Kurbağa Gibi Suda ve Karada Yaşayabilen Canlı: Benekli Semender

Ocak 30, 2021
Kurbağa Gibi Suda ve Karada Yaşayabilen Canlı: Benekli Semender

Kurbağa gibi suda ve karada yaşayabilen canlı olan benekli semender, amfibiler sınıfındandır ve genellikle koyu kahverengi veya siyah renge sahiptir. Ek olarak sırtında ve yanlarında sarı / turuncu lekeler vardır, karın bölgesi gridir. Bu amfibi geniş bir kafa yapısına ve gövdesinin her iki yanında dikey oluklar bulunan pürüzsüz bir deriye sahiptir. Sırtlarında ve kuyruklarında bulunan bezler, tehdit altında hissettiğinde yapışkan zehirli bir sıvı salgılar.

Benekli bir semenderin görünümü, yaşam döngüsü aşamasına bağlı olarak farklılık gösterir. Metamorfoz geçiren bir canlı olan benekli semender, larva döneminde suda yaşar ve dış solungaçlara sahiptir. Sırtı, donuk yeşilimsi bir renge daha yakındır, kırmızıya çalan kuyruğu ve soluk bir karnı vardır. Larvalar yumurtadan çıktıklarında yaklaşık 1.25 santimetre uzunluğundadır. Benekli semenderler 15 ila 25 santimetre uzunluğa erişebilir, dişiler erkeklerden daha büyük olma eğilimindedir.

Benekli Semenderlerin Yaşam Alanı

Kurbağa gibi suda ve karada yaşayabilen canlı olan benekli semenderler, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusunda Atlantik kıyısı boyunca ve Florida hariç güneydoğu eyaletlerinde bulunabilir. Yaşam alanları batıda Teksas’a ve kuzeyde Kanada’nın doğu kısımlarına kadar uzanır. Bataklıklar, göletler ve ilkbahar havuzları (geçici veya mevsimlik su havuzları) gibi durgun su kaynaklarının yakınlarında sert ağaç ve karma ormanlarda yaşarlar. Kendilerini tehdit edebilen canlılar arasında kokarcalar, rakunlar, kaplumbağalar ve yılanlar bulunur.

Beslenme Alışkanlıkları ve Yaşam Evreleri

Kurbağa Gibi Suda ve Karada Yaşayabilen Canlı: Benekli Semender

Larva evresinde yaşayan benekli semenderler böcekleri, küçük kabukluları ve diğer suda yaşayan omurgasızları yiyerek beslenirler. Yetişkinleri ise orman zemininde buldukları solucanları, salyangozları, örümcekleri, kırkayakları ve diğer omurgasızları yakalamak için yapışkan bir dillerini kullanır.

Benekli semenderler birkaç yaşam evresinden geçerler, yumurta, larva, genç ve yetişkin. Yumurtalarını su altına bırakırlar, bu nedenle larvalar yumurtadan çıktıklarında su ortamlarında nefes almak için dış solungaçlarına, yüzmelerine yardımcı olacak geniş bir kuyruğa ve zayıf bacaklara sahiptir. Larvalar yavrulara dönüşürken suda beslenirler. Yavru ve yetişkin semenderler karada yaşar, bu evrede ciğerleri ve güçlü bacakları vardır. Benekli semenderler, kışın sonlarında ve ilkbaharın başlarında, sıcaklıklar artmaya başladığında ve yağmurlar geldiğinde üreme havuzlarına göç ederler.

Benekli semender yumurtaları bazen yeşil algler içerir. Algler, semender embriyolarının ürettiği karbondioksiti tüketecek ve onu embriyoların kullanabileceği oksijene çevirecektir. Bu bir mutualizm örneğidir.

Yetişkin benekli semenderler ortalama 20 yıl yaşarlar, nadir de olsa 30 yılı gördükleri olur. Yırtıcı hayvanlar ve çeşitli hastalıklar nedeniyle benekli semenderlerin çoğu, karada yaşadığı aşamaya gelmeden ölür. İlkbahar aylarında oluşan mevsimlik havuzlar erkenden kuruyacak olursa, henüz larva aşamasından yeni çıkan yavrular ölebilir.

Nesilleri Tehdit Altında Mı?

Benekli semender popülasyonu sabit olarak kabul ediliyor, ancak bazı alt popülasyonları habitat kaybı nedeniyle azalmaktadır. Uluslararası Doğa Koruma Birliği, Kuzey Amerika’da bir milyondan fazla benekli semender olduğunu tahmin ediyor ve bu canlıların nesilleri hakkında ciddi bir risk bulunmadığı kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Gelgit Enerjisi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Gelgit enerjisi, gelgitlerden elde edilen enerjiyi elektrik gibi faydalı güç biçimlerine dönüştü…

Kar Leoparı Hakkında 10 Bilinmeyen Gerçek

Birçok belgeselin konusu olan kar leoparı büyük kediler arasında en güzellerinden biridir. Soğuğ…

Denizlerdeki En Sevimli Canlı: Denizatı

Erkeğin hamilelik yaşadığı tek canlılar olarak bilinen denizatının, günümüzde bilinen 40 türü va…

Ne Yaparsanız Yapın Ama Asla Kahve Telvesini Bitkilerinize Vermeyin!

Bitkilerin daha hızlı gelişmesi için kahve telvesi kullanmak yaygın bir alışkanlıktır ancak bu b…

Cıvık Mantarlar: Tek Hücreli Canlılarda Öğrenme Özelliği

Biyoloji derslerinde duymuş olabileceğiniz en tuhaf organizmalardan biri olan cıvık mantarlar, u…

Gayzer Nedir, Patlamalar Neden Kaynaklanır?

Gayzer nedir sorusunun cevabıyla başlamak en doğrusu olacaktır. Gayzer kısaca, dünyada üzerindek…

Hamam Böceği: Türleri, Zararları ve Kesin Çözümü

Hamam böceği (diğer adı Blattaria) nedir sorusuyla başlamak en doğrusu olacaktır. Bu canlılar, t…

Atmosferin Katmanları: İyonosfer Nedir?

İyonosfer, dünya atmosferinin mezosfer, termosfer ve ekzosfer boyunca uzanan ve yaklaşık 800 km’…

Bermuda Şeytan Üçgeni Gizemi Çözülmüş Olabilir!

Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen Florida, Porto Riko ve Bermuda arasındaki okyanus alanı her…

Yarasaların Algılama Duyusu: Ekolokasyon Tekniği

Yarasa Ekolokasyonu Nedir ve Nasıl Çalışır Ekolokasyon, bu tekniği kullanan canlılardan …

Copy link
Powered by Social Snap