1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Kolombiya’daki Yıldız Partisine Davetlisiniz

Kolombiya’daki Yıldız Partisine Davetlisiniz

tatacoa çölü

Gökyüzündeki yıldızları izlemeyi hepimiz severiz. Ama fark etmişsinizdir ki yıldızlar her yerden aynı netlikte görünmez.

Mesela İstanbul’da gece yarısı görünen yıldızların netliği ile Rize’nin yüksek rakımlı yaylaları arasında devasa farklar var. Bu hem havanın temizliği hem de bir miktar yükseklikle alakalıdır. Biraz da göz sağlığınızla ilgili tabi ama konumuz bu değil. 

Kolombiya’da bulunan taşlaşmış bir orman, gezegenimizde yıldızları izlemek için en iyi yer olarak belirtiliyor! Burası Tatacoa Çölü olarak bilinen, ancak aslında çöl olmayan bir yer. Manzarası sebebiyle bu şekilde adlandırılıyor, ilginç.

Tatacoa, Kolombiya’nın Huila eyaletinde bulunan kırmızı, Mars yüzeyine benzer doğasıyla dikkat çeken bir yer.

Hava ve ışık kirliliğinin minimum olduğu bu bölge, astronomi meraklılarının uğrak noktalarından birisi. Civarda çadır kurup, bölgeden gözlemlenebilen yaklaşık 88 adet takımyıldızını görebilmek için karanlığı bekleyen yüzlerce kişiye rastlamak mümkün. 

Tatacoa’nın olağanüstü topografyası, bölgeyi ziyaret etmek için başlı başına bir sebep. Kaktüslerin, kızıl kayalıklardan oluşturduğu çıkıntılarla birlikte sanki farklı bir gezegende olduğunuz hissini yaratıyor. Bölgede gündüzleri yürüyüş, bisiklet ve binicilik gibi aktiviteler yaygındır. Ancak çoğu insan mükemmel bir ışık gösterisi ve yıldız manzarası için geceleri gelmeyi tercih ediyor. 

Bunların dışında yılda bir kez 21 Temmuz’da, dünyanın dört bir yanından insanların kamp ve yıldızları izlemek için geldiği ‘’Yıldız Partileri’’ düzenleniyor. Astronomiye ilginiz varsa veya en basitinden yıldızları izlemeyi seviyorsanız, şüphesiz eşsiz bir deneyim olacaktır.

Fazla mı uzak geldi?

Güney Amerika’daki bu yıldız şölenine ülkemizden gitmek ve görmek pek kolay olmayabilir kabul. Ama Türkiye’de benzer bir deneyim yaşamak isterseniz, Artvin Hatila Milli Parkı’nın gece vakitleri ortaya çıkardığı eşsiz manzarayı görmenizi şiddetle öneririz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap