikle mevsimsel olarak rüzgar özellikleri ve yönünün değiştiği ve tropikal yap…

Garip Bir Primat: Kel Uakari (Kel Maymun) Ve Özellikleri

Kel uakariler, çarpıcı kel kafaları ve parlak kırmızı yüzleriyle dikkat çeken küçük Güney Amerik…

Fitoplankton Nedir ve Neden Önemlidir?

Planktonlar, zooplankton ve fitoplankton olmak üzere ikiye ayrılırlar. Zooplanktonlar denizlerde…

Copy link
Powered by Social Snap