Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı Ve Özellikleri: Okyanusun Prensesi

Ekim 7, 2020

Kırmızı dudaklı yarasa balığı, abartılı şekli ve parlak kırmızı dudakları ile bilinen ilginç bir balıktır. Ancak garip bir özellikleri var, bu balıklar yüzemiyor ve suyun dibinde kumda ilerliyorlar. Kırmızı dudaklı yarasa balığı bir aktinopterygian balığı türüdür. Bunun anlamı, sadece yüzgeçlerinin kemik içerdiği anlamına gelir ve gcocephalidae familyasının 60 türünden biridir. Gelin bu ilginç omurgalıyı yakından inceleyelim.

Kırmızı Dudaklı Yarasa Nerede Ve Kaç Yıl Yaşarlar?

Bu türün sadece Ekvador (Galapagos Adaları) ve Peru’da yaşam alanı bulunuyor. Peru kıyılarındaki Galapagos Adaları çevresindeki Pasifik Okyanusu’nun sularında sıkça görülür. Ortalama 10 metre derinliğe sahip yerlerde yaşarsalar da 3 ila 76 metre arasındaki tüm derinliklerde bulunabilir. Ayrıca bu bölgelerdeki kıyılarda ve haliçlerde, genellikle resiflerin kumlu diplerinde bulunurlar.

Yaşama süreleri söz konusu olduğunda Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığının yaşam süresi hakkında bilgiler ne yazık ki henüz gün yüzüne çıkmadı.

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığının Anatomik Özellikleri

20 ila 40 santimetrelik uzunluklarda bulunur ve üçgen şekli, vücudunu ve kafasını ezilmiş gibi gösterir. Büyük bir kafaya ve nispeten kısa ve tıknaz bir gövdeye sahiptir, pullar, tüyler ve düğümlü bir yapı ile kaplıdır.

Kırmızı dudaklı yarasa balığının, koyu kahverengi lekeleri bulunur. Boyutları ve şekilleri her birinde tamamen farklıdır. Vücudunun alt kısmı açık renkli, üst kısmı ise koyu renktedir. Bu sayede, okyanus tabanında rahatlıkla kaybolabilir ve yırtıcılardan korunabilirler.

En karakteristik özellikleri, bu tür içindeki cinsel cazibeyi temsil eden parlak kırmızı dudaklarıdır. Kavisli dudakları ona sürekli kızgın bir görünüm verir. Ayrıca çenelerinde bantlar küçük ve koni şeklinde dişlere sahiptirler. Vücudunun alt kısmı kemikli pullarla kaplıdır ve kuyruğu küçük dikenlere sahiptir. Sırt yüzgeci, yüzünün ortasından küçük tüylerle kaplı bir boynuz şeklinde çıkıntıya sebep olur. Bu yüzgeç olgunluk sırasında maksimum boyutuna ulaşır ve omurganın bir uzantısı haline gelir.

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balıklarının Davranışları

Suda yaşayan bir hayvan olmasına rağmen, kırmızı dudaklı yarasa balığı iyi bir yüzücü değildir. Göğüs yüzgeçlerini kullanarak okyanusun dibinde garip bir şekilde sürünür. Ayrıca, pervane benzeri kuyruğunun altında hareket etmesine yardımcı olan küçük, anal bir yüzgeci vardır.

Bu balıklar etoburdur ve diğer küçük balıklarla beslenir. Buna ek olarak, kabuklular (karides) ve yumuşakçalar (Kalamar) gibi deniz omurgasızlarını da yiyebilirler. Avını çekmek için, yarasa balığı yem olarak kullandığı bir sıvı salgılar.

Kirmızı dudaklı yarasa balığı şu anda uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) “düşük seviyeli endişe” kategorisi altındaki kırmızı listede yer alır. Bu, henüz tehdit altındaki bir tür olmadığı anlamına gelir. Bu balıklar, okyanusun dibindeki habitatı sayesinde, insanlardan uzak kalan ve rahatlıkla neslini devam ettirebilen bir tür.

Özetlemek gerekirse bu eşsiz balık, biyolojik evrimin öngörülemeyen bir süreç olduğunu ve bizleri ne kadar şaşırtabileceğini açıkça gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Absürt Şekilleriyle: Geoduck Midyesi Nedir?

Geoduck Clam (geoduck midyesi), çift kabuklu bir yumuşakçadır ve dünyanın en büyük oyuk istiridy…

Ball’s Pyramid: Pasifik Okyanusunun Ortasındaki Devasa Taş Kule

Avustralya sahilinden yaklaşık 550 kilometre uzaklıkta, piramit benzeri devasa bir taş kule bulu…

Gooty Örümceği Hakkında Her Şey

Bilim dünyasında Poecilotheria metallica olarak bilinen bu tarantula türü, halk arasında genelli…

Habersiz Gelen Ölüm: Fizalya Denizanası

Fizalya denizanası, rengi ve görünüşüyle bir bütün olarak eşsiz bir canlıdır. Bu denizanası asle…

Gerçek Kral: Bal Porsuğu! Belgesel Tadında Özellikleri

Bal porsukları, cesur, vahşi ve küçük memeliler olarak büyük bir üne sahiptir. Ratel adıyla da b…

Melez Hayvanlar: İşte 10 Farklı Gerçek Melez Hayvan

Melez hayvanlar doğada nadiren görülmesine rağmen, farklı ancak yakından ilişkili olan bazı türl…

Çamur Zıpzıpı Nedir? Mudskipper ve Özellikleri

Birçok belgeselin konusu olan çamur zıpzıpı, goby ailesine mensup bir balıktır. Ayrıca Pasifik v…

Bilim İnsanları İlk Kez Derinlerde Yaşayan Fener Balıklarının Çiftleşmesini Görüntüledi

Derin sular en az uzay boşluğu kadar gizemli ve karanlıktır. Bu bölgelerdeki yaşam ile ilgili ne…

Sürüngenlerin Genel Özellikleri Ve Alt Sınıfları

Sürüngenler, omurgalıların büyük bir kısmını kapsar ve çoğunluğu yumurtlayarak çoğalırlar. Kaplu…

Tardigrad: Ölüme Meydan Okuyan Su Ayısı

Su ayısı olarak da bilinen tardigrad böceği, en sert ve elverişsiz koşullarda hayatta kalmasıyla…

Copy link
Powered by Social Snap