Kurbağa Gibi Suda ve Karada Yaşayabilen Canlı: Benekli Semender

Ocak 30, 2021

Kurbağa gibi suda ve karada yaşayabilen canlı olan benekli semender, amfibiler sınıfındandır ve genellikle koyu kahverengi veya siyah renge sahiptir. Ek olarak sırtında ve yanlarında sarı / turuncu lekeler vardır, karın bölgesi gridir. Bu amfibi geniş bir kafa yapısına ve gövdesinin her iki yanında dikey oluklar bulunan pürüzsüz bir deriye sahiptir. Sırtlarında ve kuyruklarında bulunan bezler, tehdit altında hissettiğinde yapışkan zehirli bir sıvı salgılar.

Benekli bir semenderin görünümü, yaşam döngüsü aşamasına bağlı olarak farklılık gösterir. Metamorfoz geçiren bir canlı olan benekli semender, larva döneminde suda yaşar ve dış solungaçlara sahiptir. Sırtı, donuk yeşilimsi bir renge daha yakındır, kırmızıya çalan kuyruğu ve soluk bir karnı vardır. Larvalar yumurtadan çıktıklarında yaklaşık 1.25 santimetre uzunluğundadır. Benekli semenderler 15 ila 25 santimetre uzunluğa erişebilir, dişiler erkeklerden daha büyük olma eğilimindedir.

Benekli Semenderlerin Yaşam Alanı

Kurbağa gibi suda ve karada yaşayabilen canlı olan benekli semenderler, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusunda Atlantik kıyısı boyunca ve Florida hariç güneydoğu eyaletlerinde bulunabilir. Yaşam alanları batıda Teksas’a ve kuzeyde Kanada’nın doğu kısımlarına kadar uzanır. Bataklıklar, göletler ve ilkbahar havuzları (geçici veya mevsimlik su havuzları) gibi durgun su kaynaklarının yakınlarında sert ağaç ve karma ormanlarda yaşarlar. Kendilerini tehdit edebilen canlılar arasında kokarcalar, rakunlar, kaplumbağalar ve yılanlar bulunur.

Beslenme Alışkanlıkları ve Yaşam Evreleri

Kurbağa Gibi Suda ve Karada Yaşayabilen Canlı: Benekli Semender

Larva evresinde yaşayan benekli semenderler böcekleri, küçük kabukluları ve diğer suda yaşayan omurgasızları yiyerek beslenirler. Yetişkinleri ise orman zemininde buldukları solucanları, salyangozları, örümcekleri, kırkayakları ve diğer omurgasızları yakalamak için yapışkan bir dillerini kullanır.

Benekli semenderler birkaç yaşam evresinden geçerler, yumurta, larva, genç ve yetişkin. Yumurtalarını su altına bırakırlar, bu nedenle larvalar yumurtadan çıktıklarında su ortamlarında nefes almak için dış solungaçlarına, yüzmelerine yardımcı olacak geniş bir kuyruğa ve zayıf bacaklara sahiptir. Larvalar yavrulara dönüşürken suda beslenirler. Yavru ve yetişkin semenderler karada yaşar, bu evrede ciğerleri ve güçlü bacakları vardır. Benekli semenderler, kışın sonlarında ve ilkbaharın başlarında, sıcaklıklar artmaya başladığında ve yağmurlar geldiğinde üreme havuzlarına göç ederler.

Benekli semender yumurtaları bazen yeşil algler içerir. Algler, semender embriyolarının ürettiği karbondioksiti tüketecek ve onu embriyoların kullanabileceği oksijene çevirecektir. Bu bir mutualizm örneğidir.

Yetişkin benekli semenderler ortalama 20 yıl yaşarlar, nadir de olsa 30 yılı gördükleri olur. Yırtıcı hayvanlar ve çeşitli hastalıklar nedeniyle benekli semenderlerin çoğu, karada yaşadığı aşamaya gelmeden ölür. İlkbahar aylarında oluşan mevsimlik havuzlar erkenden kuruyacak olursa, henüz larva aşamasından yeni çıkan yavrular ölebilir.

Nesilleri Tehdit Altında Mı?

Benekli semender popülasyonu sabit olarak kabul ediliyor, ancak bazı alt popülasyonları habitat kaybı nedeniyle azalmaktadır. Uluslararası Doğa Koruma Birliği, Kuzey Amerika’da bir milyondan fazla benekli semender olduğunu tahmin ediyor ve bu canlıların nesilleri hakkında ciddi bir risk bulunmadığı kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Uzun Burunlu Proboscis Maymunu: Hakkında Bilgiler

Proboscis veya uzun burunlu maymun (Nasalis larvatus) olarak bilinen bu canlı, Güneydoğu Asya’ya…

Köpekler Hakkında Her Şey: Kısa Ve İlginç Bilgiler

Köpeğiniz en iyi arkadaşınız, ama onun hakkında bilmediğiniz çok şey var! Köpeğiniz genç ya da y…

En Zeki 10 Hayvan ile Tanışın!

Doğadaki en zeki hayvanı ve genel olarak hayvan zekasını tespit etmek zordur, çünkü “zeka” birço…

İskelet Gölü: Gizemi Yeni Çalışmalarla Daha Garipleşti

Hindistan Himalayalarında, deniz seviyesinden yaklaşık 5000 metre yükseklikte İskelet Gölü (Roop…

Atmosferin Katmanları: İyonosfer Nedir?

İyonosfer, dünya atmosferinin mezosfer, termosfer ve ekzosfer boyunca uzanan ve yaklaşık 800 km’…

Okyanuslar Gerçekten Bahsedildiği Kadar Kirli Mi?

2019 yılında Dünya, İskoç kıyılarında tokat gibi bir gerçekle yüzleşti. Bir araştırmacı 40 tonlu…

Kara Mamba Yılanı: Saldırısı, Isırığı ve Kobe Bryant

Bu makale hayatını kaybeden ünlü NBA oyuncusu Kobe Bryant’ın lakabı olan Kara Mamba (Black Mamba…

Gerçek Kral: Bal Porsuğu! Belgesel Tadında Özellikleri

Bal porsukları, cesur, vahşi ve küçük memeliler olarak büyük bir üne sahiptir. Ratel adıyla da b…

Efsanevi Deniz Kızı Hikayelerinin İlhamı: Beluga Balinası ve Olm Semenderi

Tarih boyunca denizciler, okyanuslarda yaşayan canlıları belki güneş çarpmasından, belki de içti…

Okyanustaki Boksör: Mantis Karidesi ve Yumruğu

Birçok belgesele konu olan ve “Peygamberdevesi karidesi” olarak da bilinen mantis karidesi, okya…

Copy link
Powered by Social Snap