1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Köpeklerin Burnu Neden Soğuk ve Islaktır

Köpeklerin Burnu Neden Soğuk ve Islaktır

Köpeklerin Burnu Neden Soğuk ve Islaktır

Özellikle başını okşamanız veya göbeğini okşamanızdan sonra köpekleriniz, teşekkür etmenin bir yolu olarak burnunu size dokundurabilir. Küçük burunları ise genelde soğuk ve ıslaktır. Sahibi olarak merak edebilirsiniz: Neden? Bir köpeğin burnunun böyle olması normal mi? 

Cevap, evet. Macaristan’ın Budapeşte kentindeki Eötvös Loránd Üniversitesi’nde hayvan davranışlarını inceleyen araştırmacı Anna Bálint, özellikle de uyku sonrasında burnun sıcak olduğunu söylüyor. Konuyla ilgili açıklamasında, “Bir köpek uyuduğunda, burnu genellikle ısınır ve aynı zamanda kurur” dedi. “Sonra köpek uyanır, burnunu yalar ve burnu tekrar soğur.”

Bunun Köpeklere Bir Faydası Var Mı?

Peki köpeklerin burunları neden soğuktur ve bunun bir faydası olabilir mi? 

Bir düşünce, köpeğin soğuk burnunun tüylü dostumuzun vücut ısısını düzenlemesine yardımcı olabileceğidir. Ancak Bálint, burun ucunun o kadar küçük olduğunu ve bir köpeğin genel termal düzenlemesine büyük bir katkıda bulunamayacağını düşünüyor. 

Soru işaretlerini ortadan kaldırmak için bilim insanlarından oluşan bir ekip at, köpek ve geyik dahil olmak üzere birçok hayvanın burnunun sıcaklığını ölçtü. Bálint projeye katıldığında ekip, köpeklerin ve etobur hayvanların burun uçlarının veya rinaryumlarının genellikle otobur hayvanlardan daha soğuk olduğunu fark etti. Sonrasında araştırmacılar, daha soğuk bir burun ucunun vahşi doğada bir avantaj olabileceği düşüncesine vardı. 

Köpeklerin Burnu Üzerine Yapılan İki Çalışma

Ekip, soğuk bir rinaryumun daha iyi ısı tespiti sağlayıp sağlamayacağını görmek için biri davranışlar üzerine, diğeri beyne olacak şekilde iki deney gerçekleştirdi. İlk deneyde ekip, üç evcil köpeği, oda sıcaklığında bir nesnenin üzerinde, potansiyel avla yaklaşık aynı sıcaklıkta bulunan, daha sıcak bir nesne seçmeleri için başarıyla eğitti. 

İkinci (beyin merkezli) araştırmada bilim adamları, işlevsel bir MRI (MR cihazı) tarayıcısında hareketsiz yatmak üzere eğitilmiş 13 evcil köpeğe ılık su ve yalıtımlı bir kapı içeren bir kutu sundu. Köpeklerin beyinleri, yalıtkan kapı açıkken daha yüksek tepki verdi ve nötr olana kıyasla daha sıcak yüzeyi tercih ettiler. MRI’da sıcak bölge sadece sol hemisferdeydi. Bálint, beynin bu bölümünün bilim adamlarını ilgilendirdiğini, çünkü yiyeceklere verilen tepkileri işleme eğiliminde olduğunu ve bunun da birçok omurgalıda yırtıcı faaliyetlerle bağlantılı olduğunu söyledi. Somatosensoriyel korteks olarak bilinen bölge, köpeklerde görme, vücut pozisyonu ve sıcaklık gibi farklı hisleri bir araya getirmeye yardımcı oluyor. Beynin bu kısmı, bir nesneyi hedef almak gibi bir hedefe yönelik bir eylem planlamak için bu duyuları aynı anda birleştirir. 

Sol taraftaki sinir bölgesinin, burun ucu sıcak bir yüzeye maruz kaldığında aydınlandığı göz önüne alındığında, köpeklerin ve muhtemelen diğer soğuk burunlu hayvanların, av esnasında diğer duyularla birlikte bir ısı algılama hissini kullanıyor olmaları mümkündür. Araştırmalara göre av esnasında bu mümkün. 

Şubat 2020’de Scientific Reports dergisinde yayınlanan son çalışma, soğuk burunlar üzerine fikirleri tam anlamıyla netleştirmese de, Bálint soğuk bir burnun, ortamdaki sıcaklık değişimlerine daha duyarlı olabileceğini söyledi. Bálint, “Birçok insan, bulunulan ortamın köpeklerin koku alma duyularını etkilediğini düşünüyor ki bu muhtemelen öyle.” dedi. Örneğin rüzgarlı koşullar veya fırtınalı hava, bir köpeğin kokuları algılaması ve takip etmesini zorlaştırabilir. 

Bálint ve ekibi “Bir köpeğin burnu neden soğuktur?” sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. Şu an için, ısıya göre koku almanın ne yönde değişim gösterdiğini inceliyorlar. Cevabını ise şimdilik sadece köpeklerin burnu biliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap