Kışa Merhaba: Ayaklar Neden Çok Üşür? Ayak Üşümesi Hakkında Her Şey

Kasım 13, 2020

Ayakların üşümesi ve terlemesi, ayak tabanınızdaki soğukluklar yalnızca soğuk hava veya önemli bir olaydan önce gergin olmaktan ibaret değildir. Bazı insanların kelimenin tam anlamıyla soğuk ayakları vardır. Ya bireyin ayağı çok üşür, ya biri dokunduğunda çok soğuk olduğunu hisseder; ya da her ikisi bir arada olabilir. Peki, ayak üşümesi nedenleri nedir ve nasıl önlenir? Hiç merak ettiniz mi? Neyse ki merakınızı bu makalemizle gidereceğiz.

Hayatınızın birçok bölümünde sağ veya sol ayağınızın normalden fazla üşüdüğünü düşünmeniz muhtemeldir. Bu durum çoğunlukla geçici ve zararsız olsa da, nadir de olsa bazı sorunların göstergesi olabilir.

Ayak Üşümesinin Sebepleri Nelerdir? Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayak üşümesi çoğu zaman normal bir vücut tepkisidir.

Bunun birkaç farklı nedeni vardır, bazen en basit haliyle havaların soğuk olmasındandır. Kot pantolon, tişört giyiyorsanız ve ayaklarınız çıplaksa; ilk olarak ayaklarınızın üşümesi gayet normaldir. Ancak buna sebep olabilecek başka nedenler de var.

Zayıf Kan Dolaşımı

Bu, el ve ayakların üşümesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Yetersiz kan dolaşımı, sıcak kanın ayaklarınıza ulaşmasını sağlayamaz ve ayaklarınızın üşümesine sebep olabilir.

Dolaşım sorunları, kalbin yeterince hızlı bir şekilde vücuda kan pompalamaya çalıştığı bir kalp rahatsızlığının belirtisi olabilir. Ayrıca, hareketsiz bir yaşam tarzından ve çok fazla oturmanın sonucu da olabilir. İşiniz gereği bütün gün masa başında oturuyorsanız bu sorunu yaşamanız muhtemeldir. Tüm bunlar dışında sigara içmek de dolaşım sisteminizi zayıflatır ve bu durumu tetikleyebilir.

Anemi (Kansızlık)

Kırmızı kan hücrelerinde eksiklik olduğunda anemi rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Bu, özellikle şiddetli anemi vakalarında ayakların üşümesinin yaygın bir nedenidir. Aksi takdirde çok sağlıklı insanlarda bile demir eksikliği anemisi ortaya çıkabilir. Diyet değişiklikleri ve gerekli takviyeler ile rahatlıkla tedavi edilebilir.

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet

Diyabet, sadece dokunulduğunda soğuk hissettiren ayaklara değil, aynı zamanda sinir hasarı nedeniyle üşüme hissine neden olabilir. Diğer semptomlar ayaklarda uyuşma veya karıncalanmak gibi şeyler olabilir. Ayaklarda herhangi bir sinir hasarı belirtisi yaşıyorsanız, doktorunuza görünün ve ayaklarınızda kesik veya yaralanma olup olmadığını kontrol etmek için ekstra özen gösterin.

Hipotiroidizm

Bu durum, tiroid eksikliğinde ve yeterli tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Bu, vücudun metabolizmasını olumsuz etkiler. Metabolizma hem kalp atışını hem de vücut sıcaklığını kontrol ettiğinden, yetersiz bir tiroid kan dolaşımının azalmasına ve ayakların üşümesine sebep olabilir.

El ve ayak üşümesinin diğer nedenleri şunlar olabilir:

  • Periferik vasküler hastalık veya plaklar nedeniyle arterlerin daralması
  • Raynaud fenomeni, kan damarlarının kasılması
  • Damar sertliği
  • Diğer nedenlerden kaynaklanan sinir hasarı

Ne Zaman Bir Doktora Görünmeliyim?

Eğer ayaklarınızın üşümesinin nedeni bir rahatsızlıksa, doktorunuza görünmelisiniz.

Ayaklarınızın anormal bir şekilde üşüdüğünü fark ettiyseniz, bir sonraki muayenenizde doktorunuza bu sorunu daşınabilirsiniz. Ayak üşümesi yaşarsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzdan randevu alın. Şu durumları yaşarsanız kesinlikle en kısa zamanda doktorunuzla görüşmelisiniz.

  • Ayak parmaklarınızdaki yaralar çok uzun sürede iyileşiyorsa
  • Halsizlik, aşırı yorgunluk
  • Kilo değişiklikleri
  • Ateş
  • Eklem ağrısı
  • Cildinizde kızarıklık veya cilt kalınlaşması gibi herhangi bir değişiklik

Ayaklarınız üşüyorsa ancak cildiniz dokunulduğunda soğuk hissetmiyorsa hemen doktorunuzu aramalısınız. Bu, nörolojik bir durumun belirtisi olabilir ve size en doğru tavsiyeyi doktorunuz yapacaktır.

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Ayak Üşümesi Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz bir fizik muayene yapacak ve ayağınızın farklı bölgelerine basınç uygulayarak sinir hasarı belirtileri arayacaktır. Muhtemelen anemi, diyabet veya hipotiroidizm gibi durumları kontrol edebilen kan testi isteyeceklerdir.

Doktorunuz, herhangi bir kalp hastalığının veya kan dolaşım bozukluğunuzun olduğundan şüphelenirse, kalbinizin işleyişini değerlendirmesine yardımcı olacak bir elektrokardiyogram (EKG) isteyebilir. Ayrıca, hangi uzuvlarınızın etkilendiğini görmek için farklı uzuvlardaki kan basıncını ölçtükleri bir ayak bileği-kol indeksi muayenesi de yapabilirler. Bileklerinize ve ayaklarınıza bazı testler uygulayabilirler.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviler büyük ölçüde ayaklarınızın üşütmesinin altında yatan nedenlere bağlı olacaktır. Doktorunuz muhtemelen kan dolaşımınızı  iyileştirmek için düzenli egzersiz önerecektir. Egzersiz, kalp rahatsızlıkları da dahil olmak üzere birçok benzer durumun tedavisine veya önlenmesine yardımcı olabilir.

Hipotiroidizm ve anemi gibi bazı soğuk ayak nedenleri ilaçlarla tedavi edilebilir. Doktorunuz, Raynaud gibi durumlar veya belirli kalp rahatsızlıkları için kan damarlarının açılmasına yardımcı olabilecek kalsiyum blokerleri reçete edebilir. Ayrıca doktorunuza danışmadan hiçbir adım atmamak ve tavsiyelerine harfiyen uymak da önemlidir.

Sürekli Olması Endişe Sebebi Olur Mu?

Pek çok insan hayatlarının bir noktasında bu durumu yaşayacaktır, ancak ayaklarınızın bu denli üşümesinin battaniyeye ihtiyaç duymaktan daha ciddi bir şeyin belirtisi olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzdan randevu alın. Sizin ve ayaklarınızın sağlıklı olduğundan emin olmak için bazı testler yapabilecekler. Ve şüphe duyduğunuzda, ayaklarınızı hemen ısıtmak için her zaman bazı kardiyo egzersizleri yapabilir veya ekstra sıcak çoraplar giyebilirsiniz. Bu arada, endişe etmemeniz gerektiğini söylemiş miydik?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Stres Nedir? Belirtileri Ve Olası Tedavi Yolları

Stres, herhangi bir biyolojik tepkiyi tetikleyen bir durumdur. Bir tehdit veya büyük bir zorluk …

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır, Fiyatları ve Sonuçları

Saç ekimi en popüler saç restorasyon tedavilerinden biridir. Son zamanlarda daha fazla ilgi görm…

İlaç Şirketi Johnson & Johnson’ın Covid-19 Aşı Çalışması Bilinmeyen Bir Hastalık Sebebiyle Durduruldu

ABD’li ilaç üretici şirket Johnson & Johnson, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bir çalışma…

Saç Ekimi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Saç ekimi işlemi ülkemizde 1900’lü yılların sonlarından bu yana uygulanıyor. Aradan geçen yıllar…

Psikolojik Hastalıklar: Türleri, Tanısı ve Tedavisi

Psikolojik hastalıklar ve türlerine geçmeden önce, dengeli bir ruh sağlığına sahip olmak, duygus…

Bibliyoterapi: Kitaplar Terapötik Süreçte Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bibliyoterapi Nedir Anksiyete ve depresyon gibi kişisel konularla uğraşırken y…

Tourette Sendromu Nedir: Belirtileri Ve Tedavisi

Adını, Gilles de La Tourette’den alan Tourette sendromu nörolojik bir hastalıktır. Tekrarlanan, …

Sirkadiyen Ritim: Nedir, Bozukluğu ve Çalışma Prensibi

Sirkadiyen ritim, günlük uyku ve uyanıklık programınızı kontrol etmenize yardımcı olan bir biyol…

Limon Yağının Cilde Faydaları

Limon yağının cilde faydaları konusu, özellikle cilt bakımı yapmak isteyen kişilerin en çok mera…

Cinsiyet Disforisi Nedir?

Cinsiyet Disfori, daha çok kişinin gerçek cinsiyetinin doğumunda sahip olduğu biyolojik cinsiyet…

Copy link
Powered by Social Snap