1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Koronavirüs Mutasyon Mu Geçirdi? B117 Kodlu Covid-19 Mutasyonu Hakkında Her Şey

Koronavirüs Mutasyon Mu Geçirdi? B117 Kodlu Covid-19 Mutasyonu Hakkında Her Şey

Koronavirüs Mutasyon Mu Geçirdi B117 Kodlu Covid-19 Mutasyonu Hakkında Her Şey

Tam “2020 bitiyor, bir nebze rahatlayacağız!” diyecek oluyoruz ki gelen ilginç haberler, bizi geleceğe dair daha da endişelendiriyor. Önce İngiltere, şimdi ise tüm dünya son 2 gündür ortaya çıkan “B117 kodlu koronavirüs (covid-19) mutasyonu” haberleri ile çalkalanıyor.

Virüsler, küresel pandemilere neden olan “yeni tip koronavirüs” dahil olmak üzere her zaman mutasyona uğrar. Yani hali hazırda 1 yıldır canımızı sıkan virüs de bir mutasyonun sonucu ortaya çıktı. Ancak Eylül ayında İngiltere’nin güneydoğusunda ortaya çıkan bir varyant, özellikle endişeye neden oluyor, Londra başta olmak üzere birçok şehirde Noel kutlamaları da bu sebeple tamamen yasaklandı. Fransa ve Almanya gibi ülkelerin başı çektiği, içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke an itibariyle İngiltere’ye uçuş ve demiryolu seferlerini durdurdu.

Peki, koronavirüsünün geçirdiği B117 kodlu bu mutasyon ne ifade ediyor? Endişelenmeli miyiz? Sizler için koronavirüs mutasyonlarını araştırıp yazımızda derledik.

Endişelenmeli Miyiz? Bu Mutasyon Neden Bu Kadar Ses Getirdi?

Koronavirüs Mutasyonu

B.1.1.7 nesli” olarak adlandırılan bu varyant, 2019’un sonlarında Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan virüsten sonra neredeyse bir düzine genetik değişikliğe uğradı (ve bu sayı yalnızca belirlenebilen mutasyonların sayısı!). Bu, virüsün insanları enfekte etme yeteneğiyle ilgili ciddi değişiklikler olmasını da beraberinde getiriyor. Birleşik Krallık’taki ön analiz, dolaşımdaki diğer SARS-CoV-2 virüslerinden %70 daha fazla bulaşıcı olabileceğini ve ülkelerdeki vakaların artışını hızlandırabileceğini söylüyor.

Mutasyona uğrayan yeni koronavirüsün adı ‘SARS-CoV-2 VUI 202012/01’ olarak belirlendi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 konusundaki teknik lideri Maria van Kerkhove, 20 Aralık’ta BBC’ye yaptığı açıklamada, DSÖ’nün bu yeni mutasyonun ne kadar hızlı yayılabileceğini ve diğer virüs mutasyonlarıyla aynı belirtileri gösterip göstermediğine dair araştırmaların hızla başlattığını belirtti. Ayrıca, mutasyonun daha ciddi hastalıklara neden olup olmadığına ve aşılamayla üretilen antikorların bu mutasyonda işe yarayıp yaramayacağına dair de araştırmalar yapılıyor.

B117 Kodlu Koronavirüs Mutasyonu Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Bilinen en eski iki örnek, Eylül ayı sonlarında Londra’da ve civar illerde toplandı ve vakalar Aralık ayı başlarına kadar bulunmaya devam etti. Yeni varyantın yaygınlaşmasının bir nedeni de, İngiltere de son dönemlerde geleneksel olarak değerli görülen günlerin fazlalığı olarak görülüyor. Yani kısacası, yeni mutasyon aslında Eylül ayı sonlarından bu yana dünyamızda, hatta belki bizim de aramızda!

Yayılma Hızı

Koronavirüs

15 Aralık itibariyle 1.623 virüs numunesinin B117 kodlu mutasyona ait olduğu belirlendi. Bunlardan 519’u Greater London’daki, yaklaşık 1000 tanesi hem İskoçya hem de Galler dahil olmak üzere Birleşik Krallık’ın diğer bölgelerindeki hastalarda görüldü. İngiltere, İskoçya ve Galler dışında; Danimarka, Hollanda, Belçika ve Avustralya’da da aynı mutasyona ait vakalar tespit edildi. Birleşik Krallık’taki hastalardan alınan SARS-CoV-2 örneklerinin yalnızca %10’u genetik testlere tabi tutulduğundan, gerçek B117 mutasyonu vaka sayısının buradaki rakamlardan çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

Public Health England, bu varyantın dolaşımda olduğu bölgelerdeki enfeksiyon oranlarının beklenenden daha hızlı arttığını söyledi ve ek analizlerin dünya genelindeki diğer varyantlardan daha yüksek bir bulaşma oranına sahip olduğunu tespit ettiğini ekledi. East Anglia Üniversitesi’nin Norwich Tıp Fakültesi’nde tıp profesörü olan Paul Hunter, Science Media Center’a, 9 Aralık’ta sona eren haftada Londra’daki SARS-CoV-2 enfeksiyonlarının %62’sinin yeni koronavirüs mutasyonundan kaynaklandığını belirtti. Ülkede Kasım ayındaki vakaların ise yüzde 28’inin bu mutasyondan kaynaklandığı düşünülüyor.

Başka Kaç Koronavirüs Mutasyonu Var?

Virüsler, dünya geneline yayılırken çeşitli mutasyonlar geçirerek devamlı olarak değişim gösterir. Halihazırda içinde bulunduğumuz yeni tip koronavirüs (Covid-19) virüsünün de Aralık 2019’dan bu yana binlerce kez mutasyon geçirdiği uzmanlarca tahmin ediliyor. Somut olarak tespit edilebilen mutasyon sayısı ise yalnızca 12.

İlgili Makale
Mutasyon Nedir? Örnekleri, Çeşitleri ve Nedenleri

Aşı Çalışmaları Boşuna Mı Yapıldı? Bulunan Aşılar Mutasyon Geçiren Virüse Karşı Etkili Mi?

Coronavirus

SARS-CoV-2’nin yeni mutasyonlarının, aşılamanın sağladığı bağışıklığa karşı gelip gelemeyeceği henüz kesin olarak bilinmiyor. Bunu daha doğru şekilde anlamak için çalışmalar yapılıyor. DSÖ’den van Kerkhove BBC’ye, eldeki az bilgiye rağmen, muhtemelen aşıların B117 kodlu mutasyona karşı da etkili olduğunu söyledi. Anca, elbette zamanla daha fazla mutasyon meydana geldikçe aşıların içeriğinde (veya dozunda) belli ölçüde değişikliğe gidilmesi gerekebilir.

Bu, her yıl mutasyona uğrayan mevsimsel griplerde de olan bir şey aslında. Koronavirüsün etkilerinde bir anda ciddi bir değişiklik olmayacağı öngörülse de, geleceğin neler getireceğini kestiremediğimizi söylemeden edemeyeceğiz. Ve evet, biz bu konularla ilgilenirken Çinliler partilemekle meşgul.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap