1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Küçük Göğüsler: İşte Bilime Göre Erkeklerin Onlar Hakkındaki Gerçek Düşünceleri
Trendlerdeki Yazı

Küçük Göğüsler: İşte Bilime Göre Erkeklerin Onlar Hakkındaki Gerçek Düşünceleri

Küçük Göğüsler: İşte Bilime Göre Erkeklerin Onlar Hakkındaki Gerçek Düşünceleri

Kadınlar arasında büyük göğüslere sahip olanların erkekler tarafından daha çekici bulunduğuna dair genel bir algı mevcut. Peki bilim bu konuda ne diyor?

Göğüs Büyüklüğü Hakkında Yapılan Bilimsel Çalışmalar Ne Diyor?

1En önemli olan şey şekildir

Akademik bir dergi olan Evolution & Human Behavior’da yayınlanan bir araştırma, büyüklüğün bir erkeğin göğüs tercihi için bir zamanlar düşünüldüğü kadar önemli olmadığını buldu.

Boyut bir şekilde bir fark yaratabilirken, çalışma en önemli olanın şekil olduğunu buldu.

Çalışma, erkeklerin sert göğüsleri en çekici bulduğunu, ancak ne kadar büyük olmaları gerektiğine dair farklı görüşlere sahip olduklarını buldu.

2Zengin ve fakir erkeklerin farklı görüşleri var

Psikolog Viren Swami ve Martin Tovée yaptıkları bu çalışma ile fakir erkeklerin daha büyük göğüsleri sevdiklerini, daha zengin olanların ise daha küçük göğüslü kadınları tercih ettiklerini buldu.

Nedeni net değil ama oldukça ilginç bir korelasyon.

3Erkeklerin farklı tercihleri ​​vardır

2013 yılında Springer’da yayınlanan bir çalışmada anlatılanlara göre, araştırmacılar aynı kadının her biri farklı göğüs boyutuna sahip bilgisayarla oluşturulmuş beş 3D görüntüsünü katılımcı erkeklere göstererek tercih yapmalarını istedi.

Erkeklerin en çok sevdiği şey “orta” boyuttaki göğüs iken, dörtte biri “büyük” ve diğer dörtte biri ise “küçük” göğüsü seçti.

İlgili Yazı
Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Biyolojik Farklar

“Erkeklerin hepsi aynıdır” sözünü duydunuz, ama durumu özetlemek için bu çok yetersiz bir kavram. Evrimsel psikoloji profesörü Jason Young bu konuyu şöyle özetliyor:

“Genel bir evrimsel kural olarak, herhangi bir hedef için çok fazla rekabeti azaltmak için çeşitlilik önemlidir… Farklı göğüs boyutlarına farklı erkeklerin çekilmesi ‘oyun alanını eşitler’, böylece daha fazla kazanan olur; daha fazla erkek, kadınları arzu ettikleri meme boyutunda buluyor. “

4Büyük göğüsleri tercih eden erkekler cinsiyetçi olabilir

Yine Spinger’da yayınlanan başka bir araştırma, büyük göğüslü kadınları tercih eden erkeklerin aradığınız erkekler olmayabileceğini buldu.

Çalışma, “erkeklerin daha büyük göğüslere sahip kadınları tercih etmelerinin, daha büyük bir cinsiyetçi olmaları, kadınları nesneleştirme ve kadınlara şiddet uygulamaya meyilli olmalarıyla önemli ölçüde ilişkili olduğunu” buldu.

Peki Neden Bazı Erkekler Küçük Göğüsleri Çekici Buluyor?

Buraya kadar tamamız, erkekler farklı tercihlerden hoşlanabiliyor ancak neden bazı erkekler özellikle küçük göğüsleri sever?

İşte bunun neden böyle olduğunu açıklayabilecek bazı nedenler:

  • Erkekler orantılı bir vücudu sever: Sonuçta, insanların güzelliği simetriye atfetme eğilimi var. Küçük göğüsler, bir kadının dengeli bir vücuda sahip olmasını kolaylaştırır.
  • Küçük göğüsleri giydirmek daha kolaydır: Büyük göğüsler, farklı elbise ve şekillere uyum sağlamakta sorun yaratır. Daha az yer, daha az masraf algısı oluşturur.
  • Bazı erkekler, göğüslerin ellerine sığmasını sever: Onları kaplayabiliyorlarsa ve ellerine çok iyi oturuyorlarsa, bunu çok çekici bulabilirler.
  • Küçük göğüsler gençlikle ilişkilendirilebilir: İlkel içgüdülerimize göre, cinsel açıdan olgun ama genç görünen partnerler aramak doğaldır. Bu sağlıklılık ve doğurganlık anlamına gelir.
  • Küçük göğüslerin sarkık olma olasılığı daha düşüktür: Çoğu erkek genellikle sarkık göğüsleri çekici bulmaz. Küçük göğüslerin sarkık olma olasılığı daha düşük olduğu için erkekler bu tipi daha çok sevebilir. 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap